Wiedza

Skuteczność technik wspomaganego rozrodu w USA

Raport dotyczący wyników skuteczności technik wspomaganego rozrodu za 2002 rok w USA opublikowany przez federalny Center for Disease Control and Prevention (CDC) wskazuje, że jeśli młodsza kobieta podda się takiemu zabiegowi, używając swoich komórek jajowych, to ma zdecydowanie większą szanse zajścia w ciąże i urodzenia żywego i zdrowego dziecka.

Raport definiuje techniki wspomaganego rozrodu jako zabieg, w czasie którego komórki jajowe zapładniane są plemnikami pozaustrojowo (w laboratorium). Coroczny raport CDC opracowany został na podstawie danych z 2002 roku, uzyskanych z 391 na 428 zarejestrowanych klinik in vitro w USA. Raport podaje, że w wyniku zabiegów in vitro, przeprowadzonych w Stanach w 2002 roku, odbyło się 45 751 porodów (żywe noworodki) z 115 392 podjętych prób zapłodnienia pozaustrojowego. Był to wzrost w porównaniu z rokiem 2001, kiedy odbyło się 40 687 porodów z 107 758 przeprowadzonych zabiegów.

Reasumując, w 2002 roku sukcesem zakończyło się 35% zabiegów (rozpoczęty cykl / stymulacje) dla wszystkich grup wiekowych pacjentek, w porównaniu do 28% w 1996 roku. Dane z 2002 roku pokazują, że 37% kobiet w wieku do 34 roku życia włącznie, które poddały się zabiegowi in vitro, używając do tego celu własnych i niezamrożonych komórek jajowych, urodziło żywe dzieci. Porównując te wyniki z innymi grupami wiekowymi, to dla kobiet w przedziale wiekowym 35-37 lat było to 31% zabiegów, dla kobiet w wieku 40 lat wskaźnik ten wyniósł 21%, dla kobiet 41 i 42 letnich - 11%, a dla 43 letnich i starszych - tylko 4%. Raport wskazuje również, że wiek kobiet poddających się zabiegowi in vitro odgrywa tylko minimalną rolę, gdy do zabiegu użyte są komórki jajowe pochodzące od młodych dawczyń. Za 2002 rok sukces takich zabiegów wynosił około 50% przy minimalnych tylko różnicach pomiędzy grupami wiekowymi biorczyń.

Jedna z autorek raportu CDC - Victoria Wright pisze, że uzyskane dane wskazują, iż kobiety będące w swoich latach dwudziestych i wczesnych trzydziestych, poddające się zabiegowi zapłodnienia pozaustrojowego, mają największe szanse na ciążę i pojedynczy poród. Dodaje również, że możliwość zajścia w ciążę, kiedy kobieta osiągnie wiek 35 lat, zmniejsza się stopniowo, a potem - już zdecydowanie, gdy kobieta jest po czterdziestce. Pani Wright twierdzi, że przytoczone liczby powinny być przypomnieniem, iż wiek kobiet pozostaje głównym czynnikiem przy staraniach się o potomstwo przy użyciu metody in vitro. Przyczyna wzrostu w jajnikach wielu cyst nie jest całkowicie jasna i może to być związane z niezdolnością do owulacji. Porównując do kobiet u których występuje normalna owulacja, pacjentki z PCOS zwykle nie są zdolne całkowicie zakończyć, bez zewnętrznej interwencji, dojrzewania komórek jajowych z uwagi na zaburzenia wydzielania FSH i LH przez przysadkę mózgową. Na przekór nieregularnej owulacji, jajnik podlega ciągłej stymulacji przez FSH i LH w sposób nieskoordynowany. Prowadzi to do ciągłej produkcji estrogenu, nadmiernej ilości androgenu i małej ilości progesteronu.

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Czym jest poronienie zagrażające? Co robić i jakie są jego objawy?

13/12/2024
Co to jest poronienie zagrażające? Poronienie zagrażające to stan, w którym występują objawy sugerujące możliwość utraty ciąży, ale ciąża nadal trwa, a rozwój płodu może przebiegać prawidłowo. Diagnozuje się go najczęściej w pierwszym trymestrze ciąży, gdy ryzyko poronienia jest największe.  W przypadku poronienia zagrażającego, w odróżnieniu od poronienia w toku, szyjka macicy pozostaje zamknięta, co […]

Jakie badania po poronieniu? To warto wiedzieć

09/12/2024
Dlaczego warto wykonać badania po poronieniu? Jedno poronienie, szczególnie w pierwszym trymestrze, może być wynikiem naturalnych procesów organizmu, takich jak nieprawidłowości genetyczne zarodka. W takich przypadkach szczegółowa diagnostyka może nie być jeszcze konieczna. Jednak jeśli poronienia się powtarzają, to wskazane jest przeprowadzenie badań w celu wykrycia potencjalnych przyczyn. Odpowiednia diagnostyka pomaga zrozumieć, dlaczego doszło do […]
Zarządzaj plikami cookies