Wiedza

Kwas foliowy w ciąży – wszystko, co musisz wiedzieć

Regularne przyjmowanie kwasu foliowego rekomendowane jest nie tylko kobietom ciężarnym, ale też wszystkim kobietom w wieku rozrodczym. Niedobory tego składnika mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Dowiedz się, dlaczego kwas foliowy w ciąży jest tak ważny.

Suplementacja kwasu foliowego w ciąży – dlaczego jest niezbędna?

Przyjmowanie kwasu foliowego w ciąży ma ogromne znaczenie dla rozwijającego się dziecka już w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu. Niedobory tego ważnego składnika mogą przyczynić się do powstania poważnych wad rozwojowych. Przede wszystkim kwas foliowy wpływa na kształtowanie się układu nerwowego u dziecka. To dzięki temu składnikowi możliwe jest prawidłowe wykształcenie cewy nerwowej, która staje się podstawą dla rozwoju rdzenia kręgowego i mózgu. 

Zamykanie cewy nerwowej ma miejsce już 28 dni po zapłodnieniu – a zatem w momencie, kiedy wiele kobiet nie wie jeszcze o ciąży. Wyrównanie poziomu kwasu foliowego w organizmie to proces, który może potrwać kilka tygodni, a czasem nawet kilka miesięcy. Właśnie dlatego przyjmowanie kwasu foliowego rekomendowane jest wszystkim kobietom w wieku rozrodczym – nie tylko tym, które aktualnie starają się o dziecko. 

W sytuacji, kiedy u kobiety w ciąży wystąpią niedobory kwasu foliowego, dziecko może mieć poważne wady rozwojowe, takie jak rozszczep kręgosłupa czy anencefalia. Przyjmuje się, że suplementacja kwasu foliowego w ciąży może zmniejszyć ryzyko powstania wad cewy nerwowej nawet o 70 proc. 

Jak przyjmować kwas foliowy w ciąży?

Zaleca się suplementację kwasu foliowego 0,4 mg wraz z 0,4 mg aktywnego folianu MTHF dziennie u wszystkich kobiet w wieku prokreacyjnym. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwo Ginekologów i Położników, kobiety ciężarne powinny przyjmować aktywne foliany 5MTHF w dawce 0,8mg/dzień do 12. tygodnia ciąży. Po 12. tygodniu ciąży i w okresie karmienia piersią należy przyjmować kwas foliowy w dawce 0,6-0,8 mg/dzień. 

W niektórych przypadkach konieczne może być stosowanie kwasu foliowego w większej dawce – 5mg aktywnych folianów  - na przykład wtedy, gdy w poprzedniej ciąży u płodu stwierdzono wadę cewy nerwowej. Większe dawki mogą być niezbędne także w ciąży bliźniaczej, u kobiet z wysokim BMI czy u tych, które mają hiperhomocysteinemię. W każdym przypadku dawkę kwasu foliowego w ciąży warto skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym. 

Jaki kwas foliowy w ciąży warto wybrać?

Choć na rynku istnieje wiele preparatów z kwasem foliowym, nie wszystkie z nich będą dobrym wyborem. I w tym przypadku warto porozmawiać z lekarzem – doradzi on, jaki kwas foliowy powinna przyjmować kobieta. Najlepszym wyborem będzie kwas foliowy metylowany (5MTHF), który jest najbardziej aktywną i zarazem najlepiej przyswajalną formą tego składnika. 

Na rynku pojawia się także coraz więcej suplementów dla kobiet w ciąży, które stanowią połączenie dwóch form kwasu foliowego. Jednoczesne stosowanie kwasu foliowego i L-metylofolianu wapnia zwiększa stężenie folianów w krwinkach czerwonych. L-metylofolian jest bowiem formą równoważną dla folianów występujących w pożywieniu. 

Planujesz ciążę? Nie zapomnij o suplementacji kwasu foliowego!

Nie bez powodu PTGiP rekomenduje przyjmowanie kwasu foliowego wszystkim kobietom w wieku rozrodczym. Niestety, Polska jest krajem, w którym nadal rodzi się wiele dzieci z wadami cewy nerwowej. Regularne, codzienne przyjmowanie kwasu foliowego może zminimalizować ryzyko wystąpienia takiej wady u dziecka. Niezależnie od tego, czy starasz się o dziecko, jesteś już w ciąży, czy może na razie nie planujesz potomstwa, koniecznie zaopatrz się w dobry kwas foliowy - najlepiej jego aktywną formę i przyjmuj go codziennie.

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Zarządzaj plikami cookies