Jak wygląda badanie prenatalne?
Badania prenatalne pozwalają na uzyskanie kluczowych informacji dotyczących zdrowia i prawidłowego rozwoju dziecka. Obecnie istnieje wiele metod diagnostycznych, jednak najważniejsze to badania USG I, II i III trymestru, czyli tzw. USG genetyczne i badanie połówkowe. Dowiedz się, jak wyglądają badania prenatalne.
Czym są badania prenatalne?
Większość par spodziewających się dziecka zastanawia się nad tym, czym właściwie są badania prenatalne. Otóż tak naprawdę są to wszystkie badania, które wykonywane są w czasie ciąży i które dotyczą dziecka w okresie płodowym. Podstawowym badaniem diagnostycznym, umożliwiającym dokonanie oceny prawidłowości płodu, jest USG.
Większość osób stosuje określenie "badania prenatalne" do nazywania trzech najważniejszych badań USG, wykonywanych w I, II i III trymestrze ciąży.
Rodzaje badań prenatalnych
Istnieją dwa rodzaje badań prenatalnych: nieinwazyjne i inwazyjne. Wśród badań nieinwazyjnych wymienić należy przede wszystkim:
- USG I trymestru, nazywane także USG genetycznym – badanie to często połączone jest z testem PAPP-A. Wykonywane jest między 11 a 14 tygodniem ciąży,
- badanie prenatalne II trymestru (USG połówkowe) – przeprowadzane jest między 18 a 22 tygodniem ciąży,
- badanie prenatalne III trymestru – wykonuje się je między 28 a 32 tygodniem ciąży,
- testy NIPT, takie jakie NIFTY i SANCO – jest to specjalne badanie wolnego płodowego DNA, wyizolowanego z krwi matki. Badania te pozwalają na ocenę ryzyka wystąpienia u dziecka poważnych chorób. Można wykonać je po 10 tygodniu ciąży.
Jeśli chodzi o badania inwazyjne, zawsze odbywają się one wyłącznie po decyzji lekarza, na przykład wtedy, gdy istnieje podejrzenie, że ryzyko wystąpienia wady u płodu jest bardzo wysokie. Mowa tu o takich badaniach, jak amniopunkcja, kordocenteza czy biopsja kosmówki.
Jak wygląda badanie prenatalne?
Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, jak wyglądają badania prenatalne. Wątpliwości dotyczą przede wszystkim trzech głównych badań prenatalnych, czyli badania I, II i III trymestru.
USG genetyczne, czyli pierwsze badanie prenatalne, może być wykonywane zarówno przez brzuch, jak i dopochwowo. Wielu lekarzy łączy te dwie metody, szczególnie jeśli maluch nie chce współpracować i trudno jest dokonać niektórych pomiarów. Badanie to może zająć nieco więcej czasu niż standardowe USG, z uwagi na konieczność dokładnego sprawdzenia tzw. markerów genetycznych oraz podstawowej anatomii. USG genetyczne pozwala na wykluczenie wystąpienia poważnych wad genetycznych.
Jeśli chodzi o to, jak wyglądają badania prenatalne II i III trymestru, na ogół wykonywane są one wyłączne przez brzuch. Zdarza się jednak, że lekarz wykona dodatkowe badanie dopochwowe – na przykład po to, aby sprawdzić szyjkę macicy. Badanie takie może potrwać około 20 minut lub dłużej, w zależności od tego, czy dziecko ustawi się w sposób umożliwiający dokonanie poszczególnych pomiarów.
Podczas badania połówkowego dokonywana jest szczegółowa analiza anatomii płodu. Lekarz może wykryć wszelkie nieprawidłowości w budowie dziecka. Z kolei badanie III trymestru pozwala stwierdzić, czy dziecko rośnie prawidłowo. Lekarz upewnia się także, czy dziecko przybiera pozycję optymalną do porodu.
Warto wiedzieć, jak wyglądają badania prenatalne!
Większość kobiet chce wiedzieć, jak wygląda badania prenatalne i co dokładnie sprawdza lekarz. Wiele wątpliwości budzi kwestia tego, czy badanie dokonywane jest dopochwowo, czy też przez brzuch. Dla wielu kobiet badania w ciąży są niezwykle stresujące, z uwagi na strach o to, czy z dzieckiem wszystko jest w porządku. Odpowiednie przygotowanie do wizyty i wiedza dotycząca tego, jak wygląda badanie prenatalne, może w pewnym stopniu uspokoić przyszłą mamę.
Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły