Wiedza

Skuteczne starania o dziecko – o czym trzeba pamiętać?

Większość osób, które rozpoczynają starania o dziecko, jest niezwykle podekscytowana. W końcu zajście w ciążę to nic trudnego! Niestety, coraz częściej okazuje się, że na pojawienie się dwóch kresek na teście ciążowym trzeba zaczekać nieco dłużej, niż jeden lub dwa miesiące. Co zrobić, aby starania o dziecko były bardziej skuteczne? Po jakim czasie warto udać się do lekarza?

Regularne współżycie przez cały cykl to podstawa

Nie bez powodu uznaje się, że największe szanse na ciążę mają te pary, które współżyją co dwa lub trzy dni przez cały cykl. To z pewnością lepsze podejście, niż codzienne współżycie wyłącznie w trakcie dni płodnych. Przyczyna jest prosta – wbrew powszechnym opiniom, owulacja nie zawsze następuje w 14. dni cyklu. Do pęknięcia pęcherzyka może dojść zarówno w 11., jak i w 20. dniu cyklu. 

Oczywiście istnieje wiele sposobów na sprawdzenie, kiedy są dni płodne, włącznie z monitoringiem cyklu. Współżycie przez cały cykl jest jednak o wiele mniej stresujące, niż działanie tylko w konkretnym dniach. A jak wiadomo, dobry nastrój sprzyja zapłodnieniu!

Warto wykonać podstawowe badania

Jeszcze przed rozpoczęciem starań o dziecko kobieta powinna odwiedzić ginekologa, który wykona podstawowe badania – zarówno USG, jak i badania hormonów. Dobrym pomysłem może być również sprawdzenie pracy tarczycy, przede wszystkim poziomu TSH, FT3 i FT4. Pozwoli to na wyeliminowanie potencjalnych problemów, które mogłyby stać się przeszkodą na drodze do zajścia w ciążę. 

A co z mężczyzną? Czy on również powinien wykonać badania? Wiele zależy tutaj od konkretnej sytuacji. Każda osoba powinna przeprowadzać badania profilaktycznie, w tym podstawowe badania krwi. Jeśli istnieją podejrzenia, że mężczyzna może mieć problemy z płodnością, na przykład z powodu wykonywanej pracy, przebytych urazów czy zabiegów, warto skonsultować się ze specjalistą. 

Zadbajcie o Waszą płodność

Wśród czynników, który mają największy wpływ na płodność, wymienić można oczywiście zdrową dietę, regularną aktywność fizyczną czy odpowiednią ilość snu. Dobrym pomysłem będzie rezygnacja z używek, unikanie stresu, a także zadbanie o prawidłową wagę. Jednym słowem – liczy się zdrowy tryb życia. 

Dbanie o swoje zdrowie to jednak nie tylko większa szansa na zajście w ciążę, ale też sposób na poprawę samopoczucia. Nie bez powodu mówi się, że w zdrowym ciele zdrowy duch. 

Starania o dziecko – co zrobić, kiedy się nie udaje? 

O ile pierwsze miesiące starań o dziecko na ogół są bardzo przyjemne, o tyle kolejne cykle zakończone niepowodzeniem mogą być przyczyną stresu. Przede wszystkim należy pamiętać, że starania o potomstwo to proces, który może potrwać. Przyjmuje się, że zdrowa para powinna uzyskać ciążę w ciągu 12 miesięcy. 

Co zrobić, kiedy minął rok, a test ciążowy nadal pokazuje jedną kreskę? W takiej sytuacji można przypuszczać, że w przypadku danej pary mogą istnieć jakieś problemy związane z płodnością. Po upływie 12 miesięcy starań warto udać się do lekarza, aby przeprowadzić niezbędne badania. 

Być może okaże się, że problem może w prosty sposób wyeliminować. To z pewnością najlepsza porada dla osób, w przypadku których starania o dziecko przedłużają się. Dalsze próby bez skorzystania z pomocy medycznej mogą być bowiem przyczyną silnego stresu, co w dłuższej perspektywie może prowadzić do kolejnych problemów zdrowotnych. 

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Zarządzaj plikami cookies