Wiedza

Jak rozpoznać dziecko z in vitro?

Zapłodnienie pozaustrojowe to metoda, wokół której narosło wiele mitów. W związku z tym niektórzy mogą mieć wątpliwości zarówno co do słuszności tego sposobu leczenia, jak i jego skutków. Jeśli Ty również zadajesz sobie pytanie, jak rozpoznać dziecko z in vitro i zastanawiasz się, czy jest to w ogóle możliwe, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Coraz więcej dzieci rodzi się dzięki metodzie in vitro 

Z roku na rok rośnie liczba par, które zmagają się z problemem niepłodności. WHO nie ma wątpliwości co do tego, że jest to jedna z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych naszych czasów. Na szczęście istnieją skuteczne metody leczenia. Jedną z nich jest właśnie in vitro

Szacuje się, że na całym świecie dzięki metodzie tej pojawiło się ponad dziesięć milionów maluchów. Tylko w Polsce, w ramach programu in vitro, który był stosowany w latach 2013-2016, urodziły się 22 tys. dzieci

Dla porównania program prokreacyjny, który został stworzony przez partię PiS, przyniósł zaledwie 294 ciąże. Co istotne, całkowity koszt tego programu wyniósł 46 milionów złotych. Biorąc pod uwagę, że nawet co piąta para zmaga się z problemem niepłodności, wynik ten z pewnością nie jest satysfakcjonujący – przede wszystkim dla osób, które marzą o tym, aby zostać rodzicami, ale z powodów zdrowotnych nie mogą mieć dziecka. 

Warto dowiedzieć się, na czym polega in vitro

Jedną z przyczyn, dla których metoda zapłodnienia pozaustrojowego budzi tak wiele wątpliwości, jest brak wiedzy na temat tego, na czym dokładnie polega taka forma leczenia. Nie pomagają tutaj fałszywe informacje, rozpowszechniane przez osoby publiczne lub przez przedstawicieli Kościoła. 

Jak sama nazwa wskazuje, in vitro jest metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Oznacza to, że sam proces zapłodnienia odbywa się poza organizmem kobiety. Cała procedura in vitro składa się z kilku etapów. Na samym początku kobieta przyjmuje leki, dzięki którym możliwe jest uzyskanie większej liczby dojrzałych komórek jajowych niż w standardowym cyklu miesiączkowym. 

Kiedy komórki dojrzeją, są one pobierane z jajników. Odbywa się to podczas krótkiego zabiegu w znieczuleniu ogólnym tzw. punkcji. Następnie uzyskane komórki zapładnianie są nasieniem partnera kobiety. Zgodnie z Ustawą o leczeniu niepłodności, w większości przypadków można zapłodnić sześć komórek jajowych. 

Kolejnym etapem jest hodowla zarodków. Odbywa się ona pod czujnym okiem embriologa. Jeśli udaje się uzyskać zarodek nie występują żadne przeciwskazania medyczne u kobiety, zostaje on przeniesiony do macicy kobiety jeszcze w tym samym cyklu miesiączkowym i jest to tzw. transfer zarodka. Jeżeli zarodków jest więcej, poddaje się je witryfikacji, czyli bezpiecznej metodzie mrożenia. Zarodki te mogą zostać wykorzystane przez parę w przyszłości.   

Jak rozpoznać dziecko z in vitro?

Jak widać, cały proces zapłodnienia w przypadku in vitro jest porównywalny do tego, co dzieje się w organizmie kobiety podczas zapłodnienia naturalnego. Komórka jajowa zostaje zapłodniona przez plemnik, a następnie zaczyna się dzielić. Na kolejnym etapach rozwoju niewielka blastocysta zmienia się w małego człowieka, który po dziewięciu miesiącach pojawia się na świecie. 

W tym miejscu warto powołać się na badania, przeprowadzone przez prof. Susan Golombok, dyrektor Centrum Badań nad Rozwojem Dziecka na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu w Cambridge. Prof. Golombok poświęciła wiele lat na zbadanie, czy dzieci, który przyszły na świat dzięki metodzie in vitro, w jakikolwiek sposób różnią się od dzieci poczętych naturalnie. Badania te jasno wykazały, że między dziećmi takimi nie ma żadnych różnic, jeśli chodzi o rozwój. Jedyna zauważalna różnica polega na tym, że rodzice dzieci poczętych metodą in vitro często są bardziej zaangażowani i troskliwi. Może to jednak wynikać przede wszystkim z trudnego doświadczenia, jakim było leczenie niepłodności. 

Nie ma zatem wątpliwości co do tego, że nie istnieje żadna prawidłowa odpowiedź na pytanie, jak rozpoznać dziecko z in vitro. Pytanie to jest bowiem z założenia błędne. Wszelkie informacje na temat bruzd na twarzy czy innych symboli, dzięki którym można rozpoznać dziecko z in vitro, nie mają żadnego związku z prawdą. 

Zakończenie

Nie bez powodu mówi się, że wiedza to podstawa – a wiedza o tym, jak wygląda procedura in vitro, to najlepszy sposób na zakończenie niebywale krzywdzącej stygmatyzacji dzieci, które przyszły na świat dzięki nowoczesnym metodom leczenia niepłodności. Wszelkie pytania o to, jak rozpoznać dziecko z in vitro, nigdy nie powinny zostać zadane. Każde dziecko – niezależnie od tego, jak i gdzie zostało poczęte – zasługuje na szacunek i troskę. 

Źródła:

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Zarządzaj plikami cookies