Jakie badania po poronieniu? To warto wiedzieć
Poronienie to jedno z najtrudniejszych doświadczeń, z jakimi może zmierzyć się przyszła mama. Strata ciąży często budzi wiele pytań i wątpliwości, a zrozumienie przyczyn tego zdarzenia może być kluczowe w planowaniu zdrowej ciąży w przyszłości. Dzięki odpowiednim badaniom diagnostycznym możliwe jest zidentyfikowanie problemów, które mogły przyczynić się do poronienia, i podjęcie kroków w kierunku ich rozwiązania.
Dlaczego warto wykonać badania po poronieniu?
Jedno poronienie, szczególnie w pierwszym trymestrze, może być wynikiem naturalnych procesów organizmu, takich jak nieprawidłowości genetyczne zarodka. W takich przypadkach szczegółowa diagnostyka może nie być jeszcze konieczna. Jednak jeśli poronienia się powtarzają, to wskazane jest przeprowadzenie badań w celu wykrycia potencjalnych przyczyn.
Odpowiednia diagnostyka pomaga zrozumieć, dlaczego doszło do poronienia. Służy też opracowaniu planu leczenia, który zwiększa szansę na utrzymanie kolejnej ciąży, a to daje spokój i poczucie kontroli nad sytuacją. Jakie badania warto wykonać w omawianym zakresie?
Badania genetyczne
Badania genetyczne to jedno z pierwszych zaleceń dla par, które doświadczyły poronienia. Pomagają wykryć ewentualne nieprawidłowości chromosomowe u rodziców lub w materiale poronnym. Badania, jakie można wykonać w tym zakresie, również w naszej klinice, to:
- Kariotyp rodziców: analiza chromosomów obojga partnerów w celu wykrycia potencjalnych nieprawidłowości genetycznych.
- Badania mutacji w obrębie rejonu AZF chromosomu Y u mężczyzn.
Badania hormonalne
Hormony odgrywają fundamentalną rolę w utrzymaniu ciąży, dlatego po poronieniu warto sprawdzić ich poziomy. Niedobory hormonalne, takie jak zbyt niski poziom progesteronu, mogą być jedną z przyczyn utraty ciąży. Diagnostyka endokrynologiczna, dostępna w klinice Parens, obejmuje badania w zakresie takich hormonów jak progesteron (odpowiedzialny za utrzymanie ciąży), testosteron (hormon męski, ale występujący także u kobiet), tarczycowe TSH, FSH, LH, estradiol, prolaktyna i inne.
Badania immunologiczne
Niektóre poronienia mogą być wynikiem problemów z układem odpornościowym. Niekiedy organizm kobiety błędnie rozpoznaje rozwijający się płód jako zagrożenie i reagować na niego w sposób, który utrudnia utrzymanie ciąży. W tym kontekście zalecana jest diagnostyka immunologiczna na m.in.:
- Przeciwciała antyfosfolipidowe (APA), których obecność może wskazywać na zespół antyfosfolipidowy (APS) zwiększający ryzyko poronienia.
- ANA (przeciwciała przeciwjądrowe), ponieważ badanie pozwala ocenić obecność schorzeń autoimmunologicznych.
Badania anatomiczne i obrazowe
Niekiedy przyczyną problemów z utrzymaniem ciąży mogą być nieprawidłowości w budowie macicy lub drożności jajowodów mogą być. W takich przypadkach zaleca się badania obrazowe. Diagnostyka ginekologiczna w tym zakresie obejmuje:
- USG przezpochwowe pozwalające ocenić stan macicy i jajników oraz wykryć ewentualne wady anatomiczne.
- Badanie drożności jajowodów weryfikujące, czy nie są one zablokowane.
- Histeroskopię, czyli badanie umożliwiające ocenę wnętrza macicy i wykrycie zrostów, polipów czy przegrody.
- Laparoskopię: metodę operacyjną polegającą na wprowadzeniu narzędzi laparoskopowych (kamera i trokary) do jamy brzusznej.
- Biopsję endometrium, czyli pobranie fragmentu błony śluzowej macicy za pomocą specjalnej pipety aspiracyjnej, by np. zweryfikować czy nie doszło do stanu zapalnego.
Kiedy wykonać badania i jak się do nich przygotować?
Decyzja o wykonaniu badań jest zawsze kwestią indywidualną. Jak wspomnieliśmy, w sytuacji pierwszego poronienia diagnostyka nie zawsze będzie konieczna, jeśli jednak straty ciąży się powtarzają, to zdecydowanie warto wykonać badania. Wiele z nich można przeprowadzić już kilka tygodni po poronieniu.
W kwestii diagnostyki zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Większość badań nie wymaga specjalnego przygotowania, jednak niektóre, np. Hormonalne, powinny być wykonane w określonej fazie cyklu. Jeśli potrzebujesz kompleksowego wsparcia w zakresie prowadzenia ciąży, opieki medycznej i konsultacji z ekspertem, to w Parens Centrum Leczenia Niepłodności służymy pomocą!
Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły