Wiedza

Co wpływa na prawdopodobieństwo zajścia w ciążę?

Nie ma wątpliwości co do tego, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest największe w okresie okołoowulacyjnym kobiety. Istnieje jednak o wiele więcej czynników, które mogą wpłynąć na efektywność starań o potomstwo. Co zrobić, aby zwiększyć szanse na ciążę?

Starania o dziecko to proces, który może potrwać

Wielu parom, które rozpoczynają starania o dziecko, wydaje się, że do zapłodnienia dojdzie już po miesiącu lub dwóch. Niestety, uzyskanie ciąży nie zawsze jest takie proste. Bardzo często zdarza się, że na ciążę należy zaczekać pół roku, a nawet rok. 

Z tego powodu tak ważne jest uzbrojenie się w cierpliwość. Choć sytuacja, kiedy nie udaje się uzyskać ciąży przez kilka miesięcy, może być bardzo stresująca, nie jest to niczym dziwnym. Wręcz przeciwnie. Nawet jeśli kobieta zajdzie w ciążę w dziesiątym miesiącu starań, nadal będzie to normą. Obecnie przyjmuje się, że około 80 proc. par uzyska ciążę w pierwszym roku starań.

Co wpływa na prawdopodobieństwo zajścia w ciążę?

Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Mowa tu między innymi o tak oczywistych kwestiach, jak zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, unikanie stresu czy dbanie o prawidłową masę ciała. Bardzo ważna jest także całkowita rezygnacja z używek. Zarówno spożywanie alkoholu, jak i palenie papierosów, to czynniki, które drastycznie obniżają płodność. 

Jeszcze przed rozpoczęciem starań o dziecko warto udać się do lekarza, który oceni ogólny stan zdrowia. Dotyczy to przede wszystkim kobiety. Mowa tu przede wszystkim o wizycie u ginekologa, a także u… dentysty. Dobrym pomysłem może być również zrobienie podstawowych badań tarczycy. Wszystko to pozwoli na uzyskanie podstawowych informacji na temat ogólnego stanu organizmu. 

Jak zwiększyć szanse na ciążę?

Jedną z pierwszych rzeczy, o których należy pamiętać, jest współżycie w odpowiednim czasie. Wiele par decyduje się na zbliżenie tylko w połowie cyklu, czyli w okolicach domniemanej owulacji. Oczywiście, owulacja to okres szczytowej płodności kobiety, a prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest wtedy najwyższe. Nie zawsze jednak do pęknięcia pęcherzyka dochodzi w 14. dni cyklu. Równie dobrze może to być dziesiąty czy 20. dzień cyklu – i nadal będzie to normą. 

Właśnie dlatego zaleca się, aby para starająca się o dziecko współżyła regularnie przez cały cykl, najlepiej 2-3 razy w tygodniu. Zbliżenie co dwa, maksymalnie co trzy dni przez cały cykl w istotny sposób zwiększy szansę na zajście w ciążę. Nie ma tu bowiem tak dużego ryzyka, że okres okołoowulacyjny zostanie pominięty. 

Bardzo dobrym pomysłem może być stosowanie testów owulacyjnych. Pozwolą one na określenie momentu największej płodności. Testy takie warto wykonywać już od dziewiątego lub dziesiątego dnia cyklu – aż do momentu, gdy będą pozytywne. W ten sposób można będzie określić, kiedy warto zintensyfikować starania o dziecko. To właśnie w okresie okołoowulacyjnym prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest największe. 

Podsumowanie

Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę zależy od wielu czynników, ale istnieje szereg działań, które para może podjąć, aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie ciąży. Warto podejść do starań o dziecko w sposób świadomy, a przy tym z pełnym spokojem. Jest to proces, który może potrwać – choć równie dobrze może okazać się, że do zapłodnienia dojdzie na samym początku starań. Jedno jest pewne – jeśli ciąży nie uda się uzyskać po roku starań, warto zdecydować się na konsultację medyczną.

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Zarządzaj plikami cookies