Wiedza

SEMINOGRAM

Seminogram to badanie laboratoryjne pozwalające ocenić jakość nasienia. Podczas analizy ejakulat poddaje się obserwacji makroskopowej i mikroskopowej, oceniając jego fizyczne i chemiczne parametry.

  1. Parametry makroskopowe (parametry oceniane bez użycia mikroskopu):
  • objętość - ilość ejakulatu oddana do badania, jej wartość wyrażana jest w mililitrach (ml)
  • zabarwienie - prawidłowy ejakulat ma kolor "słomkowy" i nieprzeźroczysty. Wyraźne odstępstwa w wyglądzie mogą sugerować różne zaburzenia
  • czas upłynnienia - upłynnienie powinno nastąpić samoistnie do 60 minut od ejakulacji, zwykle następuje do 30 minut
  • pH - odczyn ejakulatu, zbyt niski może korelować np. z niedrożnością nasieniowodów zbyt wysoki np. z zaburzeniami czynności prostaty
  • lepkość - zwiększona lekkość nasienia może wystąpić przy stanach zapalnych układu płciowego, zaburzeniach prostaty czy przy odwodnieniu.
  1. Parametry mikroskopowe (parametry oceniane przy użyciu mikroskopu kontrastowo - fazowego):

KONCENTRACJA PLEMNIKÓW

  • koncentracja – parametr określający liczbę plemników.

Jeden z najważniejszych parametrów ocenianych podczas analizy seminologicznej, mający istotny wpływ na dobór ewentualnej metody leczenia. Określa ilość plemników w 1 ml badanego nasienia oraz w całej objętości ejakulatu. Prawidłowa koncentracja nasienia to minimum 15 mln/ml. Ocenę koncentracji plemników wykonujemy przy użyciu specjalnego urządzenia zwanego komorą Maclera.

RUCHLIWOŚĆ PLEMNIKÓW

  • ruchliwość – parametr określający jakość ruchu plemników w nasieniu.

Ruchliwość plemników to równie ważna cecha określająca nasienie jak ilość plemników. To właśnie dzięki umiejętności poruszania się plemnik może dotrzeć do komórki jajowej i doprowadzić do jej zapłodnienia. Ruchliwość plemników wyznaczamy w rozkładzie procentowym oceniając ją w 3 kategoriach: ruch postępowy (progresywny, skrót: PR), ruch niepostępowy (nieprogresywny, skrót: NP) i całkowity brak ruchu (plemniki nieruchome, skrót: IM). Prawidłowa ruchliwość plemników o ruchu postępowym w nasieniu to minimum 32% (co daje minimum 12,5 mln plemników o tym ruchu w ejakulacie).

MORFOLOGIA PLEMNIKÓW 

  • morfologia – parametr określający budowę plemników.

Badanie obejmuje przedstawienie odsetka plemników z prawidłową i nieprawidłową budową oraz kwalifikacje plemników w zależności od rodzaju nieprawidłowości. Prawidłowy wynik morfologii to minimum 4% prawidłowych męskich komórek rozrodczych w badanym ejakulacie.

Określenie teratozoospermia  przedstawia stan, w którym parametr morfologii jest zaniżony - poniżej wartości referencyjnych (< 4% prawidłowych plemników).

JAK WYGLĄDA PRAWIDŁOWY PLEMNIK?

PRZYKŁADY KOMPUTEROWEJ ANALIZY MORFOLOGII PLEMNIKÓW

ŻYWOTNOŚĆ PLEMNIKÓW

żywotność – parametr określający ilość żywych plemników w ejakulacie.

Badanie obejmuje przedstawienie odsetka żywych i martwych plemników w ejakulacie. Prawidłowa żywotność to minimum 58% plemników (co daje minimum 22,6 mln plemników żywych w ejakulacie). Ocenę żywotności plemników wykonujemy przy użyciu barwienia, tzw. testu eozyna - nigrozyna.

