Wiedza

Ciąża po 40-stce – czy warto się na nią zdecydować?

Jakiś czas temu skończyłaś 40 lat, jednak nadal marzysz o zajściu w ciążę? Obawiasz się jednak, że ciąża w tym wieku może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem? Dowiedz się wszystkiego na temat ciąży po 40-stce.

Jakiś czas temu skończyłaś 40 lat, jednak nadal marzysz o zajściu w ciążę? Obawiasz się jednak, że ciąża w tym wieku może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem? Dowiedz się wszystkiego na temat ciąży po 40-stce. 

Kobiety zachodzą w ciążę w coraz późniejszym wieku

W dzisiejszych czasach nikogo nie dziwi już ciąża po 30-stce, choć kiedyś uważano, że taki wiek to ostatni moment na ciążę. Co więcej, coraz mniej zaskakuje ciąża po 40-stce. Szacuje się, że obecnie nawet co dziesiąte dziecko w Polsce urodzone jest przez kobietę, która przekroczyła już 40. rok życia. 

Nie ma wątpliwości co do tego, że kobiety zachodzą w ciążę w coraz późniejszym wieku. Jeszcze na początku lat 90-tych kobiety najczęściej rodziły pierwsze dziecko w wieku 20-24 lat. Dzisiaj jednak niewiele kobiet decyduje się na dziecko w tak młodym wieku. Kobietom coraz bardziej  zależy na wykształceniu oraz na bezpieczeństwie finansowym, a także na stworzeniu wartościowego związku. W efekcie zmienia się średni wiek, w jakim kobiety zachodzą w pierwszą ciążę. Obecnie w Polsce jest to 27 lat i 7 miesięcy. Widać zatem, że polskie kobiety coraz bardziej zbliżają się do średniej unijnej, która wynosi już 29,5 roku. 

Czy ciąża po 40-stce jest bezpieczna? 

To najważniejsze pytanie, jakie zadają sobie kobiety, które planują ciążę po 40. roku życia. Oczywiście wiele zależy tutaj od kondycji danej kobiety. Jeśli prowadzi ona zdrowy styl życia, stosuje zbilansowaną dietę, uprawia sport i jest w dobrej kondycji, to ciąża nie musi być dla jej organizmu dużym wyzwaniem. 

Wiele zależy również od stanu zdrowia kobiety. Przed rozpoczęciem starań o dziecko powinna udać się ona do ginekologa, który przeprowadzi niezbędne badania i oceni, czy nie istnieją przeciwwskazania do zajścia w ciążę. 

Niestety, należy mieć świadomość, że ciąża po 40-stce może wiązać się z nieco większym ryzykiem niż w przypadku młodszych kobiet. Mowa tu przede wszystkim o ryzyku wystąpienia wad genetycznych, które u kobiet po 40. roku życia jest nawet kilkanaście razy wyższe niż u kobiet w wieku 20 czy 25 lat. To samo może dotyczyć ryzyka poronień czy innych komplikacji podczas ciąży – choć oczywiście szanse na urodzenie zdrowego dziecka w wieku 40 lat nadal są wysokie. 

A co z szansami na zajście w ciążę? 

W wieku 40 lat wynoszą one około 7 proc. Oznacza to, że sam proces starań może trwać o wiele dłużej niż u kobiety 20-letniej, gdzie szanse na uzyskanie ciąży w cyklu sięgają nawet 25 proc. To jeden z powodów, dla których wiele kobiet po 40-stce korzysta z technik wspomaganego rozrodu. Jeśli niezbędne okaże się in vitro, warto rozważyć wykonanie badań genetycznych zarodka. Pozwoli to na ustalenie, czy dany zarodek nie jest obciążony wadami genetycznymi, co z kolei da kobiecie większy spokój w trakcie ciąży. 

Ciąża po 40-stce– nie musisz rezygnować z marzeń o dziecku

Obecnie nawet co piąta para w Polsce zmaga się z problemami z płodnością. Czasem w życiu kobiety zdarza się tak, że na upragnioną ciążę musi poczekać kilka lat – w tym czasie niektóre kobiety przekroczą już 40 rok życia. Zdarza się także, że kobieta po 40-stce zaczyna marzyć o dziecku. Ważna informacja jest taka, że urodzenie zdrowego malucha w tym wieku jest jak najbardziej możliwe. 

Warto wykonać niezbędne badania, a kiedy uda się zajść w ciążę, pozostać pod opieką doświadczonego, zaufanego lekarza. Zdrowa kobieta po 40-stce, która jest w dobrej kondycji, nie musi rezygnować z marzeń o dziecku. Co więcej, właśnie w tym wieku może cieszyć się dojrzałym, świadomym macierzyństwem.

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Ruchliwość plemników – dlaczego jest tak ważna? Co na nią wpływa?

28/08/2024
Ruchliwość plemników ma kluczowe znaczenie podczas starań o dziecko Ruchliwość plemników odnosi się do ich zdolności do aktywnego poruszania się, co jest niezbędne, aby mogły pokonać dystans od szyjki macicy do jajowodów, gdzie dochodzi do zapłodnienia. Plemniki powinny poruszać się w sposób progresywny, czyli kierunkowo, aby efektywnie przemieszczać się w stronę komórki jajowej. To właśnie […]

Punkcja w procedurze in vitro – na czym polega? Jak przygotować się do zabiegu?

27/08/2024
Punkcja – ważny etap procedury zapłodnienia pozaustrojowego Cała procedura zapłodnienia pozaustrojowego składa się z kilku etapów, takich jak stymulacja owulacji, punkcja czy hodowla zarodków. Choć in vitro jest obecnie najbardziej skuteczną metodą leczenia niepłodności, cały proces jest bardzo stresujący dla każdej pary. Co więcej, na różnych etapach może pojawiać się sporo wątpliwości, dotyczących na przykład […]

Leczenie niepłodności u mężczyzn – jak wygląda?

26/08/2024
Jakie mogą być przyczyny męskiej niepłodności?  Aby leczenie niepłodności u mężczyzny mogło przynieść oczekiwane rezultaty, niezbędne jest ustalenie przyczyny niepowodzeń. Oczywiście przyczyny męskiej niepłodności mogą być różne. Bardzo często są to różnego rodzaju choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, choroby układu krążenia czy niedoczynność przysadki mózgowej.  Częstą przyczyną są także wszelkie zaburzenia pracy jąder. Mogą one […]
Zarządzaj plikami cookies