Wiedza

Jak wygląda poronienie? Rodzaje, objawy, wsparcie

Poronienie to doświadczenie bolesne i trudne, niekiedy wręcz traumatyzujące. Warto wiedzieć, że nie każde z nich musi skutkować utratą dziecka. Liczy się tutaj przede wszystkim szybkie rozpoznanie objawów i niezwłoczna konsultacja ze specjalistą.

W tym wpisie wyjaśniamy:

  • Jak wygląda poronienie.
  • Jakie są jego rodzaje.
  • Jak zweryfikować jego wczesne objawy.
  • Jak radzić sobie z poronieniem w kontekście medycznym i emocjonalnym.

Czym jest poronienie?

Poronieniem określa się samoistne zakończenie ciąży przed 22. tygodniem jej trwania i usunięciu obumarłego dziecka z łona matki. Po 23. tygodniu mówi się już o porodzie samoistnym. Nie każde poronienie przebiega tak samo. Nie każde musi się też zakończyć utratą dziecka.

Rodzaje poronienia

W zależności od etapu ciąży oraz przebiegu samego procesu poronienie może przybierać różne formy. Wyróżnia się m.in.:

  • poronienie wczesne, występujące (najczęściej wskutek wad genetycznych) przed 12. tygodniem rozwoju dziecka, czyli okresem, gdy ryzyko utraty jest największe;
  • poronienie samoistne, do którego dochodzi z przyczyn naturalnych (bez ingerencji lekarza) we wczesnej lub późniejszej ciąży, ale najczęściej w 1. trymestrze;
  • poronienie zagrażające, występujące zwykle w pierwszych 3 miesiącach, kiedy pojawiają się pierwsze objawy, takie jak krwawienie, ale ciąża może być jeszcze uratowana, ponieważ nie doszło jeszcze do usunięcia zarodka albo płodu;
  • poronienie niezupełne, w którym część tkanek płodowych zostaje usunięta, a część pozostaje w macicy, co wymaga interwencji medycznej;
  • poronienie zupełne, gdy wszystkie tkanki zostały usunięte samoistnie;
  • poronienie septyczne, przebiegające wraz z ogólnym zakażeniem organizmu kobiety, zwykle w towarzystwie gorączki;
  • poronienie chybione, kiedy rozwój płodu zatrzymuje się, lecz organizm nie usuwa go natychmiast.

Jak wygląda poronienie? Jak rozpoznać jego wczesne objawy?

Wczesne objawy poronienia mogą być różnorodne i zależne od etapu ciąży. Należą do nich:

  • Plamienie lub krwawienie z dróg rodnych, które często jest pierwszym sygnałem ostrzegawczym.
  • Silne bóle brzucha, przypominające skurcze menstruacyjne, ale znacznie bardziej intensywne.
  • Utrata objawów ciążowych, takich jak nudności, obrzęk piersi czy zmęczenie.
  • W niektórych przypadkach może pojawić się wydzielina o specyficznym kolorze lub konsystencji.
  • Gorączka, np. w przypadku poronienia septycznego.

Ważne, by w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala. Nie każde krwawienie oznacza poronienie, ale zawsze warto sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

Kiedy warto udać się do lekarza?

W ciąży nie należy bagatelizować żadnych niepokojących objawów, zwłaszcza krwawienia czy silnych bólów brzucha. Jeśli zauważysz którykolwiek z wymienionych wcześniej symptomów, powinnaś niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Wczesna interwencja może zapobiec utracie dziecka lub pozwolić na wczesne rozpoznanie problemu. Pamiętaj, że nawet jeśli objawy ustąpią samoistnie, wciąż warto skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku.

Jak radzić sobie emocjonalnie po poronieniu?

Poronienie to potwornie trudne doświadczenie emocjonalne, zarówno dla matki, jak i dla ojca dziecka. Utrata ciąży może wywołać uczucia smutku, złości, bezradności czy winy. Niejednokrotnie skutkuje żałobą i traumą. Często trudno je zrozumieć osobom, które tego nie doświadczyły.

Ważne jest, aby nie przechodzić przez ten trudny czas w samotności. Wsparcie najbliższych, którzy rozumieją problem, a także specjalistów, takich jak psychologowie czy terapeuci, może pomóc w przetworzeniu tych emocji i rozpoczęciu procesu zdrowienia.

Pamiętaj, że każda kobieta i każdy mężczyzna mają prawo przeżywać żałobę na swój sposób i w swoim tempie. Jedni podnoszą się szybciej. Drudzy potrzebują nawet kilku lat, by rana się zagoiła.

Czy po poronieniu można ponownie zajść w ciążę?

Większość kobiet, które doświadczyły poronienia, może ponownie zajść w ciążę i urodzić zdrowe dziecko. Lekarze zazwyczaj zalecają odczekanie kilku cykli menstruacyjnych przed ponownym zajściem w ciążę, aby organizm miał czas na pełną regenerację. Warto również skonsultować się z lekarzem, aby ustalić, czy istnieją czynniki, które mogą wpływać na ryzyko kolejnego poronienia, oraz jakie kroki można podjąć, aby zwiększyć szanse na zdrową ciążę w przyszłości.

Kliknika Parens powstała z myślą, by wspierać pary w ich drodze do rodzicielstwa. Możemy Ci zagwarantować holistyczne podejście do leczenia, pełne zaangażowanie i otwartość na Twoje indywidualne potrzeby. Jeśli potrzebujesz pomocy, umów wizytę już teraz.

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Ruchliwość plemników – dlaczego jest tak ważna? Co na nią wpływa?

28/08/2024
Ruchliwość plemników ma kluczowe znaczenie podczas starań o dziecko Ruchliwość plemników odnosi się do ich zdolności do aktywnego poruszania się, co jest niezbędne, aby mogły pokonać dystans od szyjki macicy do jajowodów, gdzie dochodzi do zapłodnienia. Plemniki powinny poruszać się w sposób progresywny, czyli kierunkowo, aby efektywnie przemieszczać się w stronę komórki jajowej. To właśnie […]
Zarządzaj plikami cookies