Leczenie

Wsparcie leczenia

Leczenie niepłodności bez wątpienia zmienia relacje i dynamikę w życiu pary. Jest to naturalna sytuacja dla każdego związku, przed którym staje jakiś problem. Emocje które odczuwamy, nasze reakcje na konkretne sytuacje są różne, mimo tego że stawiamy czoła z pozoru temu samemu wyzwaniu. Nie można się temu dziwić, ponieważ nasze postrzeganie, zasoby które posiadamy, wcześniejsze doświadczenia, mimo wieloletniego związku, ciągle są kwestią bardzo indywidualną. Do tego dochodzi intensywność napływających emocji na wielu etapach leczenia niepłodności, jak lęk, smutek, niezadowolenie,  a w konsekwencji frustracja. Można przypuszczać, że trudności natury emocjonalnej oraz psychologicznej są zarówno skutkiem jak i przyczyną niepłodności. Naukowcy odkryli związek jaki istnieje między odczuwaniem trudnych emocji, a gorszymi wynikami zapłodnienia pozaustrojowego.

Profesjonalne wsparcie psychologiczne mające na celu redukcję stresu i poprawę samopoczucia jest potrzebne na każdym etapie leczenia, bowiem leczenie niepłodności nie jest podobne do leczenia innych chorób. Dotyczy niezwykle intymnej relacji między małżonkami, którzy na pewnym etapie podporządkowują niemal całe swoje życie leczeniu.

Dlatego tak ważne jest odpowiednie zadbanie o tę sferę naszego życia, która jest ogromnym zasobem sił do radzenia sobie z sytuacjami trudnymi.

Rozpoczęcie terapii indywidualnej lub terapii pary zalecane jest na każdym etapie leczenia niepłodności, a szczególnie osobom na początku leczenia, po nieudanych próbach, w przypadku nawracających poronień lub przed podejściem do nowej procedury.

Wiedza

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Czym jest poronienie zagrażające? Co robić i jakie są jego objawy?

13/12/2024
Co to jest poronienie zagrażające? Poronienie zagrażające to stan, w którym występują objawy sugerujące możliwość utraty ciąży, ale ciąża nadal trwa, a rozwój płodu może przebiegać prawidłowo. Diagnozuje się go najczęściej w pierwszym trymestrze ciąży, gdy ryzyko poronienia jest największe.  W przypadku poronienia zagrażającego, w odróżnieniu od poronienia w toku, szyjka macicy pozostaje zamknięta, co […]

Jakie badania po poronieniu? To warto wiedzieć

09/12/2024
Dlaczego warto wykonać badania po poronieniu? Jedno poronienie, szczególnie w pierwszym trymestrze, może być wynikiem naturalnych procesów organizmu, takich jak nieprawidłowości genetyczne zarodka. W takich przypadkach szczegółowa diagnostyka może nie być jeszcze konieczna. Jednak jeśli poronienia się powtarzają, to wskazane jest przeprowadzenie badań w celu wykrycia potencjalnych przyczyn. Odpowiednia diagnostyka pomaga zrozumieć, dlaczego doszło do […]
Zarządzaj plikami cookies