Wiedza

Pierwsze objawy ciąży – jak je rozpoznać?

Wiele kobiet, które starają się o dziecko, z utęsknieniem czeka na pierwsze objawy ciąży. Druga faza cyklu to niezwykle emocjonujący czas – jeśli doszło do zapłodnienia, już po kilkunastu dniach od owulacji możliwe będzie wykonanie testu ciążowego. Czy w tym czasie mogą pojawić się pierwsze objawy ciąży? Jeśli tak, to czego można się spodziewać?

Kiedy mogą pojawić się pierwsze objawy ciąży? 

Kwestia tego, kiedy wystąpią pierwsze objawy ciąży, jest bardzo indywidualna. Niektóre kobiety twierdzą, że tego typu objawy zauważyły u siebie już kilkanaście dni po zapłodnieniu. Inne z kolei muszą zaczekać na nie nieco dłużej, nawet kilka kolejnych tygodni. Zdarza się także, że kobieta w pierwszym etapie ciąży cieszy się na tyle dobrym samopoczuciem, że nie dostrzega u siebie żadnych specyficznych objawów. 

Należy pamiętać, że wszystkie zmiany mające miejsce w organizmie kobiety po zapłodnieniu, zachodzą stopniowo. Choć do samego zapłodnienia dochodzi w okolicach owulacji, zapłodniona komórka potrzebuje kilku dni na to, aby dotrzeć do macicy i się w niej zagnieździć. Dopiero wtedy w organizmie zaczynają być produkowane ważne hormony, które odpowiadają za objawy ciążowe – przede wszystkim Beta HCG. Wpływ na wystąpienie objawów ma także rosnący poziom progesteronu, estrogenu, LH czy prolaktyny. 

Pierwsze objawy ciąży – co może świadczyć o zapłodnieniu? 

Wiele kobiet starających się o dziecko w drugiej fazie cyklu z niecierpliwością czeka na pierwsze objawy ciąży. Jaki sygnały mogą świadczyć o tym, że w organizmie rozwija się nowe życie?

Bóle głowy

W czasie ciąży wzrasta poziom estrogenu, co może stać się przyczyną częstego bólu głowy. W wielu przypadkach ból taki jest również związany ze stresem, spowodowanym oczekiwaniem na możliwość wykonania testu ciążowego. Jeśli podejrzewasz, że mogło dojść do zapłodnienia, zwróć uwagę na przyjmowane leki. Bezpiecznym wyborem w przypadku bólu głowy będzie paracetamol. 

Bóle podbrzusza 

U niektórych kobiet po zapłodnieniu mogą wystąpić delikatne bóle podbrzusza. Nie jest to jednak częsty objaw – zapłodnienie i zagnieżdżenie zarodka z reguły przebiegają bezobjawowo. Jeśli bóle podbrzusza stają się dokuczliwe, warto skonsultować się z lekarzem. Mogą one świadczyć na przykład o rozwijającej się infekcji.

Częste oddawanie moczu

Wiele kobiet już na samym początku ciąży ma potrzebę częstego oddawania moczu. Zdarza się, że objaw ten pojawia się bardzo wcześnie. U innych pań natomiast potrzeba częstego odwiedzania toalety występuje dopiero na końcowym etapie ciąży. Z pewnością jednak pojawienie się tego objawu u pań, który nigdy wcześniej nie miały takiego problemu, może być jednym z pierwszym objawów ciąży. 

Plamienie implantacyjne

U niektórych kobiet może wystąpić tzw. plamienie implantacyjne, związane z zagnieżdżeniem się zarodka w jamie macicy. Na ogół występuje ono ok. 7-10 dni po zapłodnieniu, w związku z czym może zostać pomylone z miesiączką. Plamienie takie jest jednak mniej obfite i trwa krócej – bardzo często jest jednorazowe. 

Wszelkie niepokojące plamienia i krwawienia w drugiej fazie cyklu warto skonsultować z lekarzem – niezależnie od tego, czy starasz się o dziecko. Mogą one bowiem świadczyć o zaburzeniach hormonalnych, na przykład o zbyt niskim poziomie progesteronu. 

Poranne mdłości i wymioty

Jednym z najbardziej popularnych objawów ciążowych są poranne mdłości i wymioty. Objawy te jednak bardzo rzadko pojawiają się już w pierwszych kilkunastu dniach po zapłodnieniu. Na ogół trzeba na nie trochę zaczekać. Z reguły pogorszone samopoczucie, w tym wymioty, są najbardziej nasilone w pierwszym trymestrze.

Dobra wiadomość jest taka, że u wielu kobiet występują tylko delikatne mdłości i nie wiążą się one z częstymi wymiotami. Oczywiście, wbrew powszechnej opinii, są to mdłości nie tylko poranne – równie dobrze mogą one wystąpić późnym wieczorem. 

