Do jakiego wieku można zajść w ciążę?
Coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie starań o dziecko po 30., a nawet po 40. roku życia. Należy jednak mieć świadomość, że wraz z wiekiem płodność kobiety może się obniżać. Jeśli Ty również planujesz dojrzałe macierzyństwo, koniecznie sprawdź, do jakiego wieku można zajść w ciążę.
Wiek kobiety a płodność
W jaki sposób wiek kobiety wpływa na jej płodność? Przyjmuje się, że kobieta jest najbardziej płodna w wieku 20-25 lat – choć bez wątpienia w dzisiejszych czasach coraz mniej osób w tym wieku decyduje się na rodzicielstwo.
Dane Europejskiego Urzędu Statystycznego pokazują, że średni wiek, w jakim Europejki decydują się na pierwsze dziecko, to obecnie 29 lat. W Polsce wskaźnik ten jest odrobinę niższy i wynosi 27 lat. Co więcej, dzisiaj nikogo już nie dziwią kobiety, które zachodzą w ciążę po 30. czy 40. roku życia.
Niestety, z czasem zajście w ciążę może być coraz trudniejsze. O ile 25-latka ma 25 proc. szans na zapłodnienie w każdym cyklu, o tyle po 35. roku życia szansa ta wynosi już kilkanaście procent. U kobiet, które skończyły 40 lat, szanse na zajście w ciążę w pojedynczym cyklu wynoszą zaledwie siedem proc.
Do jakiego wieku można zajść w ciążę?
Obniżająca się płodność to jeden z powodów, dla których wiele osób zastanawia się, do jakiego wieku można zajść w ciążę. Tak naprawdę jednak kobieta jest płodna aż do momentu, w którym rozpocznie się menopauza. U większości kobiet przypada ona na okres pomiędzy 45. a 55. rokiem życia, choć wiele zależy tutaj od kondycji i indywidualnych predyspozycji kobiety.
Kwestią, którą należy rozważyć w kontekście późnego macierzyństwa, są także szanse na urodzenie zdrowego dziecka. Z wiekiem obniża się nie tylko płodność, ale też jakość komórek jajowych. Niebywale istotne jest to, że wraz z wiekiem rośnie ryzyko wystąpienia różnego typu wad chromosomalnych u płodu. Z tego powodu tak istotne jest wykonanie badań prenatalnych.
Bardzo ważne jest również to, aby kobieta, która planuje ciążę, wykonała niezbędne badania. Oznaczenie poziomu podstawowych hormonów, takich jak AMH, LH i FSH, może dostarczyć cennych informacji na temat zdrowia i płodności kobiety. W niektórych przypadkach szanse na ciążę można zwiększyć, korzystając z nowoczesnych metod wspierania płodności.
A co z płodnością mężczyzny?
Choć kwestie związane z wiekiem i ciążę najczęściej rozpatrywane są w kontekście kobiet, nie należy zapominać o męskiej płodności. Od czasu do czasu w mediach pojawiają się informacje o mężczyznach, którzy zostali ojcami w bardzo dojrzałym wieku – mając 60, a czasem nawet 70 lat.
Pytanie tylko, czy rzeczywiście płodność mężczyzny nie zmienia się wraz z wiekiem? Nie do końca. Choć mężczyzna produkuje plemniki przez całe życie, w okolicach 40. roku życia może zmniejszać się ogólna liczba i koncentracja plemników. Zmniejsza się także objętość ejakulatu. U niektórych panów spadek poziomu testosteronu, który związany jest z wiekiem, może również wpływać na obniżenie libido czy na problemy z erekcją.
Właśnie dlatego panowie, którzy chcieliby zostać ojcami w dojrzałym wieku, również powinni rozważyć wykonanie badań. Oczywiście – podobnie jak w przypadku kobiet – zdrowy styl życia ma kluczowy wpływ na płodność.
W przypadku decyzji o późnym macierzyństwie warto skorzystać z pomocy medycznej
Choć kwestia dojrzałego macierzyństwa może budzić pewne wątpliwości, należy mieć świadomość, że wiele kobiet cieszy się doskonałą kondycją – nawet w okolicach 40. czy 50. roku życia. Zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, satysfakcja związana z odniesionymi sukcesami zawodowymi, poczucie finansowego bezpieczeństwa – wszystko to sprawia, że ciąża w wieku 40 czy 45 lat nie musi być wyzwaniem.
Oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, do jakiego wieku można zajść w ciążę. Decyzję o dojrzałym macierzyństwie warto podjąć po konsultacji z lekarzem, który oceni stan zdrowia i płodność kobiety – a także jej partnera. I choć ciąża w nieco późniejszym wieku może być wyzwaniem, najważniejsze jest to, że szanse na urodzenie zdrowego dziecka po czterdziestce nadal są spore.
Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły