Wiedza

Palenie i otyłość a materiał genetyczny

Według najnowszych badań otyłość i palenie tytoniu mogą prowadzić do zmian w materiale genetycznym komórek, powodując ich starzenie się. Badania naukowe przeprowadzone w St Thomas’ Hospital w Londynie wskazują, że kobiety, które są otyłe oraz te, które palą, mają w swoich komórkach krótsze telomery – zabezpieczenia na końcach komórkowych chromosomów.

Według najnowszych badań otyłość i palenie tytoniu mogą prowadzić do zmian w materiale genetycznym komórek, powodując ich starzenie się. Badania naukowe przeprowadzone w St Thomas' Hospital w Londynie wskazują, że kobiety, które są otyłe oraz te, które palą, mają w swoich komórkach krótsze telomery - zabezpieczenia na końcach komórkowych chromosomów.

Naukowcy, którzy opublikowali swoje odkrycie na łamach medycznego czasopisma Lancet, sugerują, że efekt starzenia się materiału genetycznego może tłumaczyć, dlaczego znajdują się one w grupie podwyższonego ryzyka problemów zdrowotnych powiązanych z wiekiem. Naukowcy, którzy badali końce chromosomów w białych ciałkach krwi mierząc ich długość, przebadali próbki krwi od 1112 kobiet w przedziale wiekowym 18-76 lat. Około 11% z nich było klinicznie otyłych i około 18% było aktywnymi palaczkami.

Znanym jest od dawna, że telomery są swoistego rodzaju zegarem komórkowym wskazującym, ile razy komórka jest w stanie dokonać replikacji swojego materiału genetycznego. Za każdym razem, gdy komórka dzieli się na dwie nowe komórki, jej telomery skracają się, aż po jakimś czasie przestają się dzielić. Tak więc długość telomerów mierzonych w parach zasad DNA jest wskaźnikiem wieku komórki macierzystej. Praca opublikowana w 2003 roku sugeruje, że ludzie mający krótsze telomery mogą umrzeć wcześniej niż ci, których telomery są dłuższe. W najnowszych badaniach naukowcy stwierdzili, ze telomery otyłych kobiet były dziewięć lat starsze niż kobiet szczupłych w tym samym wieku, podczas gdy telomery kobiet palących były o siedem lat starsze.

Reasumując, telomery kobiet biorących udział w tych badaniach kurczyły się o 27 par zasad w DNA w ciągu roku, a telomery kobiet, które paliły przez ponad 40 lat były krótsze o około 200 par zasad DNA niż kobiet niepalących. Otyłość ma nawet większy negatywny efekt, gdyż telomery są przeciętnie o 240 par krótsze od tych, które posiadają szczupłe kobiety. Autorzy przyznali, że przedmiotem ich badań były tylko białe ciałka krwi, tak więc, otyłość i palenie mogą mieć inny efekt na pozostałe komórki i tkanki ciała. Naukowcy planują teraz zbadać wpływ innych czynników na długość telomerów, takich jak ćwiczenia ruchowe, dieta czy praca zawodowa.

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Zarządzaj plikami cookies