Planowanie ciąży – o czym trzeba pamiętać? - Parens
Wiedza

Planowanie ciąży – o czym trzeba pamiętać?

Marzysz o dziecku i zależy Ci na tym, aby jak najlepiej przygotować się do ciąży? Nie wiesz jednak, na co warto zwrócić uwagę jeszcze przed rozpoczęciem starań? Okazuje się, że planowanie ciąży to idealna okazja do tego, aby zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie.

Przygotowanie do macierzyństwa ma duże znaczenie

Chodzi tutaj nie tylko o przygotowanie fizyczne, ale też emocjonalne. Ciąża już od samego początku powoduje wiele istotnych zmian w organizmie. Wpływają one przede wszystkim na samopoczucie, a także na nastrój, zachowanie czy apetyt. Właśnie dlatego warto odpowiednio wcześnie zacząć planowanie ciąży. W ten sposób można zyskać pewność, że moment, kiedy na teście ciążowym pojawią się dwie kreski, będzie momentem radości, a zarazem spokoju. 

Nie ma wątpliwości co do tego, że zaplanowanie ciąży ma również znaczenie dla nowo powstałego organizmu. Choć wiele kobiet dowiaduje się o ciąży dopiero jakiś czas po terminie spodziewanej miesiączki, odpowiednie przygotowanie z pewnością może pozytywnie wpłynąć na dziecko. Mowa tutaj o przyjmowaniu przez kobietę kwasu foliowego czy innych niezbędnych witamin, o odpowiednim odżywianiu, unikaniu stresu czy używek. 

Planowanie ciąży – na co zwrócić uwagę?

Od pewnego czasu zastanawiasz się nad posiadaniem potomstwa i zależy Ci na tym, aby jak najlepiej przygotować się do ciąży? Dowiedz się, o czym powinnaś pamiętać. 

Przyjmowanie kwasu foliowego

To zdecydowanie podstawowa kwestia, jeśli chodzi o planowanie ciąży. Suplementacja powinna rozpocząć się co najmniej na dwanaście tygodni przed zajściem w ciążę, choć obecnie zaleca się, aby kwas foliowy przyjmowała każda kobieta w wieku rozrodczym. Ma on bowiem kluczowy wpływ na rozwój układu nerwowego dziecka, a jego niedobory mogą być przyczyną poważnych wad. Zalecana dzienna dawka kwasu foliowego wynosi 0,8 mg. Aby zwiększyć przyswajalność, można wybrać formę metylowaną kwasu foliowego. 

Dodatkowo, po konsultacji z lekarzem, można rozważyć suplementację kwasów tłuszczowych DHA i EPA, żelaza i witaminy D3. Przedtem jednak warto wykonać badania krwi. 

Wykonanie niezbędnych badań

Kolejną kwestią, o której warto pamiętać na etapie planowania ciąży, jest wykonanie badań. Dobrym pomysłem może być udanie się do ginekologa, który wykona badanie USG i zaleci odpowiednie badania krwi. Pozwoli to na wykluczenie ewentualnych problemów, które mogłyby utrudnić zajście w ciążę lub jej utrzymanie. 

Kobiety, które chorują na różnego rodzaju choroby, na przykład na nadczynność lub niedoczynność tarczycy czy na cukrzycę, jeszcze przed zajściem w ciążę powinny skonsultować się ze specjalistą. 

Wizyta u stomatologa

Nie bez powodu wiele kobiet, przygotowujących się do macierzyństwa, decyduje się na wizytę u stomatologa. Jeśli wiesz o tym, że Twoje zęby mogą wymagać interwencji, zdecyduj się na wykonanie niezbędnych zabiegów jeszcze przed zajściem w ciąże. Choć obecnie w ciąży można stosować różnego rodzaju znieczulenie, warto oszczędzić sobie stresu. Co więcej, w pierwszych miesiącach ciąży mogą pojawić się dolegliwości, takie jak mdłości i wymioty, co także może utrudnić odbycie wizyty u stomatologa. 

Stosowanie zbilansowanej diety 

Ważnym elementem przygotowania do ciąży jest stosowanie zdrowej, zróżnicowanej diety. Menu powinno być bogate w warzywa i owoce, ziarna i nasiona, produkty pełnoziarniste czy dobrej jakości ryby. Należy natomiast unikać nadmiaru cukru czy przetworzonej żywności. Wszystko to wpłynie pozytywnie na kondycję przyszłej mamy, a także na jej samopoczucie. Jednocześnie zdrowa dieta pozwoli na dostarczenie organizmowi niezbędnych witamin i minerałów. 

Przygotowanie do rodzicielstwa to zadanie nie tylko dla kobiety

Choć planowanie ciąży i odpowiednie przygotowanie ma duże znaczenie w przypadku kobiety, ważne jest, aby mężczyzna także zadbał o siebie. Aktywność fizyczna, zdrowa dieta, unikanie stresu czy używek – wszystko to może wpłynąć nie tylko na zdrowie dziecka, ale też na to, jak szybko uda się uzyskać ciążę. Przyszły tata powinien również pamiętać o tym, aby zapewnić swojej partnerce wsparcie – dla wielu kobiet już samo planowanie ciąży jest dużym wyzwaniem. 

Zajście w ciążę jest procesem – warto dać sobie czas

Przyjmuje się, że uzyskanie ciąży – przy założeniu, że para współżyje regularnie bez zabezpieczenia – może potrwać nawet kilka lub kilkanaście miesięcy. Staranie o dziecko należy więc potraktować jako proces. Choć bardzo często towarzyszy im stres, duże znaczenie ma pozytywne nastawienie i spokój. To dobry czas na przygotowanie się do przyszłej ciąży oraz na wzmocnienie więzi z partnerem.

Konsultacja merytoryczna:
Author photo

dr n. med. Estera Kłosowicz

specjalista ginekologii i położnictwa, mgr dietetyki
Więcej artykułów

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Zarządzaj plikami cookies