Wiedza

Kiedy najlepiej zajść w ciążę?

Od pewnego czasu zastanawiasz się nad tym, kiedy najlepiej zajść w ciążę? Na decyzję tę wpływa wiele czynników, jednak w każdym przypadku powinna ona zostać dobrze przemyślana. Wiek, w którym kobiety decydują się na pierwsze dziecko, jest obecnie wyższy niż jeszcze kilka lat temu. Sprawdź, w jakim wieku warto pomyśleć o dziecku!

Kobiety coraz później decydują się na dziecko

Średni wiek, w jakim kobiety w Polsce decydują się na urodzenie pierwszego dziecka, wynosi 27 lat. To nieco mniej niż średnia europejska, która – według danych Europejskiego Urzędu Statystycznego – wynosi 29 lat. 

Dla porównania, na początku lat 90. kobiety w naszym kraju po raz pierwszy rodziły najczęściej w wieku 20-24 lat. Pokazują to dane Generalnego Urzędu Statystycznego, które w dużej mierze pokrywają się z danymi Eurostatu. Z kolei w 2013 roku najwięcej kobiet rodziło swoje pierwsze dziecko, mając 25-29 lat. 

Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na odkładanie decyzji o macierzyństwie. Młode kobiety skupiają się obecnie na zdobyciu wykształceniu, na znalezieniu stabilnej pracy czy na swoich pasjach. W związku z tym dzisiaj nikogo nie dziwi już, że kobiety decydują się na dziecko po 30., a nawet po 40. roku życia. 

W jaki sposób wiek kobiety wpływa na płodność?

Jednocześnie jednak nie ma wątpliwości co do tego, że płodność kobiety wraz z wiekiem zaczyna się zmniejszać. Wynika to między innymi z obniżania poziomu rezerwy jajnikowej, a także ze zmian hormonalnych, które mogą – ale nie muszą – zachodzić w organizmie. 

Z drugiej strony jednak, obecnie kobiety bardzo dbają o siebie. Zdrowe odżywianie, regularna aktywność fizyczna czy unikanie stresu – wszystko to sprawia, że kobiety pomiędzy 30. a 40. rokiem życia nadal są w znakomitej formie, a zajście w ciążę i urodzenie dziecka nie jest dla nich żadnych problemem. 

W tym miejscu warto wspomnieć o tym, że u nieco starszych kobiet zwiększa się ryzyko wystąpienia wad płodu. Wbrew wielu mitom, nie dotyczy to jednak kobiet, które dopiero co przekroczyły 30. rok życia. Ryzyko wystąpienia komplikacji minimalnie zwiększa się po 35. roku życia, a po 40-stce może być ono nawet kilkunastokrotnie wyższe niż u kobiet w wieku 20 lat. Duże znaczenie ma tutaj jednak wspomniany stan zdrowia kobiety, a także indywidualne predyspozycje genetyczne – zarówno samej kobiety, jak i jej partnera. 

Kiedy najlepiej zajść w ciążę? 

Nie bez powodu tak wiele kobiet zadaje sobie pytanie, kiedy najlepiej zajść w ciążę. Z medycznego punktu widzenia najlepszy czas na zajście w ciążę to u kobiety okres pomiędzy 20. a 30. rokiem życia. Wraz z upływem czasu zajście w ciążę może stać się coraz większym problemem. Fakt, że coraz więcej osób (nie tylko kobiet) odkłada rodzicielstwo na później, może być jedną z przyczyn, dla których coraz więcej osób zmaga się z problemami z płodnością. 

W każdym przypadku decyzja o tym, kiedy najlepiej zajść w ciążę, powinna być podejmowana indywidualnie. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim swoją sytuację życiową. Pojawienie się na świecie małego człowieka wiąże się z dużymi wydatkami i ogromnymi zmianami – należy o tym pamiętać. 

Istotny jest również stan zdrowia kobiety. Regularne wizyty u ginekologa, odpowiednie badania czy monitorowanie poziomu hormonów wpływających na płodność – wszystko to pozwala kobiecie "trzymać rękę na pulsie". 

Starania o dziecko – nie tylko wiek ma tutaj znaczenie

Wiele kobiet zastanawia się nad tym, kiedy najlepiej zajść w ciążę. Choć wiek osób starających się o dziecko ma duże znaczenie, należy pamiętać o wielu innych, istotnych elementach. Regularne monitorowanie stanu zdrowia, zbilansowana dieta, aktywność fizyczna czy suplementacja – wszystko to ma znaczenie w przypadku starań o dziecko. Odpowiednie przygotowanie do ciąży to połowa sukcesu – niezależnie od wieku. 

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły


Warning: Undefined variable $post_id in /home/users/zvyixmkl/public_html/parens_pl/wp-content/themes/octopress/template-parts/article-box.php on line 36

Co wpływa na prawdopodobieństwo zajścia w ciążę?

28/03/2024
Starania o dziecko to proces, który może potrwać Wielu parom, które rozpoczynają starania o dziecko, wydaje się, że do zapłodnienia dojdzie już po miesiącu lub dwóch. Niestety, uzyskanie ciąży nie zawsze jest takie proste. Bardzo często zdarza się, że na ciążę należy zaczekać pół roku, a nawet rok.  Z tego powodu tak ważne jest uzbrojenie […]
Zarządzaj plikami cookies