Wiedza

Finansowanie in vitro od 1 czerwca 2024 roku – jak skorzystać?

Już o 1 czerwca 2024 roku ruszy wyczekiwana przez wielu Polaków możliwość skorzystania z refundacji in vitro. Dla wielu osób to jedyna szansa na rozpoczęcie kosztownej procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Kto i na jakich zasadach będzie mógł skorzystać z programu? 10 kwietnia Izabela Leszczyna, Minister Zdrowia, przedstawiła więcej informacji na ten temat.

#TakDlaInvitro – Polacy w końcu doczekali się finansowania in vitro

Choć w ostatnich latach wiele samorządów we własnym zakresie realizowało różnego typu programy, brakowało ogólnokrajowego programu pomocy dla par zmagających się z problemami z płodnością. Wraz ze zmianą rządu w 2023 roku, pojawiła się jednak szansa na powrót refundacji in vitro. Dzięki aktywnym działaniom nowych władz, już w czerwcu 2024 roku Polacy będą mogli skorzystać z tego typu wsparcia. 

To doskonała wiadomość dla wielu par, które nie były w stanie samodzielnie pokryć kosztów związanych z in vitro. Choć metoda zapłodnienia pozaustrojowego jest bardzo skuteczna, a dla wielu par jest to jedyna szansa na posiadanie dziecka, nie da się ukryć, że cała procedura jest dość kosztowna. To powód, dla którego wielu Polaków czekało na powrót rządowego finansowania in vitro. 

Finansowanie in vitro w 2024 roku – co już wiemy? 

Do niedawna nie było wiadomo, kto i na jakich zasadach będzie mógł skorzystać z finansowania in vitro w 2024 roku. Sytuacja zmieniła się jednak 10 kwietnia 2024 roku, kiedy to Minister Zdrowia Izabela Leszczyna ogłosiła zasady rządowego programu leczenia niepłodności metodą in vitro dla par borykających się z niepłodnością oraz potwierdziła termin jego rozpoczęcia - 1 czerwca 2024.

Kto będzie mógł skorzystać z programu?

Jak wynika z informacji przedstawionych przez Ministerstwo Zdrowia, program refundacji in vitro obejmie pary: 

  • ze stwierdzoną lub nieskutecznie leczoną niepłodnością w ciągu 12 miesięcy przed zgłoszeniem do programu,
  • będące w związku małżeńskim lub we wspólnym pożyciu,
  • mające kriokonserwowane zarodki w ramach wcześniej realizowanych procedur.

W przeciwieństwie do wcześniejszego programu, poziom rezerwy jajnikowej u kobiety nie będzie stanowił kryterium kwalifikacji. Znaczenie będzie miał jednak wiek osób, które zechcą skorzystać z programu. Będzie on dostępny dla: 

  • kobiet do 42. roku życia i mężczyzn do 55. roku życia w przypadku in vitro z wykorzystaniem własnych komórek lub z dawstwem nasienia, 
  • kobiet do 45. roku życia i mężczyzn do 55. roku życia w przypadku procedury z dawstwem komórek lub adopcją zarodków.

Co z parami, które korzystały już z innych form dofinansowania in vitro?

Kolejna dobra wiadomość jest taka, że pary, które korzystały z samorządowych programów in vitro lub z poprzedniej edycji programu rządowego, także będą mogły skorzystać z finansowania in vitro w ramach rządowego programu na lata 2024-2028. To samo dotyczy par, które – dzięki wcześniejszemu leczeniu – mają już zamrożone zarodki. 

Parze należy się sześć indywidualnych procedur wspomaganego rozrodu

Każda para będzie mogła skorzystać z kilku procedur in vitro. Program 2024-2028 obejmuje różne warianty: 

  • cztery procedury zapłodnienia w sytuacji, gdy para korzysta z własnych komórek lub z dawstwa nasienia, 
  • dwa cykle zapłodnienia, jeśli wykorzystane będą oocyty dawczyni (z możliwością zapłodnienia sześciu komórek w jednym cyklu), 
  • sześć cykli w sytuacji, gdy para korzystać będzie z dawstwa zarodków, przy czym za jeden transfer zarodka uważa się jeden cykl leczenia.

Widać zatem, że program wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pacjentów w różnych stanie klinicznym. Dzięki temu każda para będzie miała porównywalne szanse na potomstwo. 

Program in vitro obejmie także pacjentów onkologicznych

Największą niespodzianką jest objęcie programem pacjentów leczących się onkologicznie. Finansowanie zabezpieczenia płodności dla pacjentów z chorobą nowotworową przed rządowy program in vitro wyróżnia Polskę na tle krajów europejskich. Jest to szczególna grupa pacjentów, która – z uwagi na zmagania z nowotworem – może mieć spore problemy z posiadaniem potomstwa. Na szczęście obecnie istnieje wiele metod zabezpieczania płodności. Nie ma wątpliwości co do tego, że jest to bardzo dobra wiadomość dla wszystkich pacjentów onkologicznych, którzy marzą o dziecku. 

Niebagatelna kwota na wspieranie par zmagających się z niepłodnością

Znana jest również kwota, jaką rząd planuje przeznaczyć na nowy program. Jest to co najmniej 500 mln złotych rocznie. Biorąc pod uwagę, że rządowy program in vitro będzie realizowany do 31 grudnia 2028 roku, łączna kwota przeznaczona na ten cel wyniesie aż 2,5 mld zł. Oznacza to, że z programu będzie mogło skorzystać wiele par w całej Polsce. 

Finansowanie in vitro w 2024 roku – nowy program wystartuje już niebawem

Nowy program finansowania in vitro będzie dostępny już od 1 czerwca 2024 roku. Z pewnością jest to najlepszy prezent na Dzień Dziecka dla wszystkich par, które od dawna bezskutecznie starają się o potomstwo. 

Jak skomentowała Izabela Leszczyna: "Nie tylko głęboko wierzę, ale jestem przekonana, że już nigdy w Polsce nie będą rządzić ludzie, którzy ten program zlikwidują i zabiorą kobietom i mężczyznom szansę na własne dzieci, podczas gdy współczesna medycyna taką szansę im po prostu stwarza."  

Biorąc pod uwagę, że in vitro to najskuteczniejsza metoda leczenia niepłodności, która dla wielu par stanowi jedyną szansę na posiadanie potomstwa, fakt, że lada moment w Polsce dostępne będą nowe dofinansowania, napawa ogromnym optymizmem. Mamy nadzieję, że pacjenci naszej Kliniki skorzystają z tej szansy, a my będziemy mogli pomóc im w realizacji największego marzenia – marzenia o posiadaniu dziecka.

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Zarządzaj plikami cookies