Wiedza

Kiedy zrobić test ciążowy?

Od pewnego czasu wraz z partnerem staracie się o dziecko, dlatego w każdym miesiącu czas pomiędzy owulacją a terminem miesiączki bardzo Ci się dłuży? A może w okresie okołoowulacyjnym doszło między Wami do spontanicznego, choć nieplanowanego zbliżenia? Oczekiwanie na dzień, w którym można już zrobić test, jest ekscytujące, a zarazem bardzo stresujące. Nie warto jednak decydować się na zbyt szybkie wykonanie testu, ponieważ wynik może być fałszywy. Sprawdź, kiedy zrobić test ciążowy!

Jak działa test ciążowy?

Aby odpowiedzieć na pytanie, kiedy zrobić test ciążowy, przede wszystkim należy wyjaśnić, w jaki sposób działają domowe testy. Otóż od zapłodnienia do zagnieżdżenia zarodka w macicy mija przynajmniej kilka dni. Dopiero po implantacji zarodka w organizmie zaczyna być produkowany ważny hormon, jakim jest Beta HCG, czyli gonadotropina kosmówkowa. Domowe testy ciążowe wykrywają BetaHCG w organizmie – jeśli doszło do zapłodnienia, przy odpowiednim poziomie tego hormonu domowy test ciążowy będzie pozytywny.

Po jakim czasie test ciążowy wykrywa ciążę?

Wiele kobiet zastanawia się nad tym, czy po dziesięciu dniach od stosunku test jest wiarygodny. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, dlatego też zaleca się, aby z wykonaniem testu ciążowego zaczekać do terminu miesiączki. Dlaczego?

Należy pamiętać, że Beta HCG zaczyna być produkowane "od zera". Na samym początku poziom tego hormonu może być zbyt niski, aby był on wykrywalny dla domowego testu ciążowego. Może więc okazać się, że test zrobiony zbyt wcześnie będzie negatywny – pomimo tego, że doszło do zapłodnienia.

Test ciążowy warto wykonać w spodziewanym terminie miesiączki

A zatem, odpowiadając na pytanie, kiedy zrobić test ciążowy – najlepiej zaczekać do terminu miesiączki. Oczywiście może okazać się, że poziom BetaHCG będzie wzrastał bardzo szybko, a test wyjdzie pozytywny już dziesięć dni po owulacji. Negatywny test może jednak powodować niepotrzebny stres, więc lepiej zaczekać kilka dni dłużej.

Oczywiście w pełni zrozumiałe jest to, że czas oczekiwania na dzień, w którym można zrobić test ciążowy, jest bardzo trudny. Z pewnością zastanawiasz się nad tym, czy tym razem się udało i nieustannie doszukujesz się kolejnych objawów ciąży. A może wręcz przeciwnie – wolałabyś, aby w tym miesiącu test był negatywny. Postaraj się jednak ograniczyć stres, a te kilka dni oczekiwania spędzić w sposób jak najbardziej przyjemny. W końcu jest szansa na to, że rozwija się w Tobie nowe życie – a jeśli tak, stres zdecydowanie nie jest wskazany.

Kiedy zrobić test ciążowy – rano czy wieczorem?

Kolejna kwestia, która budzi wiele wątpliwości, dotyczy tego, kiedy lepiej zrobić test ciążowy – rano czy wieczorem. Na wczesnym etapie ciąży, kiedy poziom BetaHCG jest jeszcze stosunkowo niski, warto wykonać test rano. Stężenie hormonu w moczu jest wtedy wyższe, dzięki czemu prawdopodobieństwo, że test będzie pozytywny, jest większe.

Wykonywanie testu ciążowego wieczorem, w szczególności przed spodziewanym terminem miesiączki, nie jest najlepszym rozwiązaniem. W ciągu dnia kobieta może wypić sporą ilość płynów, a także wielokrotnie oddawać mocz – a zatem w wieczornej próbce moczu stężenie Beta HCG będzie niższe. Może być ono niewykrywalne na wczesnym etapie ciąży.

Jeżeli jednak test ciążowy wykonywany jest nieco później, na przykład tydzień lub dwa po spodziewanym terminie miesiączki, można spróbować wykonać test ciążowy o dowolnej godzinie. Trzeba bowiem pamiętać, że poziom BetaHCG przyrasta bardzo szybko. Na ogół podwaja się on co 48-72 godziny. Oznacza to, że poziom hormonu będzie na tyle wysoki, że na nieco późniejszym etapie zostanie on wykryty przez domowy test ciążowy, również po południu czy wieczorem.

Wiesz już, kiedy zrobić test ciążowy!

Jak widzisz, test ciążowy warto wykonać najwcześniej w dniu, w którym ma pojawić się miesiączka. W tym czasie wynik testu powinien być miarodajny, choć – jeśli krwawienie się nie pojawi – warto powtórzyć test po kilku dniach. Alternatywą może być wykonanie testu ciążowego z krwi. Takie badanie da Ci 100 proc. pewności na temat tego, czy jesteś w ciąży.

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Ruchliwość plemników – dlaczego jest tak ważna? Co na nią wpływa?

28/08/2024
Ruchliwość plemników ma kluczowe znaczenie podczas starań o dziecko Ruchliwość plemników odnosi się do ich zdolności do aktywnego poruszania się, co jest niezbędne, aby mogły pokonać dystans od szyjki macicy do jajowodów, gdzie dochodzi do zapłodnienia. Plemniki powinny poruszać się w sposób progresywny, czyli kierunkowo, aby efektywnie przemieszczać się w stronę komórki jajowej. To właśnie […]
Zarządzaj plikami cookies