Wiedza

Badanie płodności u mężczyzn – jakie badania warto wykonać?

Przyczyn problemów z płodnością u mężczyzny może być wiele – od chorób ogólnoustrojowych, poprzez urazy mechaniczne, aż po niezdrowy tryb życia. Należy pamiętać, że nie ma ostrej granicy pomiędzy nasieniem płodnym i niepłodnym – tym bardziej, że w wielu przypadkach parametry można poprawić. Sprawdź, jak wygląda badanie płodności u mężczyzn i jakie badania należy wykonać.

Zacznij od wizyty u specjalisty

W przypadku przedłużających się starań o dziecko nie warto zwlekać z wizytą u specjalisty. Lekarz będzie w stanie ocenić, z czego wynikają ewentualne problemy z zajściem w ciążę. Znaczenie ma nie tylko diagnostyka kobiety, ale też badanie płodności u mężczyzny. 

Podczas pierwszej wizyty specjalista może zlecić podstawowe badania nasienia, badania dodatkowe nasienia lub badania krwi, które dadzą pewien obraz męskiej płodności. O ile badanie podstawowe można wykonać samodzielnie, o tyle wyniki już warto skonsultować z lekarzem. Specjalista będzie w stanie określić, które badania należy wykonać w konkretnym przypadku, a które nie będą konieczne. 

Badanie płodności u mężczyzn – diagnostyka 

Podstawowym badaniem płodności u mężczyzny jest mikroskopowe badanie nasienia. Istnieje jednak o wiele więcej badań, które badają różnego typu parametry, mające wpływ na męską płodność. Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje na temat najbardziej popularnych badań męskiej płodności. 

Podstawowe badanie nasienia

To podstawa, jeśli chodzi o badanie płodności u mężczyzny. Badanie nasienia pozwala na sprawdzenie najważniejszych parametrów, takich jak czas upłynnienia, lepkość i objętość nasienia, liczba plemników, aglutynacja, morfologia oraz ruch, między innymi ruch postępowy i niepostępowy. Badanie takie daje ogólną informację na temat tego, czy nasienie jest zdolne do zapłodnienia. 

Fragmentacja DNA plemników

Fragmentacja DNA plemników to kolejne istotne badanie, które pozwala sprawdzić, czy mężczyzna jest płodny. Plemniki z wysoką fragmentacją DNA są co prawda zdolne do zapłodnienia komórki jajowej, jednak bardzo często dochodzi do zatrzymania rozwoju zarodka jeszcze przed jego implantacją w macicy. 

Test HBA

Test HBA pozwala na określenie dojrzałości plemników w świeżo oddanym nasieniu. W badaniu sprawdzana jest zdolność do wiązania plemników z hialuronianem. W ten sposób można określić, czy są one zdolne do zapłodnienia komórki jajowej. Badanie to traktowane jest jako diagnostyka uzupełniająca, na przykład w sytuacji, gdy przyczyna niepłodności pozostaje nierozpoznana lub gdy w podstawowych badaniu nasienia parametry były obniżone. 

Test potencjału oksydacyjno-redukcyjnego nasienia

Test ROS, nazywany także testem potencjału oksydacyjno-redukcyjnego nasienia, to badanie, które pozwala na wyeliminowanie jednej z częstych przyczyn niepłodności – stresu oksydacyjnego. Podwyższona oksydacja może prowadzić do uszkodzenia DNA i białek plemnika. Dodatkowo stres oksydacyjny bardzo negatywnie wpływa na morfologię i ruchliwość plemników. Wśród przyczyn stresu oksydacyjnego wymienić można korzystanie z używek, niezdrową dietę, brak ruchu, a nawet zanieczyszczenia powietrza. 

Badanie płodności u mężczyzn ma ogromne znaczenie!

Oprócz podstawowych badań nasienia, istnieje wiele zaawansowanych metod badania męskiej płodności. Właśnie dlatego warto zacząć od wizyty u specjalisty. Określi on, które badania warto wykonać. Być może zaleci również wykonanie badań z krwi – na przykład sprawdzenie poziomu hormonów, wpływających na męską płodność. Jedno jest pewne – badanie płodności u mężczyzn ma kluczowe znaczenie w przypadku przedłużających się starań o potomstwo, dlatego warto zrobić je jak najszybciej. 

Konsultacja merytoryczna:
Author photo

dr n. med. Tomasz Wiatr

specjalista urologii (FEBU), certyfikowany androlog kliniczny
Więcej artykułów

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Czym jest poronienie zagrażające? Co robić i jakie są jego objawy?

13/12/2024
Co to jest poronienie zagrażające? Poronienie zagrażające to stan, w którym występują objawy sugerujące możliwość utraty ciąży, ale ciąża nadal trwa, a rozwój płodu może przebiegać prawidłowo. Diagnozuje się go najczęściej w pierwszym trymestrze ciąży, gdy ryzyko poronienia jest największe.  W przypadku poronienia zagrażającego, w odróżnieniu od poronienia w toku, szyjka macicy pozostaje zamknięta, co […]

Jakie badania po poronieniu? To warto wiedzieć

09/12/2024
Dlaczego warto wykonać badania po poronieniu? Jedno poronienie, szczególnie w pierwszym trymestrze, może być wynikiem naturalnych procesów organizmu, takich jak nieprawidłowości genetyczne zarodka. W takich przypadkach szczegółowa diagnostyka może nie być jeszcze konieczna. Jednak jeśli poronienia się powtarzają, to wskazane jest przeprowadzenie badań w celu wykrycia potencjalnych przyczyn. Odpowiednia diagnostyka pomaga zrozumieć, dlaczego doszło do […]
Zarządzaj plikami cookies