Zespół Policystycznych Jajników
Objawy Zespołu Policystycznych Jajników Symptomy towarzyszące PCOS są wielorakie. Pacjentki doświadczające braku regularnych owulacji mogą mieć nieregularne i ciężkie okresy.
Objawy Zespołu Policystycznych Jajników Symptomy towarzyszące PCOS są wielorakie. Pacjentki doświadczające braku regularnych owulacji mogą mieć nieregularne i ciężkie okresy. Krwawienie miesiączkowe może występować sporadycznie lub, u niektórych pacjentek, może nie być go wcale.
Pacjentki mogą również doświadczać niepłodności, ponieważ niekompletny rozwój pęcherzykowy prowadzi do nieregularnych owulacji lub braku owulacji. Jeśli nie dochodzi do owulacji (anovulation), wtedy nie jest możliwe zajście w ciążę. Ekstensywna produkcja androgenu (hormonu męskiego) z reguły prowadzi do nadmiernego wzrostu owłosienia i przyczynia się do występowania zmian trądzikowych. Następnym głównym objawem jest otyłość - faktem jest, że około 50% kobiet z PCOS jest otyłych. Przy PCOS otyłość jest powiązana ze wzmożoną produkcją estrogenu i produkcją androgenu, co powoduje narastające problemy z nieregularnymi krwawieniami i nadmiernym wzrostem owłosienia. Dowiedziono, że kobiety z PCOS są bardziej oporne na działanie insuliny niż kobiety z normalnym cyklem. W rezultacie są one bardziej narażone na wystąpienie u nich cukrzycy (diabetes mellitus), jak również mogą mieć problemy z nadwagą i otyłością.
Leczenie Zespołu Policystycznych Jajników Pierwszym wyborem leczenia niepłodności związanej z PCOS jest clomiphene citrate (clostilbegyt). Są to doustne tabletki, które zwykle podajemy od 3 do 7 dnia cyklu pacjentki. Powoduje to wzrost i rozwój pęcherzyków, u niektórych kobiet wywołuje owulację. Można wykonać dopochwowe USG około 12 dnia cyklu, aby sprawdzić rozwój pęcherzyków. Jeśli stwierdzimy dojrzały pęcherzyk, wtedy podawany jest zastrzyk hCG (np. Pregnyl lub Ovitrelle), który powinien zainicjować owulację. Pacjentkom z PCOS leczonym clostilbegytem zasadniczo podaje się hCG, by upewnić się, że w organizmie będzie dość LH, aby wywołać owulację. Niektóre pacjentki preferują domowe testy owulacyjne do stwierdzenia owulacji (wyrzutu LH). Wtedy przy pozytywnym teście zastrzyk hCG nie jest potrzebny. W obu przypadkach zalecane jest współżycie lub inseminacja w czasie od 12 do 36 godziny.
Gdy leczenie clostilbegytem nie przynosi pożądanego efektu, wtedy, aby wywołać indukcję jajników, koniecznym jest zastosowanie gonadotropin (FSH). Jakkolwiek bardziej kosztowny, lek ten znacząco zwiększa możliwość zajścia w ciążę. Zapłodnienie in vitro (IVF) jest zwykle ostatnim działaniem zalecanym przy podejmowaniu prób uzyskania ciąży, ponieważ jest to najbardziej kosztowna opcja. Dla kobiet z PCOS ze skłonnością do otyłości i odpornością na insulinę, sugeruje się leczenie środkami syntetyzującymi, jako zwykle efektywne, a zarazem - mniej kosztowne.
Badania wykazują, że następujące leczenie metforminą (Metformax, Metformin, Siofor) znacząco poprawia funkcje jajników i owulację u kobiet opornych na clostilbegyt, a co za tym idzie - podnosi współczynnik uzyskanych ciąż. Dodatkowo, plan leczenia: metformin-clostilbegyt jest efektywny u młodych kobiet z PCOS, które są oporne na stosowanie samego clostilbegytu. Dla otyłych pacjentek zaleca się rozpoczęcie zdrowego stylu życia, prowadzącego do obniżenia wagi ciała jeszcze przed farmakoterapią. Może to zmniejszyć ilość problemów związanych z PCOS, jak również poprawić ogólny stan zdrowia.
Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły