Wiedza

Jakie badania wykonać przed ciążą?

Decyzja o rozpoczęciu starań o dziecko to niezwykle ważny moment w życiu każdej pary. Zanim jednak przystąpicie do działania, warto odpowiednio się przygotować. Sprawdź, jakie badania przed ciążą należy wykonać, aby zadbać o zdrowie swoje i dziecka.

Planujesz ciążę? Zacznij od wizyty u ginekologa

Wizyta u ginekologa przed rozpoczęciem starań o dziecko jest bardzo dobrym pomysłem. Lekarz wykona podstawowe badania, włącznie z USG, dzięki czemu oceni, czy możesz zacząć starania o potomstwo. Co więcej, już na tym etapie będzie on mógł wykluczyć kilka potencjalnych problemów z zajściem w ciążę. Być może ginekolog podejmie decyzję o zleceniu Ci podstawowych badań krwi. W ten prosty sposób nie tylko zyskasz spokój ducha, ale też upewnisz się, że Twój organizm jest gotowy na ogromne wyzwanie, jakim bez wątpienia będzie ciąża. 

Jakie badania przed ciążą warto wykonać? 

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jakie badania możesz zrobić przed ciążą, zapytaj o to swojego lekarza. Z pewnością jednak istnieje kilka badań krwi, na które możesz zdecydować się już na etapie starań. 

Morfologia krwi i badanie ogólne moczu

Choć warto regularnie wykonywać podstawowe badania, takie jak morfologia krwi czy badanie moczu, wiele osób zwleka z nimi do momentu, gdy pojawią się jakieś dolegliwości zdrowotne. Z pewnością jednak moment, w którym rozpoczynasz starania o dziecko, to dobry czas na zrobienie takich badań. Ewentualne odchylenia od normy mogą być znakiem, że w organizmie dzieje się coś złego. Co więcej, nie warto samodzielnie interpretować takich wyników – najlepiej będzie, jeśli zrobi to lekarz. 

Badanie poziomu glukozy 

Stabilny poziom glukozy we krwi ma znaczenie nie tylko w ciąży, ale też podczas starań o dziecko. Zarówno nieleczona cukrzyca, jak i insulinooporność, mogą sprawić, że starania będą się przedłużać. Warto więc rozważyć wykonanie badania poziomu glukozy. Wysoki poziom glukozy w ciąży może natomiast prowadzić do rozwoju cukrzycy ciążowej. Oczywiście już teraz powinnaś zadbać o zdrowe odżywianie – to najlepszy sposób na zapobieganie problemom z poziomem cukru. 

Badanie hormonów tarczycy

Hormony tarczycy, takie jak TSH, FT3 i FT4, mają bardzo duży wpływ na przebieg ciąży. Jeśli dotychczas nie wykonywałaś takich badań lub robiłaś je dawno temu, to dobry czas, aby je zrobić. W ten prosty sposób dowiesz się, czy z Twoją tarczycą wszystko w porządku – a warto wiedzieć, że niedoczynność lub nadczynność tarczycy to schorzenia, z którymi zmaga się wiele kobiet planujących zajście w ciążę. 

Test na obecność przeciwciał różyczki, toksoplazmozy, kiły, cytomegalii i wirusa HIV

Jeśli chcesz starać się o potomstwo, możesz zdecydować się na wykonanie badań na obecność przeciwciał na popularne choroby, takie jak kiła, HIV, cytomegalia, toksoplazmoza i różyczka – o ile oczywiście nie wykonywałaś ich w ostatnim czasie. Choroby te mogą być bardzo niebezpieczne dla rozwijającego się płodu, również na samym początku ciąży, dlatego warto je wykluczyć. Jeżeli jednak nie zrobisz ich teraz, z pewnością zleci je lekarz prowadzący ciążę. 

Test na obecność wirusa zapalenia wątroby typu B

Koniecznie wykonaj takie badanie przed ciążą, a jeśli poziom przeciwciał będzie niski, porozmawiaj z lekarzem o doszczepieniu się jeszcze przed ciążą. W ten sposób uchronisz swoje dziecko przed zakażeniem wirusem WZW typu B podczas pobytu w szpitalu, a przede wszystkim w trakcie porodu. 

Wiesz już, jakie badania przed ciążą możesz wykonać

Odpowiednie przygotowanie do ciąży ma bardzo duży wpływ, zarówno na sam rozwój dziecka, jak i na czas starań o potomstwo. Warto zacząć od wizyty u swojego ginekologa. Dodatkowo badania krwi dadzą Ci pewność, że Twój organizm jest przygotowany na ciążę i nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, abyś rozpoczęła starania o potomstwo. Jeśli jednak nie zdążysz wykonać części tych badań przed wizytą, nie martw się – lekarz prowadzący najpewniej zleci je na pierwszej wizycie, dzięki czemu możliwe będzie wykluczenie ewentualnych problemów zdrowotnych. 

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Ruchliwość plemników – dlaczego jest tak ważna? Co na nią wpływa?

28/08/2024
Ruchliwość plemników ma kluczowe znaczenie podczas starań o dziecko Ruchliwość plemników odnosi się do ich zdolności do aktywnego poruszania się, co jest niezbędne, aby mogły pokonać dystans od szyjki macicy do jajowodów, gdzie dochodzi do zapłodnienia. Plemniki powinny poruszać się w sposób progresywny, czyli kierunkowo, aby efektywnie przemieszczać się w stronę komórki jajowej. To właśnie […]
Zarządzaj plikami cookies