Wiedza

In vitro po 40-stce – czy dojrzałe kobiety mają szansę na zdrową ciążę?

Skończyłaś już 40 lat, jednak nadal towarzyszą Ci marzenia o dziecku? A może razem z partnerem już od wielu lat staracie się o malucha, a w międzyczasie przekroczyłaś 40. rok życia? Sprawdź, jakie są Twoje szanse na udane in vitro po 40-stce.

Po 40. roku życia nadal masz szanse na refundację in vitro

Od niedawna w Polsce działa nowy program refundacji in vitro. Lekarze specjalizujący się w leczeniu niepłodności są zgodni co do tego, że jest to jeden z najbardziej nowoczesnych programów w Europie. Wynika to z faktu, że rządowy program obejmuje między innymi pacjentów onkologicznych, a przy tym daje szereg możliwości, włącznie z refundacją dla par, który korzystają z dawstwa zarodków. 

A co z refundacją in vitro dla kobiet po 40. roku życia? Z programu mogą skorzystać kobiety do 42. roku życia, jeżeli korzystają z własnych komórek lub z dawstwa nasienia. Do 45. roku życia natomiast dofinansowanie otrzymają te kobiety, które podczas procedury in vitro skorzystają z dawstwa oocytów lub zarodków. 

Czy kobieta po 40-stce nadal ma szansę na urodzenie dziecka?

Oczywiście, że tak. Średnia wieku, w którym kobiety w Europie zachodzą w ciążę, jest coraz wyższa. Wynika to między innymi z faktu, że kobiety jeszcze przed urodzeniem dziecka chcą zadbać o swoją stabilną sytuację finansową, o karierę, a także o znalezienie odpowiedniego partnera. Jednocześnie kobiety są dzisiaj w doskonałej formie, a to za sprawą regularnej aktywności fizycznej czy zdrowej diety. To sprawia, że ciąża po 40-stce dzisiaj nikogo już nie dziwi, a kobiety w tym wieku nadal mają szansę na urodzenie dziecka. 

Oczywiście należy pamiętać, że ciąża po 40-stce może wiązać się z nieco wyższym ryzykiem, jeśli chodzi o sam przebieg ciąży czy o ewentualne problemy zdrowotne u dziecka. Mowa tu między innymi o ryzyku wystąpienia wad genetycznych, które po 40. roku życia jest nawet kilkanaście razy wyższe niż u kobiet, które nie skończyły jeszcze 25 lat. W przypadku in vitro po 40-stce warto więc rozważyć diagnostykę preimplantacyjną, dzięki której można sprawdzić, czy u danego zarodka nie występują poważne wady genetyczne. 

Jakie są szanse na powodzenie in vitro po 40. roku życia?

Kolejna kwestia dotyczy tego, jakie są szanse na zajście w ciążę po skończeniu 40 lat. Szacuje się, że kobiety w tym wieku mają około 7 proc. szanse na naturalne zajście w ciążę. Jeśli chodzi o in vitro, największe szanse na powodzenie mają te pacjentki, które nie ukończyły jeszcze 35 lat. W przypadku in vitro po 40-stce szanse te są nieco niższe i sięgają kilkunastu procent. Nie oznacza to jednak, że nie warto próbować. Wręcz przeciwnie – bardzo często to właśnie in vitro pozwala dojrzałym osobom na zrealizowanie marzeń o posiadaniu potomstwa. 

Postaw na profesjonalne wsparcie medyczne

Choć o problemach z płodnością możemy mówić dopiero wtedy, gdy para bezskutecznie stara się o dziecko od co najmniej dwunastu miesięcy, w przypadku kobiet po 40-stce wygląda to nieco inaczej. Kobiety w tym wieku powinny zdecydować się na konsultację z lekarzem już na początku starań o dziecko. 

Dzięki odpowiedniej diagnostyce można wykluczyć podstawowe problemy z płodnością, co z kolei może oszczędzić parze stresu związanego z miesiącami bezskutecznych starań. Oczywiście może okazać się, że nie ma żadnych przeszkód, aby starać się naturalnie – kto wie, być może efekty pojawiają się bardzo szybko?

Konsultacja merytoryczna:
Author photo

dr n. med. Jarosław Janeczko

specjalista ginekologii i położnictwa oraz specjalista endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości
Więcej artykułów

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Czym jest poronienie zagrażające? Co robić i jakie są jego objawy?

13/12/2024
Co to jest poronienie zagrażające? Poronienie zagrażające to stan, w którym występują objawy sugerujące możliwość utraty ciąży, ale ciąża nadal trwa, a rozwój płodu może przebiegać prawidłowo. Diagnozuje się go najczęściej w pierwszym trymestrze ciąży, gdy ryzyko poronienia jest największe.  W przypadku poronienia zagrażającego, w odróżnieniu od poronienia w toku, szyjka macicy pozostaje zamknięta, co […]

Jakie badania po poronieniu? To warto wiedzieć

09/12/2024
Dlaczego warto wykonać badania po poronieniu? Jedno poronienie, szczególnie w pierwszym trymestrze, może być wynikiem naturalnych procesów organizmu, takich jak nieprawidłowości genetyczne zarodka. W takich przypadkach szczegółowa diagnostyka może nie być jeszcze konieczna. Jednak jeśli poronienia się powtarzają, to wskazane jest przeprowadzenie badań w celu wykrycia potencjalnych przyczyn. Odpowiednia diagnostyka pomaga zrozumieć, dlaczego doszło do […]
Zarządzaj plikami cookies