Leczenie

Wsparcie leczenia

Leczenie niepłodności bez wątpienia zmienia relacje i dynamikę w życiu pary. Jest to naturalna sytuacja dla każdego związku, przed którym staje jakiś problem. Emocje które odczuwamy, nasze reakcje na konkretne sytuacje są różne, mimo tego że stawiamy czoła z pozoru temu samemu wyzwaniu. Nie można się temu dziwić, ponieważ nasze postrzeganie, zasoby które posiadamy, wcześniejsze doświadczenia, mimo wieloletniego związku, ciągle są kwestią bardzo indywidualną. Do tego dochodzi intensywność napływających emocji na wielu etapach leczenia niepłodności, jak lęk, smutek, niezadowolenie,  a w konsekwencji frustracja. Można przypuszczać, że trudności natury emocjonalnej oraz psychologicznej są zarówno skutkiem jak i przyczyną niepłodności. Naukowcy odkryli związek jaki istnieje między odczuwaniem trudnych emocji, a gorszymi wynikami zapłodnienia pozaustrojowego.

Profesjonalne wsparcie psychologiczne mające na celu redukcję stresu i poprawę samopoczucia jest potrzebne na każdym etapie leczenia, bowiem leczenie niepłodności nie jest podobne do leczenia innych chorób. Dotyczy niezwykle intymnej relacji między małżonkami, którzy na pewnym etapie podporządkowują niemal całe swoje życie leczeniu.

Dlatego tak ważne jest odpowiednie zadbanie o tę sferę naszego życia, która jest ogromnym zasobem sił do radzenia sobie z sytuacjami trudnymi.

Rozpoczęcie terapii indywidualnej lub terapii pary zalecane jest na każdym etapie leczenia niepłodności, a szczególnie osobom na początku leczenia, po nieudanych próbach, w przypadku nawracających poronień lub przed podejściem do nowej procedury.

Wiedza

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Zarządzaj plikami cookies