Wiedza

Leczenie niepłodności u mężczyzn – jak wygląda?

Przyjmuje się, że w połowie przypadków przyczyna problemów z zajściem w ciążę leży po stronie kobiety, a w połowie – po stronie mężczyzny. Bardzo często już podstawowe badanie nasienia pokazuje, że to partner będzie musiał poddać się leczeniu. Pytanie tylko, jak wygląda leczenie niepłodności u mężczyzn?

Jakie mogą być przyczyny męskiej niepłodności? 

Aby leczenie niepłodności u mężczyzny mogło przynieść oczekiwane rezultaty, niezbędne jest ustalenie przyczyny niepowodzeń. Oczywiście przyczyny męskiej niepłodności mogą być różne. Bardzo często są to różnego rodzaju choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, choroby układu krążenia czy niedoczynność przysadki mózgowej. 

Częstą przyczyną są także wszelkie zaburzenia pracy jąder. Mogą one być spowodowane przebytymi chorobami, urazami mechanicznymi oraz uwarunkowaniami genetycznymi. Stosunkowo często występują także żylaki powrózka nasiennego, które – na szczęście – są możliwe do wyleczenia. Problem niepłodności pojawia się także u mężczyzn, którzy chorują na nowotwór lub zmagali się z nim w przeszłości. 

Jak wygląda leczenie niepłodności u mężczyzn? 

W przypadku problemów z płodnością bardzo duże znaczenie ma indywidualne podejście. Każdy przypadek jest nieco inny, w związku z czym niezbędne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu i dokładnej diagnostyki. Na tej podstawie lekarz prowadzący może ustalić, jak ma wyglądać dalsze leczenie niepłodności u mężczyzny. 

Szczegółowa diagnostyka pozwala na ustalenie planu leczenia

Absolutną podstawą jest oczywiście badanie nasienia. W wielu przypadkach pozwala ono na ustalenie szeregu problemów, które uniemożliwiają parze zajście w ciążę. Zdarza się jednak, że lekarz podejmuje decyzję o kolejnych badaniach, takich jak USG jąder i moszny czy badania hormonalne. Może również zalecić badania genetyczne – w niektórych przypadkach bowiem potencjalną przyczyną są nieprawidłowości w kariotypie. Niepokojący wynik może być wskazaniem do przeprowadzenia badania genetycznego zarodków. Badanie takie można przeprowadzić wyłącznie podczas procedury in vitro. 

Bardzo często wystarczy zmiana stylu życia

Nie jest tajemnicą, że styl życia w dużej mierze wpływa na płodność. Niezdrowa dieta, brak ruchu, niewysypianie się czy nieustanny stres – wszystko to zabójcy płodności. Z tego powodu pary, które od dłuższego czasu starają się o dziecko, często zaczynają bardziej o siebie dbać. Jest to słuszne. W wielu przypadkach zmiana stylu życia pozwala na znaczną poprawę parametrów nasienia, i to już po kilku miesiącach. Oczywiście tego typu zmiany warto wprowadzić już na samym początku starań o potomstwo. 

Inseminacja domaciczna jako metoda leczenia męskiej niepłodności

Jeśli u mężczyzny pojawia się problem słabej jakości nasienia lub tzw. ejakulacji wstecznej, rozwiązaniem może być inseminacja domaciczna. Podczas inseminacji odpowiednio przygotowane nasienie umieszczane jest w macicy kobiety, co zwiększa szanse na zajście w ciążę. Na ogół podejmuje się kilka prób inseminacji, w zależności od tego, jaką decyzję podejmie lekarz prowadzący. 

Lekarz może podjąć decyzję o leczeniu farmakologicznym

W wielu przypadkach wystarczające jest leczenie farmakologiczne. Zastosowanie odpowiednio dobranych leków może okazać się pomocne przy obniżonej ilości plemników lub ich ruchliwości lub przy podwyższonej fragmentacji DNA plemników. Leki mogą pomóc również w przypadku zaburzeń erekcji czy obniżonego libido. 

Niezbędne może być leczenie chirurgiczne

Choć rzadko stosowane, w niektórych przypadkach konieczne może okazać się leczenie chirurgiczne. Wskazaniem mogą być między innymi żylaki powrózka nasiennego lub niedrożność nasieniowodów i najądrza. Choć konieczność taka budzi u mężczyzn (a także u ich partnerek) wiele obaw, często okazuje się, że zabieg przynosi doskonałe rezultaty, a po pewnym czasie parze udaje się uzyskać ciążę. 

Podsumowanie

Wiesz już, jak może wyglądać leczenie niepłodności u mężczyzn. Niepłodność jest chorobą, która pod wieloma względami jest bardzo trudna. Mowa tu również o aspekcie emocjonalnym. Mężczyzna, który dowiaduje się o swoich problemach, bardzo często nie może się z tym pogodzić. Oczywiście podobnie jest w przypadku kobiet. Nie należy jednak się załamywać. Odpowiednie leczenie niepłodności u mężczyzny może bowiem pozwolić na uzyskanie potomstwa, i to w bardzo krótkim czasie. 

Konsultacja merytoryczna:
Author photo

dr n. med. Tomasz Wiatr

specjalista urologii (FEBU), certyfikowany androlog kliniczny
Więcej artykułów

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Czym jest poronienie zagrażające? Co robić i jakie są jego objawy?

13/12/2024
Co to jest poronienie zagrażające? Poronienie zagrażające to stan, w którym występują objawy sugerujące możliwość utraty ciąży, ale ciąża nadal trwa, a rozwój płodu może przebiegać prawidłowo. Diagnozuje się go najczęściej w pierwszym trymestrze ciąży, gdy ryzyko poronienia jest największe.  W przypadku poronienia zagrażającego, w odróżnieniu od poronienia w toku, szyjka macicy pozostaje zamknięta, co […]

Jakie badania po poronieniu? To warto wiedzieć

09/12/2024
Dlaczego warto wykonać badania po poronieniu? Jedno poronienie, szczególnie w pierwszym trymestrze, może być wynikiem naturalnych procesów organizmu, takich jak nieprawidłowości genetyczne zarodka. W takich przypadkach szczegółowa diagnostyka może nie być jeszcze konieczna. Jednak jeśli poronienia się powtarzają, to wskazane jest przeprowadzenie badań w celu wykrycia potencjalnych przyczyn. Odpowiednia diagnostyka pomaga zrozumieć, dlaczego doszło do […]
Zarządzaj plikami cookies