Wiedza

Od czego zależy płeć dziecka?

Od wielu lat marzysz o posiadaniu córeczki? A może wręcz przeciwnie – często wyobrażasz sobie, jak będzie wyglądało Twoje życie, kiedy na świecie pojawi się upragniony syn? Płeć dziecka to jedna z tych kwestii, które budzą wiele emocji u przyszłych rodziców. Niektóre pary próbują zaplanować ją na różne sposoby. Czy to możliwe? Sprawdź, od czego zależy płeć dziecka.

Mity i przesądy dotyczące płci dziecka

Na temat płci dziecka powstało wiele mitów. Jeszcze jakiś czas temu wiele par dopiero po porodzie dowiadywało się, czy będzie miało córkę, czy może syna. Niejednokrotnie płeć dziecka próbowano odgadywać na podstawie kształtu brzucha przyszłej mamy, stanu jej cery, samopoczucia, a nawet tego, co jadła. Chyba każdy z nas słyszał o odejmującej urodę córce czy o ochocie na kwaśne, która na pewno zwiastuje męskiego potomka. 

Dzisiaj wiemy już, że w mitach tych nie ma nawet odrobiny prawdy. Są one raczej przedmiotem żartów, choć oczywiście wiele ciężarnych kobiet na samym początku ciąży zastanawia się nad tym, czy częsty apetyt na słodkości rzeczywiście może zwiastować córeczkę. Obecnie jednak płeć dziecka można poznać już na początku drugiego trymestru ciąży, a nawet wcześniej, jeśli para zdecyduje się na wykonanie niektórych rodzajów testów prenatalnych. 

Od czego zależy płeć dziecka?

Warto wiedzieć, że płeć dziecka określana jest już na samym początku, czyli w momencie zapłodnienia. Za naszą płeć odpowiadają chromosomy. W przypadku kobiet jest to para chromosomów XX, a mężczyzn – XY. 

Każdy człowiek otrzymuje chromosom X od matki. Wynika to z faktu, że komórka jajowa, która produkowana jest w ciele kobiety, ma możliwość posiadania tylko jednego chromosomu X. 

To oznacza, że ojciec – a dokładniej plemnik – determinuje przyszłą płeć dziecka. Jeśli przekazany zostanie chromosom X, para doczeka się córki. Jeżeli natomiast będzie to chromosom Y, po dziewięciu miesiącach na świecie pojawi się syn.

Czy można mieć wpływ na płeć dziecka? 

Przyjmuje się, że szansa na to, czy dziecko będzie chłopcem, czy dziewczynką, wynosi 50/50. Istnieje jednak wiele teorii dotyczących tego, że para może na różne sposoby wpływać na płeć dziecka. 

Jedna z najpopularniejszych teorii mówi o tym, że plemniki zawierające chromosom Y są szybsze, jednak żyją krócej. Z kolei plemniki z chromosomem X są nieco wolniejsze, ale potrafią przeżyć dłużej. A zatem pary, które marzą o dziewczynce, powinny współżyć na kilka dni przed owulacją. W ten sposób szanse na to, że urodzi się dziewczynka, będą większe, ponieważ do momentu pęknięcia pęcherzyka dotrwają tylko plemniki z chromosomem X. Jeżeli natomiast para marzy o synku, powinna wybrać współżycie w dniu owulacji. 

Oczywiście teoria ta nie jest w żaden sposób potwierdzona naukowo, a jej skuteczność jest wątpliwa. To samo dotyczy znanej teorii o ładunkach dodatnich i ujemnych, stworzonej przez Patricka Schouna. 

Co ciekawe, wiele par stara się zaplanować płeć dziecka według chińskiego kalendarza. Co prawda, jest on stosowany od setek lat, jednak warto potraktować to raczej jako swego rodzaju przesąd. Wiek matki w żaden sposób nie wpływa na płeć dziecka, podobnie jak dzień, w którym dojdzie do zapłodnienia. 

Wiesz już, od czego zależy płeć dziecka!

Płeć dziecka uzależniona jest od tego, jaki chromosom będzie znajdował się w tym plemniku, który zapłodni komórkę jajową. Różnego typu czynniki, jak moment współżycia, dieta matki czy ładunek elektryczny komórki jajowej, nie mają udowodnionego wpływu na przyszłą płeć dziecka. A zatem wszelkie doniesienia na temat możliwości planowania płci to przede wszystkim ciekawostka, która może co najwyżej poprawić humor przyszłych rodziców lub nieco urozmaicić ich starania o potomstwo.

Konsultacja merytoryczna:
Author photo

dr n. med. Jarosław Janeczko

specjalista ginekologii i położnictwa oraz specjalista endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości
Więcej artykułów

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Badania hormonalne dla kobiet – kiedy warto je wykonać?

22/11/2024
Wskazania do wykonania badań hormonalnych u kobiet  Każda kobieta powinna regularnie wykonywać badania hormonalne, ponieważ to właśnie hormony mają istotny wpływ na wiele procesów zachodzących w organizmie. Z pewnością jednak badania takie należy wykonać w przypadku pojawienia się poniższych dolegliwości:  wahania i pogorszenie nastroju,  pogorszenie kondycji włosów, skóry i paznokci,  wahania apetytu i wagi,  problemy […]
Zarządzaj plikami cookies