Wiedza

Objawy niepłodności – jak je rozpoznać?

Szacuje się, że z problemem niepłodności zmaga się nawet 20 proc. par w Polsce. Oznacza to, że co piąta para ma problemy z uzyskaniem ciąży. Niestety, diagnostyka problemów z płodnością nie zawsze jest prosta. Jak rozpoznać objawy niepłodności? Kiedy warto zdecydować się na skorzystanie z pomocy medycznej? 

Czym jest niepłodność? 

Niepłodność jest stanem, w którym para – pomimo regularnego współżycia bez żadnego zabezpieczenia przynajmniej dwa lub trzy razy w tygodniu – nie jest w stanie uzyskać ciąży przez co najmniej dwanaście miesięcy. Obecnie WHO uznaje niepłodność za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. 

Co ważne, należy odróżnić niepłodność od bezpłodności. Choć wiele osób stosuje te określenia zamiennie, nie są one tożsame. O bezpłodności mówimy w sytuacji, gdy stan ten jest nieodwracalny. Osoba cierpiąca na bezpłodność nie ma możliwości posiadania potomstwa i żadna metoda leczenia nie będzie tutaj skuteczna. Niepłodność z kolei uznawana jest za stan przejściowy, w przypadku którego można podjąć skuteczne leczenie. 

Objawy niepłodności – jak je rozpoznać? 

Wśród przyczyn problemów z płodnością wyróżnia się czynnik żeński i męski. Wbrew obiegowym opiniom, w połowie przypadków przyczyna leży po stronie kobiety, a w połowie – po stronie mężczyzny. Jest to niezwykle istotne w kontekście objawów niepłodności, ponieważ mogą one wystąpić u każdego z partnerów. 

Wśród najczęstszych objawów niepłodności u mężczyzn wymienić można:

  • problemy z erekcją i obniżenie popędu płciowego, 
  • niewielką ilość ejakulatu, 
  • problemy z ejakulacją,
  • ból podczas stosunku,
  • bóle jąder, 
  • wszelkiego typu nieprawidłowości w budowie narządów płciowych, 
  • stale nawracające infekcje, 
  • problemy z oddawaniem moczu, w tym nieprzyjemne pieczenie. 

Jeśli chodzi o objawy niepłodności u kobiet, warto zwrócić uwagę na: 

  • nieregularne miesiączki – częściej niż 21 dni lub rzadziej niż 35 dni, 
  • bardzo obfite krwawienie lub silne dolegliwości bólowe podczas miesiączki – objawy te mogą wskazywać na endometriozę, która często jest trudna do zdiagnozowania, 
  • częste infekcje, w tym upławy i pieczenie, 
  • plamienia w trakcie całego cyklu miesiączkowego, 
  • brak owulacji – m.in. brak "płodnego" śluzu w trakcie cyklu, brak pozytywnych testów owulacyjnych przez cały cykl.

Ryzyko wystąpienia zaburzeń płodności jest większe u kobiet, u których istnieje podejrzenie chorób autoimmunologicznych, a także u tych, które w przeszłości miały problemy ginekologiczne. 

Kiedy warto skonsultować się z lekarzem? 

Objawy niepłodności na ogół nie są oczywiste i trudno je zauważyć, w szczególności u kobiet. Wymienione objawy powinny jednak skłonić parę do tego, aby odwiedzić lekarza. Jeśli starania o dziecko trwają od co najmniej dwunastu miesięcy, przeprowadzenie diagnostyki pod okiem lekarza jest najlepszym rozwiązaniem. 

W wielu przypadkach przyczynę problemów z płodnością udaje się określić stosunkowo szybko, dzięki czemu możliwe jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Dzięki temu para może uniknąć kolejnych miesięcy stresujących starań, a tym samym – zwiększa swoje szansa na to, że już niebawem doczeka się upragnionego potomstwa. 

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Zarządzaj plikami cookies