Wiedza

Kwas foliowy w ciąży – wszystko, co musisz wiedzieć

Regularne przyjmowanie kwasu foliowego rekomendowane jest nie tylko kobietom ciężarnym, ale też wszystkim kobietom w wieku rozrodczym. Niedobory tego składnika mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Dowiedz się, dlaczego kwas foliowy w ciąży jest tak ważny.

Suplementacja kwasu foliowego w ciąży – dlaczego jest niezbędna?

Przyjmowanie kwasu foliowego w ciąży ma ogromne znaczenie dla rozwijającego się dziecka już w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu. Niedobory tego ważnego składnika mogą przyczynić się do powstania poważnych wad rozwojowych. Przede wszystkim kwas foliowy wpływa na kształtowanie się układu nerwowego u dziecka. To dzięki temu składnikowi możliwe jest prawidłowe wykształcenie cewy nerwowej, która staje się podstawą dla rozwoju rdzenia kręgowego i mózgu. 

Zamykanie cewy nerwowej ma miejsce już 28 dni po zapłodnieniu – a zatem w momencie, kiedy wiele kobiet nie wie jeszcze o ciąży. Wyrównanie poziomu kwasu foliowego w organizmie to proces, który może potrwać kilka tygodni, a czasem nawet kilka miesięcy. Właśnie dlatego przyjmowanie kwasu foliowego rekomendowane jest wszystkim kobietom w wieku rozrodczym – nie tylko tym, które aktualnie starają się o dziecko. 

W sytuacji, kiedy u kobiety w ciąży wystąpią niedobory kwasu foliowego, dziecko może mieć poważne wady rozwojowe, takie jak rozszczep kręgosłupa czy anencefalia. Przyjmuje się, że suplementacja kwasu foliowego w ciąży może zmniejszyć ryzyko powstania wad cewy nerwowej nawet o 70 proc. 

Jak przyjmować kwas foliowy w ciąży?

Zaleca się suplementację kwasu foliowego 0,4 mg wraz z 0,4 mg aktywnego folianu MTHF dziennie u wszystkich kobiet w wieku prokreacyjnym. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwo Ginekologów i Położników, kobiety ciężarne powinny przyjmować aktywne foliany 5MTHF w dawce 0,8mg/dzień do 12. tygodnia ciąży. Po 12. tygodniu ciąży i w okresie karmienia piersią należy przyjmować kwas foliowy w dawce 0,6-0,8 mg/dzień. 

W niektórych przypadkach konieczne może być stosowanie kwasu foliowego w większej dawce – 5mg aktywnych folianów  - na przykład wtedy, gdy w poprzedniej ciąży u płodu stwierdzono wadę cewy nerwowej. Większe dawki mogą być niezbędne także w ciąży bliźniaczej, u kobiet z wysokim BMI czy u tych, które mają hiperhomocysteinemię. W każdym przypadku dawkę kwasu foliowego w ciąży warto skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym. 

Jaki kwas foliowy w ciąży warto wybrać?

Choć na rynku istnieje wiele preparatów z kwasem foliowym, nie wszystkie z nich będą dobrym wyborem. I w tym przypadku warto porozmawiać z lekarzem – doradzi on, jaki kwas foliowy powinna przyjmować kobieta. Najlepszym wyborem będzie kwas foliowy metylowany (5MTHF), który jest najbardziej aktywną i zarazem najlepiej przyswajalną formą tego składnika. 

Na rynku pojawia się także coraz więcej suplementów dla kobiet w ciąży, które stanowią połączenie dwóch form kwasu foliowego. Jednoczesne stosowanie kwasu foliowego i L-metylofolianu wapnia zwiększa stężenie folianów w krwinkach czerwonych. L-metylofolian jest bowiem formą równoważną dla folianów występujących w pożywieniu. 

Planujesz ciążę? Nie zapomnij o suplementacji kwasu foliowego!

Nie bez powodu PTGiP rekomenduje przyjmowanie kwasu foliowego wszystkim kobietom w wieku rozrodczym. Niestety, Polska jest krajem, w którym nadal rodzi się wiele dzieci z wadami cewy nerwowej. Regularne, codzienne przyjmowanie kwasu foliowego może zminimalizować ryzyko wystąpienia takiej wady u dziecka. Niezależnie od tego, czy starasz się o dziecko, jesteś już w ciąży, czy może na razie nie planujesz potomstwa, koniecznie zaopatrz się w dobry kwas foliowy - najlepiej jego aktywną formę i przyjmuj go codziennie.

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Ruchliwość plemników – dlaczego jest tak ważna? Co na nią wpływa?

28/08/2024
Ruchliwość plemników ma kluczowe znaczenie podczas starań o dziecko Ruchliwość plemników odnosi się do ich zdolności do aktywnego poruszania się, co jest niezbędne, aby mogły pokonać dystans od szyjki macicy do jajowodów, gdzie dochodzi do zapłodnienia. Plemniki powinny poruszać się w sposób progresywny, czyli kierunkowo, aby efektywnie przemieszczać się w stronę komórki jajowej. To właśnie […]

Punkcja w procedurze in vitro – na czym polega? Jak przygotować się do zabiegu?

27/08/2024
Punkcja – ważny etap procedury zapłodnienia pozaustrojowego Cała procedura zapłodnienia pozaustrojowego składa się z kilku etapów, takich jak stymulacja owulacji, punkcja czy hodowla zarodków. Choć in vitro jest obecnie najbardziej skuteczną metodą leczenia niepłodności, cały proces jest bardzo stresujący dla każdej pary. Co więcej, na różnych etapach może pojawiać się sporo wątpliwości, dotyczących na przykład […]

Leczenie niepłodności u mężczyzn – jak wygląda?

26/08/2024
Jakie mogą być przyczyny męskiej niepłodności?  Aby leczenie niepłodności u mężczyzny mogło przynieść oczekiwane rezultaty, niezbędne jest ustalenie przyczyny niepowodzeń. Oczywiście przyczyny męskiej niepłodności mogą być różne. Bardzo często są to różnego rodzaju choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, choroby układu krążenia czy niedoczynność przysadki mózgowej.  Częstą przyczyną są także wszelkie zaburzenia pracy jąder. Mogą one […]
Zarządzaj plikami cookies