Wiedza

Ciąża po 30-stce – czy to dobry moment na pierwsze dziecko?

Jak wynika z danych Europejskiego Urzędu Statystycznego, średni wiek, w którym kobiety w Unii Europejskiej decydują się na swoje pierwsze dziecko, wynosi obecnie 29 lat. W Polsce wskaźnik ten jest nieco niższy i wynosi 27 lat. Coraz częściej jednak kobiety decydują się na pierwszą ciążę po 30-stce. Czy to dobry pomysł?

Ciąża po 30-stce nikogo już nie dziwi – i słusznie!

Na początku lat 90-tych kobiety najczęściej rodziły pierwsze dziecko w wieku 20-24 lat. Przez ostatnie ćwierć wieku w kraju nastąpiło jednak wiele zmian. Dzisiaj kobietom zależy na wykształceniu, stabilnej pozycji zawodowej, a także na bezpieczeństwie finansowym. W związku z tym moment, w którym kobiety decydują się na pierwsze dziecko, przesunął się. Dzisiaj jest to 27 lat i 4 miesięcy, jednak kobiety w Polsce coraz bardziej zbliżają się do średniej unijnej, która wynosi 29,5 roku.

W związku z tym dzisiaj ciąża po 30-stce nikogo już nie dziwi. A już na pewno nie dziwi ona ginekologów, którzy z takimi pacjentkami spotykają się na co dzień. W przypadku kobiety po 30-stce szanse na potomstwo nadal są bardzo wysokie, szczególnie jeśli kobieta dba o siebie i prowadzi zdrowy tryb życia.

Jak przygotować się do ciąży po 30-stce?

Przygotowanie do ciąży po 30-stce powinny wyglądać tak samo, jak w przypadku młodszych kobiet. Zaleca się prowadzenie zdrowego stylu życia i regularne wizyty u ginekologa. Warto zdecydować się na konsultację stomatologiczną. W trakcie wizyty stomatolog oceni stan uzębienia, a także wykluczy istnienie próchnicy oraz ewentualnych ognisk zapalnych w jamie ustnej. Dzięki temu już podczas ciąży kobieta uniknie konieczności korzystania z zabiegów stomatologicznych. Zaleca się także zrobienie dodatkowych badań – między innymi morfologii, parametrów tarczycy czy podstawowych badań hormonalnych.

Niezwykle istotne jest przyjmowanie kwasu foliowego. Zaleca się, aby tego typu suplementację stosowały wszystkie kobiety w wieku rozrodczym. Kwas foliowy warto zacząć przyjmować przynajmniej na kilka miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę. Zwiększy to szansę na zdrowy rozwój płodu oraz zminimalizuje ryzyko powstania wad cewy nerwowej. Suplementację należy jednak skonsultować z ginekologiem.

Czy ciąża po 30-stce wiąże się z wyższym ryzykiem?

Dobra wiadomość dla wszystkich kobiet po 30-stce, które planują macierzyństwo, jest taka, że taka ciąża nie wiąże się z podwyższonym ryzykiem. Szanse na bezproblemowy przebieg ciąży oraz na urodzenie zdrowego dziecka w tym wieku nadal są bardzo wysokie. Należy jednak mieć świadomość, że wiek to nie wszystko. Kluczowe znaczenie ma ogólna kondycja organizmu, zdrowa dieta i ruch.

Jeśli chodzi o zagrożenie komplikacjami, zwiększa się ono po 35. roku życia. Co ważne, nie jest ono zależne od tego, czy kobieta już rodziła, czy może jest to jej pierwsza ciąża. Z wiekiem wzrasta ryzyko wad genetycznych płodu. U kobiet w wieku 40 lat może być ono nawet kilkunastokrotnie wyższe niż o kobiet w wieku lat 20. Właśnie dlatego kobiety po 35 roku często decydują się na dodatkowe badania genetyczne.