Powiększenie i bolesność piersi

To kolejny ważny objaw, który występuje u wielu kobiet. Powiększenie i bolesność piersi to objawy typowe dla drugiej fazy cyklu, ale też dla ciąży – również na początkowym etapie. Każda kobieta najlepiej zna swój organizm i jest w stanie stwierdzić, czy bolesność przed miesiączką jest "typowa", czy może jednak jest bardziej nasilona. Bolesność piersi, a także ich powiększenie, to objawy, których można spodziewać się na każdym etapie ciąży. 

Problemy trawienne

Jednym z często występujących objawów ciąży są różnego typu problemy trawienne, takie jak biegunki, wzdęcia czy zaparcia. W takim przypadku warto pamiętać o prawidłowej diecie i odpowiednim nawodnieniu organizmu. Duże znaczenie ma tutaj prawidłowa podaż błonnika i unikanie produktów ciężkostrawnych.

Senność

W pierwszym okresie ciąży wiele kobiet zmaga się z trudnym do pokonania zmęczeniem. Nadmierna senność sprawia, że wykonywanie codziennych obowiązków może stać się problemem. Jednocześnie popołudniowa drzemka, nawet bardzo krótka, jest koniecznością. 

Nie bez powodu to właśnie senność i zmęczenie uznawane są za najczęściej występujące, pierwsze objawy ciąży. Warto jednak obserwować swój cykl w każdym miesiącu. W drugiej fazie cyklu wzrasta poziom progesteronu, co w naturalny sposób może przyczyniać się do wzmożonego zmęczenia. 

Zmiany apetytu

U niektórych kobiet pierwszym objawem ciąży może być wilczy, trudny do zaspokojenia apetyt. Inne kobiety z kolei uskarżają się na całkowity brak apetytu. Wszystkie odstępstwa od normy – szczególnie jeśli nie występowały w poprzednich cyklach – mogą świadczyć o rozwijającej się ciąży. 

Zmiany nastroju 

Nie bez powodu powszechnie uważa się, że kobiety w ciąży bardzo często mają zmiany nastroju. Nawet w zwykłych cyklach, w których nie dochodzi do zapłodnienia, kobiety miewają różne samopoczucie. W okresie owulacji pojawia się entuzjazm i nadmiar energii, a przed samą miesiączką kobiecie dokucza senność i mocno obniżone samopoczucie. 

W czasie ciąży, kiedy w organizmie ma miejsce prawdziwa burza hormonalna, wszystkie te zmiany są zwielokrotnione. Zdecydowanie jest to jeden z tych objawów ciąży, które mogą pojawiać się na każdym etapie – zarówno po zapłodnieniu, jak i tuż przed porodem. 

Kiedy wykonać test ciążowy? 

Jeśli marzysz o zajściu w ciążę, z pewnością zastanawiasz się, kiedy zrobić test ciążowy. Termin, w którym powinna pojawić się miesiączka, to dobry moment na wykonanie testu ciążowego. Warto pamiętać, że brak miesiączki może, ale nie musi wskazywać na ciążę. Wszelkie przesunięcia terminu krwawienia mogą wynikać także z innych czynników, jak stres czy przeziębienie. Jeśli jednak kobieta jest w ciąży, w terminie miesiączki test ciążowy prawdopodobnie będzie pozytywny. 

Pierwsze oznaki ciąży mogą być bardzo subtelne

Nie bez powodu wiele kobiet dopiero w przypadku spóźniającej się miesiączki dowiaduje się o ciąży. W pierwszych kilkunastu dniach po zapłodnieniu objawy mogą być bardzo subtelne, porównywalne do tych, które na ogół pojawiają się w drugiej fazie cyklu. Choć często jest to bardzo trudne, warto uzbroić się w cierpliwość i zaczekać do momentu, w którym możliwe będzie wykonanie testu ciążowego. Jeśli rzeczywiście doszło do zapłodnienia, w kolejnych tygodniach pojawi się wiele objawów ciążowych, które w jasny sposób pokażą, że w organizmie powoli rozwija się mały człowiek. 

Konsultacja merytoryczna:
Author photo

lek. Monika Konarska – Włosińska

specjalista ginekologii i położnictwa
Więcej artykułów

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Badania hormonalne dla kobiet – kiedy warto je wykonać?

22/11/2024
Wskazania do wykonania badań hormonalnych u kobiet  Każda kobieta powinna regularnie wykonywać badania hormonalne, ponieważ to właśnie hormony mają istotny wpływ na wiele procesów zachodzących w organizmie. Z pewnością jednak badania takie należy wykonać w przypadku pojawienia się poniższych dolegliwości:  wahania i pogorszenie nastroju,  pogorszenie kondycji włosów, skóry i paznokci,  wahania apetytu i wagi,  problemy […]
Zarządzaj plikami cookies