Wiedza

Ciąża po 30-stce – czy to dobry moment na pierwsze dziecko?

Jak wynika z danych Europejskiego Urzędu Statystycznego, średni wiek, w którym kobiety w Unii Europejskiej decydują się na swoje pierwsze dziecko, wynosi obecnie 29 lat. W Polsce wskaźnik ten jest nieco niższy i wynosi 27 lat. Coraz częściej jednak kobiety decydują się na pierwszą ciążę po 30-stce. Czy to dobry pomysł?

Ciąża po 30-stce nikogo już nie dziwi – i słusznie!

Na początku lat 90-tych kobiety najczęściej rodziły pierwsze dziecko w wieku 20-24 lat. Przez ostatnie ćwierć wieku w kraju nastąpiło jednak wiele zmian. Dzisiaj kobietom zależy na wykształceniu, stabilnej pozycji zawodowej, a także na bezpieczeństwie finansowym. W związku z tym moment, w którym kobiety decydują się na pierwsze dziecko, przesunął się. Dzisiaj jest to 27 lat i 4 miesięcy, jednak kobiety w Polsce coraz bardziej zbliżają się do średniej unijnej, która wynosi 29,5 roku.

W związku z tym dzisiaj ciąża po 30-stce nikogo już nie dziwi. A już na pewno nie dziwi ona ginekologów, którzy z takimi pacjentkami spotykają się na co dzień. W przypadku kobiety po 30-stce szanse na potomstwo nadal są bardzo wysokie, szczególnie jeśli kobieta dba o siebie i prowadzi zdrowy tryb życia.

Jak przygotować się do ciąży po 30-stce?

Przygotowanie do ciąży po 30-stce powinny wyglądać tak samo, jak w przypadku młodszych kobiet. Zaleca się prowadzenie zdrowego stylu życia i regularne wizyty u ginekologa. Warto zdecydować się na konsultację stomatologiczną. W trakcie wizyty stomatolog oceni stan uzębienia, a także wykluczy istnienie próchnicy oraz ewentualnych ognisk zapalnych w jamie ustnej. Dzięki temu już podczas ciąży kobieta uniknie konieczności korzystania z zabiegów stomatologicznych. Zaleca się także zrobienie dodatkowych badań – między innymi morfologii, parametrów tarczycy czy podstawowych badań hormonalnych.

Niezwykle istotne jest przyjmowanie kwasu foliowego. Zaleca się, aby tego typu suplementację stosowały wszystkie kobiety w wieku rozrodczym. Kwas foliowy warto zacząć przyjmować przynajmniej na kilka miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę. Zwiększy to szansę na zdrowy rozwój płodu oraz zminimalizuje ryzyko powstania wad cewy nerwowej. Suplementację należy jednak skonsultować z ginekologiem.

Czy ciąża po 30-stce wiąże się z wyższym ryzykiem?

Dobra wiadomość dla wszystkich kobiet po 30-stce, które planują macierzyństwo, jest taka, że taka ciąża nie wiąże się z podwyższonym ryzykiem. Szanse na bezproblemowy przebieg ciąży oraz na urodzenie zdrowego dziecka w tym wieku nadal są bardzo wysokie. Należy jednak mieć świadomość, że wiek to nie wszystko. Kluczowe znaczenie ma ogólna kondycja organizmu, zdrowa dieta i ruch.

Jeśli chodzi o zagrożenie komplikacjami, zwiększa się ono po 35. roku życia. Co ważne, nie jest ono zależne od tego, czy kobieta już rodziła, czy może jest to jej pierwsza ciąża. Z wiekiem wzrasta ryzyko wad genetycznych płodu. U kobiet w wieku 40 lat może być ono nawet kilkunastokrotnie wyższe niż o kobiet w wieku lat 20. Właśnie dlatego kobiety po 35 roku często decydują się na dodatkowe badania genetyczne.

Jeśli chodzi o ryzyko poronienia czy różnego typu powikłania, wiele zależy od indywidualnych predyspozycji i od stanu zdrowia kobiety. Jeśli kobieta po 35. roku życia jest w doskonałej kondycji, ma duże szanse na urodzenie zdrowego dziecka oraz na uniknięcie ciążowych komplikacji.

