Ile dzieci z in vitro rodzi się w Polsce?
W ostatnich latach coraz więcej par zmaga się z problemem niepłodności. Szacuje się, że nawet co piąta para w Polsce może mieć trudności z zajściem w ciążę. Na szczęście świadomość tego problemu rośnie i coraz więcej osób decyduje się na leczenie. Tym samym rośnie liczba dzieci, które pojawiły się na świecie dzięki metodzie in vitro.
Metoda in vitro cieszy się coraz większą popularnością
Choć w Polsce narosło wiele mitów na temat leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego, wiele osób zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, jak wielką szansą dla par może być takie leczenie. Wszelkie fałszywe informacje, które są rozpowszechniane w Polsce, nie mają nic wspólnego z wiedzą medyczną. Niestety, na ogół są one efektem braku wiedzy na temat tego, jak wygląda zapłodnienie pozaustrojowego.
Na szczęście świadomość w społeczeństwie jest coraz większa, o czym świadczy fakt, że z roku na rok rośnie liczba par, które decydują się na leczenie. Niepłodność jest chorobą, która wymaga odpowiedniego leczenia. Pary, które bezskutecznie starają się o dziecko, mają wiele możliwości – a jedną z nich jest właśnie in vitro.
Ile jest dzieci z in vitro w Polsce?
W Polsce metoda in vitro po raz pierwszy została zastosowana w 1987 roku, a pierwsze dziecko z ciąży uzyskanej dzięki metodzie in vitro urodziło się w listopadzie 1987 roku. Jak możemy przeczytać w uzasadnieniu projektu ustawy "TAK dla in vitro", dotychczas w Polsce dzięki metodzie in vitro urodziło się już min. 100 tys. dzieci.
Obecnie szacuje się, że na całym świecie dzięki metodzie tej urodziło się ponad dziewięć milionów dzieci z in vitro. We wszystkich krajach europejskich (nie tylko w krajach Unii Europejskiej) około 3 proc. dzieci rodzi się dzięki metodzie in vitro. Niestety, w Polsce nadal jest to tylko ok. 1,6-2 proc. dzieci. Dla porównania, w Hiszpanii ok. 8 proc. dzieci przychodzi na świat dzięki tej metodzie leczenia. W Danii – ok. 5,6 proc.
W tym miejscu warto nadmienić, że Polska jest jednym z krajów najbardziej dotkniętych kryzysem demograficznym. Rosnąca dostępność nowoczesnych metod leczenia może być więc nie tylko szansą dla par marzących o potomstwie, ale też sposobem na to, aby w Polsce rodziło się więcej dzieci.
1 czerwca 2024 roku ponownie ruszył program refundacji in vitro w Polsce
Do niedawna Polska była jedynym krajem europejskim, który nie refundował in vitro. Na szczęście sytuacja ta zmieniła się 1 czerwca 2024 roku, kiedy to wystartował nowy program refundacji in vitro w Polsce. Co więcej, obecnie jest to jeden z najbardziej nowoczesnych programów w Unii Europejskiej, między innymi z uwagi na możliwość skorzystania z różnego typu procedur w tym zabezpieczenia płodności u osób zmagających się z nowotworem.
Zgodnie z założeniami programu, państwo przeznaczy aż 2,5 mld złotych na refundację in vitro do 2028 roku. Szacuje się, że z pomocy skorzysta ok. 3 mln osób. To z kolei oznacza, że już za kilka lat odpowiedź na pytanie "ile dzieci z in vitro jest w Polsce" może być o wiele bardziej optymistyczna niż obecnie. Z całą pewnością już wiosną przyszłego roku będziemy witać pierwsze maluchy, które pojawią się na świecie dzięki możliwościom, jakie daje leczenie metodą in vitro!
Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły