Szanse na in vitro po 40-stce z komórką dawczyni
Choć sytuacje, w których kobiety decydują się na ciążę po 40. roku życia, nikogo już nie dziwią, nie w każdym przypadku udaje się spełnić marzenie o posiadaniu dziecka. Z tego powodu wiele par decyduje się na skorzystanie z różnego typu metod leczenia niepłodności.
Jedną z nich może być in vitro – z wykorzystaniem własnych gamet lub z dawstwem komórek jajowych. Powstaje jednak pytanie, jakie są szanse na in vitro po 40-stce z komórką dawczyni?
Coraz więcej kobiet decyduje się na ciążę po 40-stce
Jak pokazują dane Europejskiego Urzędu Statystycznego, średni wiek, w którym kobiety w Unii Europejskiej decydują się na urodzenie pierwszego dziecka, wynosi obecnie 29 lat. W Polsce wskaźnik ten jest nieco niższy i wynosi 27 lat, choć trend jest podobny, jak w innych krajach – wiek ten stale się podnosi. Nie ma jednak wątpliwości co do tego, że coraz częściej jednak kobiety decydują się na pierwszą ciążę po 30-stce, czy po 40-stce. Obecnie szacuje się, że co dziesiąte dziecko w Polsce urodzone jest przez kobietę, która skończyła 40 lat.
Powodów takiej sytuacji jest wiele. Kobietom zależy na ustabilizowaniu swojej sytuacji finansowej, na realizacji celów zawodowych, a także na znalezieniu odpowiedniego partnera. W efekcie liczba kobiet, które decydują się na dziecko po 40-stce, stale rośnie.
Nie należy również zapominać o tym, że coraz więcej par – w Polsce i na całym świecie – zmaga się z niepłodnością. Niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, kiedy kobiety rozpoczynają starania o dziecko nawet na kilka lat przed 40-stymi urodzinami, jednak nie przynoszą one oczekiwanego rezultatu. W efekcie rozpoczęcie leczenia, w tym przygotowanie do procedury in vitro, może nastąpić już po 40-stce.
Czy ciąża po 40. roku życia jest bezpieczna?
To pytanie, które zadaje sobie wiele kobiet – nie tylko tych, które przystępują do in vitro, ale też starających się o dziecko bez pomocy medycznej. Podobnie jak w wielu innych sytuacjach, nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od stanu zdrowia kobiety oraz od jej ogólnej kondycji fizycznej. Kobieta, która stosuje zbilansowaną dietę, unika używek i uprawia sport, z pewnością nadal ma bardzo duże szanse na zdrową, prawidłowo rozwijającą się ciążę.
Należy jednak mieć świadomość, że z wiekiem płodność zaczyna się obniżać. Rośnie natomiast ryzyko różnego typu problemów, takich jak wystąpienie u dziecka wad genetycznych – u kobiet po 40-stce jest ono nawet kilkanaście razy wyższe niż u kobiet dwudziestoletnich. To samo dotyczy poronień czy komplikacji w czasie ciąży. Istotne jest więc, aby kobieta decydująca się na ciążę po 40-stce miała jak najlepszą opieką medyczną.
Gdy in vitro po 40-stce nie daje oczekiwanych rezultatów…
Leczenie niepłodności w przypadku kobiet po 40. roku życia przebiega w podobny sposób, jak u pacjentek młodszych. Po wstępnej diagnostyce lekarz może zaproponować różne metody leczenia, takie jak stymulacja owulacji, inseminacja czy zapłodnienie pozaustrojowe. Wielu pacjentów ze względu na swój wiek oraz upływający czas, a także wskazania medyczne decyduje się na in vitro. Jest to bowiem metoda leczenia, która odznacza się najwyższą skutecznością.
Niestety, nie zawsze in vitro pozwala na uzyskanie ciąży. Zdarzają się sytuacje, kiedy pacjentki po 40-stce mają za sobą kilka procedur in vitro, a nadal nie są w ciąży. Jest to złożony problem – tym bardziej, że każda procedura zajmuje sporo czasu, a czas z pewnością nie działa na korzyść pacjentów. Na szczęście istnieją różnego typu alternatywy, takie jak adopcja zarodka czy in vitro z wykorzystaniem komórki dawczyni.
Kiedy warto zdecydować się na in vitro z komórką dawczyni?
In vitro z dawstwem komórki jajowej może znaleźć zastosowanie przede wszystkim wtedy, kiedy dana para ma za sobą kilka nieudanych procedur in vitro, jednak:
- stymulacja jajników nie przynosi oczekiwanych rezultatów,
- nie udaje się uzyskać komórek jajowych, jest ich niewiele lub nie kwalifikują się do zapłodnienia,
- pomimo uzyskania komórek jajowych, nie dochodzi do zapłodnienia,
- w przypadku zapłodnienia zarodkom nie udaje się rozwinąć do stadium blastocysty,
- transfery zarodków kończą się niepowodzeniem lub dochodzi do poronień,
- badania zarodków wskazują na wady genetyczne.
Wskazaniem do in vitro z komórką dawczyni mogą być również sytuacje, kiedy czynność jajników kobiety wygasa, pacjentka nie posiada jajników (na przykład na skutek przeprowadzonych zabiegów) lub jest nosicielką choroby genetycznej.
Szanse na in vitro po 40-stce z komórką dawczyni
Istnieje wiele metod leczenia niepłodności. W sytuacji, kiedy – pomimo kilku prób – nie udaje się uzyskać ciąży przy wykorzystaniu nasienia i komórek jajowych pacjentów, jednym z rozwiązań może być in vitro z komórką dawczyni. Co istotne, szanse na in vitro po 40-stce z komórką dawczyni i na uzyskanie ciąży mogą być wyższe niż w przypadku skorzystania z własnych komórek. Kwestia ta uzależniona jest od wielu czynników, między innymi od stanu zdrowia kobiety czy od historii leczenia. Z pewnością jednak warto rozważyć takie rozwiązanie, szczególnie jeśli inne metody leczenia, w tym in vitro, nie przyniosły rezultatów.
In vitro z komórką dawczyni to metoda leczenia, która wzbudza u pacjentów wiele emocji. Właśnie dlatego tak ważna jest profesjonalna opieka medyczna, a także konsultacje z psychologiem, który specjalizuje się w tematyce niepłodności. Nie ma bowiem wątpliwości, że dla wielu kobiet skorzystanie z dawstwa komórek jajowych może być szansą na spełnienie marzeń o posiadaniu dziecka.

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły