Wiedza

Jak mężczyzna powinien przygotować się do poczęcia dziecka?

Wiele mówi się na temat tego, że kobieta powinna przygotować się do zajścia w ciążę jeszcze przed rozpoczęciem starań o dziecko. Mowa tu między innymi o przyjmowaniu kwasu foliowego czy o wykonaniu podstawowych badań ginekologicznych. Warto jednak zastanowić się również nad tym, jak mężczyzna powinien przygotować się do poczęcia dziecka. Okazuje się bowiem, że ogólna kondycja i stan zdrowia przyszłego taty również mają bardzo duże znaczenie.

Jakość nasienia jest kluczowa podczas starań o dziecko

Choć jeszcze kilkadziesiąt, a nawet kilkanaście lat temu "obowiązek" przygotowania się do posiadania potomstwa spoczywał głównie na kobiecie, dzisiaj podejście coraz bardziej się zmienia. Obecnie wiadomo już, że jakość nasienia ma ogromny wpływ zarówno na zajście w ciążę, jak i na jej przebieg. 

Niestety, coraz więcej par zmaga się z problemem niepłodności. Szacuje się, że nawet co piąta para może mieć trudności z zajściem w ciążę. Co istotne, w połowie przypadków przyczyną jest czynnik męski. Może to być na przykład niska jakość nasienia, w związku z czym zapłodnienie jest utrudnione, a nawet niemożliwe. Właśnie dlatego mężczyzna, który planuje rozpoczęcie starań o dziecko, powinien odpowiednio przygotować się do tego ważnego zadania. 

Jak mężczyzna powinien przygotować się do poczęcia dziecka?

Nie ma wątpliwości co do tego, że jednym z czynników wpływających na efektywność starań o dziecko jest styl życia. Dotyczy to zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Planowanie rodzicielstwa to dobry moment na wprowadzenie pewnych zmian, dzięki którym organizm będzie w lepszej kondycji. O czym warto pamiętać, przygotowując się do poczęcia dziecka?

Rezygnacja z używek to podstawa

Dotyczy to zarówno alkoholu, jak i papierosów. Badania nie pozostawiają wątpliwości – nikotyna doprowadza do uszkodzenia struktury plemników, sprawiając, że stają się one niezdolne do zapłodnienia. Jednocześnie w nasieniu mężczyzn, którzy palą papierosy, jest o wiele mniej plemników, co także zmniejsza szansę na ciążę. Podobnie jest w przypadku alkoholu. Może on w negatywny sposób wpłynąć na budowę plemników, przez co nie są one w stanie zapłodnić komórki jajowej. 

Czas na zdrowe odżywianie

Każda osoba, która stara się o dziecko, powinna pamiętać o zdrowym odżywianiu. Odpowiadając na pytanie, jak mężczyzna powinien przygotować się na poczęcie dziecka, warto wskazać na dietę bogatą w witaminy i minerały. W codziennym menu nie może zabraknąć produktów bogatych w:

  • witaminę E, nazywaną także witaminą płodności – jej dobrym źródłem są orzechy, nasiona słonecznika, pestki dyni, a także dobrej jakości oleje roślinne. Witamina ta działa ochronnie na plemniki i poprawia ich ruchliwość, 
  • witaminę D – warto wzbogacić dietę o ryby, jajka czy produkty mleczne. Dobrym pomysłem jest także suplementacja. Witamina ta reguluje gospodarkę hormonalną i pozytywnie wpływa na jakość nasienia, 
  • cynk, który występuje w otrębach pszennych, kiełkach pszenicy czy w kakao, pozytywnie wpływa na ruchliwość plemników

Oprócz tego w diecie mężczyzny powinny często pojawiać się produkty bogate w witaminę C, witaminy z grupy B, w selen czy kwas foliowy. 

Aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na płodność

Siedzący tryb życia nie sprzyja płodności, zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet. Osoby, które planują rozpoczęcie starań o dziecko, powinny pamiętać o regularnej aktywności fizycznej – przynajmniej przez pięć godzin w tygodniu. Sport poprawia ogólną wydolność organizmu, zwiększa płodność i pozytywnie wpływa na samopoczucie. Wszystko to sprawi, że starania staną się nie tylko bardziej efektywne, ale też o wiele przyjemniejsze. 

Częsty stres może powodować wahania hormonalne

Osoby, które marzą o dziecku, w miarę możliwości powinny unikać stresu. Niestety, codzienny pośpiech, nadmiar zadań do wykonania czy różnego typu problemy sprawiają, że wielu osobom stres towarzyszy na co dzień. Dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z technik relaksacyjnych lub wprowadzenie drobnych zmian, które umożliwią obniżenie poziomu stresu. Pozwoli to na uniknięcie wahań hormonalnych, które mogą obniżać płodność. 

Przygotowania do poczęcia dziecka warto rozpocząć odpowiednio wcześnie

Proces spermatogenezy, czy wytwarzania plemników, trwa nawet 74 dni. Oznacza to, że mężczyzna powinien przygotować się do poczęcia dziecka z pewnym wyprzedzeniem – nawet kilka miesięcy przed rozpoczęciem starań. Odstawienie wszelkich używek sprawi, że organizm oczyści się z toksyn, co pozytywnie wpłynie na jakość nasienia. To samo dotyczy prawidłowo zbilansowanej diety, regularnej aktywności fizycznej czy unikania stresu. 

Duże znaczenie ma również pozytywne nastawienie. Starania o dziecko to proces, który może potrwać nawet kilka miesięcy. Warto potraktować ten czas jako okazję do wyrobienia zdrowych nawyków.

Konsultacja merytoryczna:
Author photo

dr n. med. Tomasz Wiatr

specjalista urologii (FEBU), certyfikowany androlog kliniczny
Więcej artykułów

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Czym jest poronienie zagrażające? Co robić i jakie są jego objawy?

13/12/2024
Co to jest poronienie zagrażające? Poronienie zagrażające to stan, w którym występują objawy sugerujące możliwość utraty ciąży, ale ciąża nadal trwa, a rozwój płodu może przebiegać prawidłowo. Diagnozuje się go najczęściej w pierwszym trymestrze ciąży, gdy ryzyko poronienia jest największe.  W przypadku poronienia zagrażającego, w odróżnieniu od poronienia w toku, szyjka macicy pozostaje zamknięta, co […]
Zarządzaj plikami cookies