Jeśli chodzi o ryzyko poronienia czy różnego typu powikłania, wiele zależy od indywidualnych predyspozycji i od stanu zdrowia kobiety. Jeśli kobieta po 35. roku życia jest w doskonałej kondycji, ma duże szanse na urodzenie zdrowego dziecka oraz na uniknięcie ciążowych komplikacji.

Oczywiście w przypadku ciąży po 30-stce – i nie tylko – należy pozostawać pod stałą opieką lekarza. Jeśli lekarz będzie miał jakiekolwiek wątpliwości, zleci dodatkowe badania, które umożliwią wprowadzenie odpowiedniej profilaktyki.

Ciąża po 30. roku życia – jakie badania warto wykonać?

U każdej ciężarnej, niezależnie od wieku, zalecany jest test złożony, czyli USG płodu i badanie poziomu wolnego beta hCG i białka PAPP-A we krwi mamy. Badanie takie przeprowadzone jest pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży. Pozwala ono na ocenę wczesnej anatomii dziecka, a także na występowanie markerów wad genetycznych.

Kolejnym zalecanym badaniem jest USG w 20.-22. tygodniu ciąży. Badanie to umożliwia dokładną ocenę rozwoju dziecka i jego prawidłowej budowy.

W przypadku zwiększonego ryzyka wystąpienia wad genetycznych lekarz może zasugerować wykonanie tzw. diagnostyki inwazyjnej, czyli amniopunkcji. W każdym przypadku takie badanie powinno zostać poprzedzone rozmową z lekarzem, ponieważ wiąże się ono z ryzykiem powikłań, a nawet utraty ciąży. Warto jednak wykonać te badania, by mieć pełny obraz diagnostyczny, który wpływa na prowadzenie ciąży.

Dodatkowo kobiety mogą skorzystać z badań dodatkowych, takich jak nieinwazyjne badania prenatalne, na przykład test SANCO. I  w tym przypadku należy jednak skonsultować się z lekarzem, który doradzi, czy wykonanie takiego badania jest zasadne.

Ciąża po 30-stce – ciesz się świadomym macierzyństwem!

Choć ciężko jest obiektywnie wskazać najlepszy czas na posiadanie potomstwa, decyzja o macierzyństwie zawsze powinna być świadoma. Biorąc pod uwagę, że w przypadku ciąży po 30-stce ryzyko powikłań nadal jest niskie, a szanse na potomstwo – duże, można stwierdzić, że to dobry czas na dziecko. Zawsze jednak warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu do ciąży oraz o diagnostyce w jej trakcie.

Konsultacja merytoryczna:
Author photo

dr n. med. Estera Kłosowicz

specjalista ginekologii i położnictwa, mgr dietetyki
Więcej artykułów

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Czym jest poronienie zagrażające? Co robić i jakie są jego objawy?

13/12/2024
Co to jest poronienie zagrażające? Poronienie zagrażające to stan, w którym występują objawy sugerujące możliwość utraty ciąży, ale ciąża nadal trwa, a rozwój płodu może przebiegać prawidłowo. Diagnozuje się go najczęściej w pierwszym trymestrze ciąży, gdy ryzyko poronienia jest największe.  W przypadku poronienia zagrażającego, w odróżnieniu od poronienia w toku, szyjka macicy pozostaje zamknięta, co […]

Jakie badania po poronieniu? To warto wiedzieć

09/12/2024
Dlaczego warto wykonać badania po poronieniu? Jedno poronienie, szczególnie w pierwszym trymestrze, może być wynikiem naturalnych procesów organizmu, takich jak nieprawidłowości genetyczne zarodka. W takich przypadkach szczegółowa diagnostyka może nie być jeszcze konieczna. Jednak jeśli poronienia się powtarzają, to wskazane jest przeprowadzenie badań w celu wykrycia potencjalnych przyczyn. Odpowiednia diagnostyka pomaga zrozumieć, dlaczego doszło do […]
Zarządzaj plikami cookies