Wiedza

Jak przygotować się do ciąży?

Czujesz, że jesteś gotowa na zajście w ciążę i zależy Ci na tym, aby jak najlepiej się do niej przygotować? Zastanawiasz się, o czym musisz pamiętać przed rozpoczęciem starań? Sprawdź, jak przygotować się do ciąży!

Kiedy warto rozpocząć przygotowania do ciąży?

Tak naprawdę przygotowania do zajścia w ciążę warto zaplanować już na kilka miesięcy przed rozpoczęciem starań. Oczywiście w wielu przypadkach kobiety zachodzą w ciążę spontanicznie, w związku z czym nie ma tu mowy o żadnym okresie przygotowań. Jeśli jednak jesteś osobą, która lubi wszystko planować, a starania o dziecko chcesz rozpocząć dopiero za jakiś czas, już teraz możesz zacząć przygotowania. Dzięki temu Twój organizm będzie gotowy na to wyjątkowe wyzwanie, jakim jest ciąża. 

Jak przygotować się do ciąży? 

Wielkimi krokami zbliża się moment, w którym wraz z partnerem rozpoczniecie starania o dziecko? Poniżej znajdziesz wskazówki dotyczące tego, jak przygotować się do ciąży!

Przyjmowanie kwasu foliowego

Oczywiście absolutną podstawą, jeśli chodzi o to, jak przygotować się do ciąży, jest przyjmowanie kwasu foliowego. Organizm nie wytwarza go samodzielnie, dlatego należy przyjmować go z pożywieniem lub – w przypadku kobiet planujących potomstwo – w formie suplementu. Zalecana dawka dobowa to 0,4 mg. W niektórych przypadkach lekarz może podjąć decyzję o jej zwiększeniu. Niedobory kwasu foliowego mogą skutkować wystąpieniem poważnych wad u dziecka, dlatego nie należy ryzykować. Nie bez powodu suplementacja kwasem foliowym zalecana jest wszystkim kobietom w okresie prokreacyjnym.

Wizyta kontrolna u ginekologa

Kobiety przygotowujące się do ciąży powinny zdecydować się na wizytę u ginekologa. Przeprowadzi on niezbędne badania, w tym USG oraz badania podstawowych hormonów. Na tej podstawie określi, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania do rozpoczęcia starań o dziecko. Warto już na tym etapie poszukać zaufanego ginekologa – dzięki temu kolejne wizyty nie będą wiązały się ze stresem.

Wizyta u stomatologa 

Jeszcze przed rozpoczęciem starań warto odwiedzić stomatologa. Przeprowadzenie kontroli pozwoli na wykrycie ewentualnych problemów, a także na rozpoczęcie leczenia jeszcze przed ciążą. Niestety, zmiany próchnicze i choroby przyzębia mogą nasilać się w okresie ciąży. Mogą być także przyczyną zakażeń, które w skrajnych przypadkach mają negatywny wpływ na przebieg ciąży, najczęściej na występowanie porodu przedwczesnego.

Stosowanie zbilansowanej diety

Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że już podczas przygotowań do ciąży warto stosować zdrową, bogatą w składniki odżywcze dietę. Każdego dnia spożywaj świeże warzywa i owoce, kasze, zdrowe tłuszcze, dobrej jakości ryby czy orzechy. W ten sposób dostarczysz swojemu organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Zarówno Ty, jak i Twój partner, powinniście zrezygnować z niezdrowej, przetworzonej żywności. Niskiej jakości produkty nie sprzyjają płodności, zarówno w przypadku kobiety, jak i mężczyzny. 

Regularna aktywność fizyczna

Ciąża jest ogromnym wyzwaniem dla organizmu. Prawdopodobnie już w pierwszych tygodniach zauważysz znaczący spadek wydajności. Właśnie dlatego warto zawczasu zadbać o formę, regularnie ćwicząc. Już 30 minut ćwiczeń dziennie pozytywnie wpłynie na ukrwienie i dotlenienie organizmu, a także na Twoje samopoczucie. Jeśli nie będzie ku temu przeciwwskazań, w okresie ciąży także warto zadbać o codzienną porcję ruchu. Najlepszym wyborem będą spacery lub joga. 

Rezygnacja z używek

Jeszcze przed rozpoczęciem starań o dziecko należy zrezygnować z wszelkich używek. Oczywiście dotyczy to nie tylko kobiety, ale też mężczyzny. Palenie papierosów może w istotny sposób utrudnić zajście w ciążę, a także jej utrzymanie. Oczywiście od czasu do czasu może pozwolić sobie na kieliszek czerwonego wina – w szczególności w pierwszej fazie cyklu. 

Wiesz już, jak przygotować się do ciąży!

To, że chcesz jak najlepiej przygotować się do ciąży świadczy o tym, że jesteś w pełni gotowa na macierzyństwo. Przygotowania do zajścia w ciążę powinny obejmować przyjmowanie kwasu foliowego, wizyty u stomatologa i ginekologa, badania tarczycy, a także zadbanie o zdrowy tryb życia. Pamiętaj, że starania o dziecko to proces, który może potrwać – warto więc nastawić się do niego optymistycznie, a być może już niebawem zobaczysz na teście wymarzone dwie kreski!

Konsultacja merytoryczna:
Author photo

dr n. med. Estera Kłosowicz

specjalista ginekologii i położnictwa, mgr dietetyki
Więcej artykułów

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Czym jest poronienie zagrażające? Co robić i jakie są jego objawy?

13/12/2024
Co to jest poronienie zagrażające? Poronienie zagrażające to stan, w którym występują objawy sugerujące możliwość utraty ciąży, ale ciąża nadal trwa, a rozwój płodu może przebiegać prawidłowo. Diagnozuje się go najczęściej w pierwszym trymestrze ciąży, gdy ryzyko poronienia jest największe.  W przypadku poronienia zagrażającego, w odróżnieniu od poronienia w toku, szyjka macicy pozostaje zamknięta, co […]

Jakie badania po poronieniu? To warto wiedzieć

09/12/2024
Dlaczego warto wykonać badania po poronieniu? Jedno poronienie, szczególnie w pierwszym trymestrze, może być wynikiem naturalnych procesów organizmu, takich jak nieprawidłowości genetyczne zarodka. W takich przypadkach szczegółowa diagnostyka może nie być jeszcze konieczna. Jednak jeśli poronienia się powtarzają, to wskazane jest przeprowadzenie badań w celu wykrycia potencjalnych przyczyn. Odpowiednia diagnostyka pomaga zrozumieć, dlaczego doszło do […]
Zarządzaj plikami cookies