POZOSTAŁE PARAMETRY

Do pozostałych ocenianych parametrów należą m.in.:

  • agregacja,
  • aglutynacja,
  • obecność leukocytów,
  • obecność komórek nabłonkowych.

 PRZYGOTOWANIE DO BADANIA NASIENIA

 Przed przystąpieniem do badania pacjent powinien:

  1.  Umówić się na wykonanie badania (pacjentów umawiamy na konkretny dzień i na konkretną godzinę). REJESTRACJA NA BADANIA NASIENIA
  2. Zachować optymalny czas abstynencji seksualnej: najlepiej 3 – 5 dni.
  3. Pamiętać o odpowiednich warunkach oddawania i ostatecznie transportu ejakulatu – oddawanie nasienia poza laboratorium może przyczynić się do utraty części nasienia, a transport w złych warunkach termicznych znacznie zmienić jego parametry.
  4. Pamiętać o poinformowaniu osoby, która wykonuje badanie, o wystąpieniu stanów zapalnych (szczególnie gdy leczeniu towarzyszy antybiotykoterapia), gorączkowych (temperatura ≥ 38°C) czy traumatyzujących (np. uraz mechaniczny) oraz o innych ważnych czynnikach mogących mieć wpływ na wyniki badania (np. przewlekłe przyjmowanie leków, niekorzystne warunki przy wykonywanym zawodzie).
  5. W przypadku wykonywania badania kontrolnego najlepiej jest umówić się po identycznej ilości dni abstynencji płciowej jak w poprzednim badaniu. Badanie kontrolne po rzuceniu palenia lub leczeniu powinno się wykonywać ok. 3 miesiące po zakończeniu leczenia/rzuceniu palenia.

Nie zaleca się wykonania badania jeżeli pacjent w ciągu ostatniego miesiąca przyjmował antybiotyki lub miał gorączkę. W takim wypadku należy odczekać przynajmniej miesiąc przed przystąpieniem do badania.

AUTORSTWO: Materiały źródłowe: schematy/zdjęcia/zdjęcia mikroskopowe własne: N.Cybulska/NG Sp. z o.o. all rights reserved.

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Ruchliwość plemników – dlaczego jest tak ważna? Co na nią wpływa?

28/08/2024
Ruchliwość plemników ma kluczowe znaczenie podczas starań o dziecko Ruchliwość plemników odnosi się do ich zdolności do aktywnego poruszania się, co jest niezbędne, aby mogły pokonać dystans od szyjki macicy do jajowodów, gdzie dochodzi do zapłodnienia. Plemniki powinny poruszać się w sposób progresywny, czyli kierunkowo, aby efektywnie przemieszczać się w stronę komórki jajowej. To właśnie […]

Punkcja w procedurze in vitro – na czym polega? Jak przygotować się do zabiegu?

27/08/2024
Punkcja – ważny etap procedury zapłodnienia pozaustrojowego Cała procedura zapłodnienia pozaustrojowego składa się z kilku etapów, takich jak stymulacja owulacji, punkcja czy hodowla zarodków. Choć in vitro jest obecnie najbardziej skuteczną metodą leczenia niepłodności, cały proces jest bardzo stresujący dla każdej pary. Co więcej, na różnych etapach może pojawiać się sporo wątpliwości, dotyczących na przykład […]

Leczenie niepłodności u mężczyzn – jak wygląda?

26/08/2024
Jakie mogą być przyczyny męskiej niepłodności?  Aby leczenie niepłodności u mężczyzny mogło przynieść oczekiwane rezultaty, niezbędne jest ustalenie przyczyny niepowodzeń. Oczywiście przyczyny męskiej niepłodności mogą być różne. Bardzo często są to różnego rodzaju choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, choroby układu krążenia czy niedoczynność przysadki mózgowej.  Częstą przyczyną są także wszelkie zaburzenia pracy jąder. Mogą one […]
Zarządzaj plikami cookies