Oczywiście w przypadku ciąży po 30-stce – i nie tylko – należy pozostawać pod stałą opieką lekarza. Jeśli lekarz będzie miał jakiekolwiek wątpliwości, zleci dodatkowe badania, które umożliwią wprowadzenie odpowiedniej profilaktyki.

Ciąża po 30. roku życia – jakie badania warto wykonać?

U każdej ciężarnej, niezależnie od wieku, zalecany jest test złożony, czyli USG płodu i badanie poziomu wolnego beta hCG i białka PAPP-A we krwi mamy. Badanie takie przeprowadzone jest pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży. Pozwala ono na ocenę wczesnej anatomii dziecka, a także na występowanie markerów wad genetycznych.

Kolejnym zalecanym badaniem jest USG w 20.-22. tygodniu ciąży. Badanie to umożliwia dokładną ocenę rozwoju dziecka i jego prawidłowej budowy.

W przypadku zwiększonego ryzyka wystąpienia wad genetycznych lekarz może zasugerować wykonanie tzw. diagnostyki inwazyjnej, czyli amniopunkcji. W każdym przypadku takie badanie powinno zostać poprzedzone rozmową z lekarzem, ponieważ wiąże się ono z ryzykiem powikłań, a nawet utraty ciąży. Warto jednak wykonać te badania, by mieć pełny obraz diagnostyczny, który wpływa na prowadzenie ciąży.

Dodatkowo kobiety mogą skorzystać z badań dodatkowych, takich jak nieinwazyjne badania prenatalne, na przykład test SANCO. I  w tym przypadku należy jednak skonsultować się z lekarzem, który doradzi, czy wykonanie takiego badania jest zasadne.

Ciąża po 30-stce – ciesz się świadomym macierzyństwem!

Choć ciężko jest obiektywnie wskazać najlepszy czas na posiadanie potomstwa, decyzja o macierzyństwie zawsze powinna być świadoma. Biorąc pod uwagę, że w przypadku ciąży po 30-stce ryzyko powikłań nadal jest niskie, a szanse na potomstwo – duże, można stwierdzić, że to dobry czas na dziecko. Zawsze jednak warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu do ciąży oraz o diagnostyce w jej trakcie.

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Ruchliwość plemników – dlaczego jest tak ważna? Co na nią wpływa?

28/08/2024
Ruchliwość plemników ma kluczowe znaczenie podczas starań o dziecko Ruchliwość plemników odnosi się do ich zdolności do aktywnego poruszania się, co jest niezbędne, aby mogły pokonać dystans od szyjki macicy do jajowodów, gdzie dochodzi do zapłodnienia. Plemniki powinny poruszać się w sposób progresywny, czyli kierunkowo, aby efektywnie przemieszczać się w stronę komórki jajowej. To właśnie […]

Punkcja w procedurze in vitro – na czym polega? Jak przygotować się do zabiegu?

27/08/2024
Punkcja – ważny etap procedury zapłodnienia pozaustrojowego Cała procedura zapłodnienia pozaustrojowego składa się z kilku etapów, takich jak stymulacja owulacji, punkcja czy hodowla zarodków. Choć in vitro jest obecnie najbardziej skuteczną metodą leczenia niepłodności, cały proces jest bardzo stresujący dla każdej pary. Co więcej, na różnych etapach może pojawiać się sporo wątpliwości, dotyczących na przykład […]

Leczenie niepłodności u mężczyzn – jak wygląda?

26/08/2024
Jakie mogą być przyczyny męskiej niepłodności?  Aby leczenie niepłodności u mężczyzny mogło przynieść oczekiwane rezultaty, niezbędne jest ustalenie przyczyny niepowodzeń. Oczywiście przyczyny męskiej niepłodności mogą być różne. Bardzo często są to różnego rodzaju choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, choroby układu krążenia czy niedoczynność przysadki mózgowej.  Częstą przyczyną są także wszelkie zaburzenia pracy jąder. Mogą one […]
Zarządzaj plikami cookies