Wiedza

Niedoczynność tarczycy a ciąża

Niedoczynność tarczycy jest bardzo powszechnym schorzeniem. Jak wynika z danych GUS, w 2019 roku choroby tarczycy deklarowało 15,8% kobiet oraz 2,5% mężczyzn. Jeśli planujesz starania o potomstwo, koniecznie dowiedz się wszystkiego o niedoczynności tarczycy i ciąży. 

Niedoczynność tarczycy jest bardzo powszechnym schorzeniem. Jak wynika z danych GUS, w 2019 roku choroby tarczycy deklarowało 15,8% kobiet oraz 2,5% mężczyzn. Jeśli planujesz starania o potomstwo, koniecznie dowiedz się wszystkiego o niedoczynności tarczycy i ciąży. 

Na czym polega niedoczynność tarczycy? 

Jedną z najczęściej występujących chorób tarczycy jest niedoczynność. Sama tarczyca jest niewielkim organem, który zlokalizowany jest w przedniej części szyi. Podstawowym zadaniem tarczycy jest produkcja ważnych hormonów – przede wszystkim tyreotropiny (TSH), a także trijodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4). Hormony te mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania całego organizmu. Wpływają między innymi na metabolizm białek, tłuszczów i węglowodanów, a także na termogenezę. 

Niedoczynność tarczycy jest chorobą, w przypadku której organ ten produkuje za mało hormonów w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Objawy choroby mogą być różnorodne – od obniżenia nastroju, poprzez zaburzenia wagi, aż po nietolerancję zimna. Obecnie badania hormonów tarczycy są dość powszechne, a samo zdiagnozowanie choroby nie jest trudne. 

Niedoczynność tarczycy a zajście w ciążę

Niedoczynność tarczycy jest jedną z tych chorób, które nie powodują większych trudności w życiu codziennym – pod warunkiem, że pacjent regularnie przyjmuje odpowiednie dawki leków. Wątpliwości mogą jednak pojawić się w momencie, kiedy kobieta z niedoczynnością tarczycy planuje starania o potomstwo. 

Niestety, choroba ta może stanowić pewną trudność w zajściu w ciążę. Hormony tarczycy współdziałają z estrogenem i progesteronem, które z kolei mają istotny wpływ na kobiecą płodność. Właśnie dlatego lekarze zalecają, aby każda kobieta planująca ciążę wykonała kompleksowe badania tarczycy. Dobra wiadomość jest taka, że – w przypadku wystąpienia zaburzeń pracy tarczycy – odpowiednie leczenie może w krótkim czasie przywrócić pełną płodność.  

Czy niedoczynność tarczycy w ciąży może być groźna? 

Kolejna istotna kwestia, związana z niedoczynnością tarczycy i ciążą, może dotyczyć ewentualnych zagrożeń dla rozwijającego się płodu. W sytuacji, gdy pacjentka jest w ciąży, a niedoczynność tarczycy nie jest leczona, mogą wystąpić różnego typu komplikacje – od zaburzeń rozwoju, aż po poronienie lub przedwczesny poród. Oprócz tego dziecko może mieć zbyt niską wagę urodzeniową lub mogą pojawić się u niego problemy z oddychaniem. Nieleczona niedoczynność tarczycy w ciąży może również niekorzystnie wpływać na rozwój intelektualny dziecka. 

Należy jednak mieć świadomość, że rozpoznana i odpowiednio leczona niedoczynność tarczycy na ogół nie ma żadnego niekorzystnego wpływu na ciążę. To jeden z powodów, dla których badania tarczycy wykonywane są rutynowo na samym początku ciąży. Istotne jest jednak to, aby kobieta świadoma ryzyka regularnie wykonywała badania tarczycy – najlepiej przez cały okres starań o dziecko, szczególnie jeśli trwają one nieco dłużej. Wyniki warto skonsultować z endokrynologiem, ponieważ w przypadku niedoczynność tarczycy co pewien czas konieczne mogą być zmiany dawek przyjmowanych leków. 

Niedoczynność tarczycy a ciąża – warto pamiętać o regularnych badaniach

Choć podjęciu decyzji o rozpoczęciu starań o dziecko towarzyszą przede wszystkim pozytywne emocje, takie jak radość i ekscytacja, warto pamiętać o wykonaniu odpowiednich badań. Kobiety, które planują zajście w ciążę, powinny spotkać się z ginekologiem - endokrynologiem. 

W dzisiejszych czasach bowiem niektóre choroby, jak niedoczynność tarczycy, są niezwykle powszechne – warto więc już na samym początku wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne. Jeśli natomiast wykonane badania wykażą, że kobieta cierpi na chorobę tarczycy, odpowiednie leczenie może w istotny sposób skrócić czas trwania starań o dziecko. 

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Zarządzaj plikami cookies