Wiedza

In vitro z komórką dawczyni – najważniejsze informacje

In vitro z komórką dawczyni to procedura zapłodnienia pozaustrojowego, która wykorzystywana jest między innymi wtedy, kiedy pacjentka nie posiada własnych gamet, są one niskiej jakości i nie pozwalają na uzyskanie ciąży lub występują inne przeciwwskazania medyczne do skorzystania z własnych komórek jajowych.

Najczęściej do zapłodnienia wykorzystuje się nasienie partnera pacjentki. Dla wielu par jest to jedyna szansa na zajście w ciążę. Dowiedz się więcej na temat tego, jak wygląda in vitro z komórką jajową dawczyni.

Jakie są wskazania do in vitro z komórką dawczyni?

Program in vitro z wykorzystaniem świeżych lub mrożonych komórek dawczyni może być rozwiązaniem dla par, które zmagają się z następującymi problemami:

  • para ma za sobą kilka procedur zapłodnienia pozaustrojowego, jednak nie przyniosły one rezultatu w postaci ciąży, z uwagi na niską jakość kobiecych komórek jajowych, ich niewielką ilość lub brak możliwości uzyskania ich w procedurze,
  • kobieta ma obniżoną rezerwę jajnikową,
  • czynność jajników wygasa,
  • kobieta nie posiada jajników, na przykład na skutek przeprowadzonych w przeszłości zabiegów,
  • kobieta jest nosicielką poważnej choroby genetycznej,
  • niepłodność spowodowana jest przebytym leczeniem onkologicznym.

Wskazaniem do skorzystania z komórki jajowej dawczyni mogą być także wielokrotne poronienia. W tym przypadku niezbędna jest szczegółowa diagnostyka oraz konsultacja z lekarzem, która pozwoli potwierdzić przyczynę strat, włącznie z badaniami genetycznymi zarodków w poprzednich procedurach.

Jak przebiega procedura in vitro z komórką jajową dawczyni?

Cała procedura in vitro z komórką dawczyni jest dość skomplikowana, choć pod pewnymi względami nie różni się ona od in vitro, przy którym wykorzystywane są gamety pary.

Pierwszym krokiem jest kwalifikacja pary do przeprowadzenia takiej procedury, a także dopełnienie wszystkich formalności oraz wykonanie niezbędnych badań.

Kolejnym krokiem jest wybór anonimowej dawczyni. Jej dobór odbywa się na podstawie szczegółowej analizy, dokonanej na podstawie fenotypów biorców. Pod uwagę brane są takie cechy, jak rasa, kolor oczu, kolor włosów i ich struktura, masa i budowa ciała. Celem jest taki dobór dawczyni, dzięki któremu dziecko będzie podobne do przyszłych rodziców – biorców.

Następnie dawczyni poddana jest stymulacji, której celem będzie uzyskanie odpowiedniej liczby komórek jajowych. Inna możliwość to skorzystanie z mrożonych komórek. Co istotne, komórki jajowe zawsze pochodzą od młodych, zdrowych dawczyń, które zostały bardzo dokładnie przebadane i nie mają żadnych problemów zdrowotnych, w tym problemów z płodnością.

Uzyskane komórki zostają zapłodnione nasieniem partnera biorczyni komórki, po czym następuje hodowla zarodków. Hodowla może być prowadzona przez trzy lub pięć dni, jednak na ogół celem jest tutaj uzyskanie dobrej jakości blastocyst.

Ostatnim krokiem całej procedury jest transfer zarodka do jamy macicy biorczyni. Jeśli podczas hodowli udało się uzyskać więcej zarodków, zostają one poddane witryfikacji, czyli błyskawicznemu schłodzeniu zarodków, co pozwala na ich przechowywanie przez długi czas. Takie zarodki można wykorzystać podczas kolejnych transferów.

Czy warto zdecydować się na in vitro z komórką dawczyni?

Decyzja o rozpoczęciu procedury z wykorzystaniem gamet pochodzących od biorczyni z całą pewnością nie należy do łatwych. Na ogół jednak pary, które stoją przed koniecznością jej podjęcia, mają za sobą długą historię leczenia, w tym przynajmniej kilka przeprowadzonych procedur in vitro, które nie przyniosły oczekiwanego rezultatu w postaci ciąży. Może być też tak, że – z różnych opisanych wyżej powodów – wykorzystanie gamet kobiety nie jest możliwe.

Wszelkie wątpliwości warto wyjaśnić z lekarzem prowadzącym – odpowie on na wszystkie pytania. Niezbędna może być także konsultacja psychologiczna, ponieważ całkowicie zrozumiałe jest, że para boryka się z różnymi wątpliwościami. Jedno jest pewne – dla par, które zmagają się z poważnymi problemami z płodnością, in vitro z komórką dawczyni może być jedyną szansą na posiadanie dziecka. Pod uwagę warto wziąć także to, że w przypadku in vitro z komórką jajową dawczyni skuteczność procedury jest bardzo wysoka.

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Zarządzaj plikami cookies