Wiedza

Jakie są normy beta hCG po in vitro?

Przeniesienie zarodka do jamy macicy to bez wątpienia najważniejszy moment całej procedury zapłodnienia pozaustrojowego IVF. Z medycznego punktu widzenia od tej chwili pacjentka jest w ciąży – choć oczywiście konieczne będzie jej potwierdzenie w dniu, który wskaże lekarz. Warto dowiedzieć się, jakie są normy beta hCG po in vitro. Dla wszystkich pacjentów jest to niezwykle ważna informacja. 

Czym jest gonadotropina kosmówkowa, czyli beta hCG? 

Beta hCG, czyli gonadotropina kosmówkowa, to specjalny hormon, który pozwala na sprawdzenie, czy kobieta jest w ciąży. Beta hCG wytwarzane jest przez zarodek po zagnieżdżeniu się w jamie macicy. W kolejnych etapach ciąży funkcję tę przejmuje łożysko. 

Obecnie przyjmuje się, że gdy wynik beta hCG wynosi poniżej 10 mIU/ml, pacjentka nie jest w ciąży. W niektórych laboratoriach podaje się jednak, że poziom, który pozwala na wykluczenie lub potwierdzenie ciąży, to 5 mIU/ml. Nie ma jednak wątpliwości co do tego, że kiedy poziom beta hCG przekracza 25 mIU/ml, w ciele kobiety właśnie rozwija się nowe życie. 

Beta hCG a testy ciążowe 

Co istotne, to właśnie poziom beta hCG jest wykrywane przez domowe testy ciążowe. Należy jednak mieć świadomość, że na samym początku testy mogą być fałszywie negatywne. Nie zawsze bowiem są one w stanie wychwycić beta hCG na poziomie poniżej 25 mIU/ml. W takiej sytuacji warto wykonać test ponownie, najlepiej po kilku dniach. 

Jakie są normy beta hCG po in vitro?

Większość lekarzy zaleca, aby badanie beta hCG wykonać po 10-11 dniach od transferu blastocysty. Badanie to pozwoli na uzyskanie jasnej informacji na temat tego, czy zarodek zagnieździł się w jamie macicy. Oczywiście moment, w którym rozpocznie się produkcja beta hCG, może być różny. U niektórych kobiet zacznie się ona już pięć dni po transferze, a u innych dopiero po ośmiu dniach. 

Duże znaczenie ma to, czy do macicy podana została blastocysta (zarodek 5– lub 6-dniowy), czy może zarodek w drugiej lub trzeciej dobie. W przypadku drugiej możliwości, produkcja beta hCG rozpocznie się odpowiednio później. 

Jeśli chodzi o normy beta hCG po in vitro, przyjmuje się, że poziom hormonu 10-11 dni po transferze blastocysty powinien wynosić około 50 mIU/ml – 200 mIU/ml. Niektórzy lekarze jako dolną granicę określają 100 mIU/ml. Poziom taki pozwala przypuszczać, że ciąża rozwija się prawidłowo, choć oczywiście kluczowe znaczenie ma przyrost hormonu. 

Jak przyrasta beta hCG? 

Na początkowych etapach ciąży – a zatem w pierwszych dniach po transferze zarodka – poziom beta hCG w organizmie jest bardzo niski. Są to wartości, które często nie są w wykrywane przez domowe testy ciążowe, w związku z czym pacjentki muszą uzbroić się w cierpliwość. 

Warto wiedzieć, że poziom hormonu beta hCG podwaja się co 48-72 godziny. Oznacza to, że wzrasta on o co najmniej 66% w ciągu 48 godzin i o 114% w ciągu 72 godzin. Na kolejnych etapach, kiedy poziom beta hCG osiąga 1000-1500 mIU/ml, jego wartość przestaje się podwajać. Przyrost zwalnia, co dla wielu pacjentek jest bardzo niepokojące. Kiedy pacjentka widzi przyrost na poziomie 60 proc., zaczyna obawiać się, że ciąża nie rozwija się prawidłowo. 

W takiej sytuacji nie ma powodów do obaw. Nie bez powodu lekarze zalecają dwu– lub trzykrotne wykonanie badania beta hCG na około 10-15 dni po transferze blastocysty. Na tym etapie przyrost jest bardzo ważny. Później jednak nie jest on już tak szybki – i wcale nie jest to powodem do obaw. W tym momencie bowiem wyznacznikiem prawidłowego rozwoju ciąży staje się badanie USG. 

Wiesz już, jakie są normy beta hCG po in vitro 

Informacja dotycząca tego, jakie są normy beta hCG po in vitro, dla wszystkich pacjentów ma kluczowe znaczenie. Etap oczekiwania na wyniki transferu jest niezwykle stresujący dla każdej pary, podobnie jak czekanie na wyniki kolejnych badań beta hCG. W razie wątpliwości dotyczących tego, czy poziom i przyrost beta hCG jest prawidłowy, warto porozmawiać ze swoim lekarzem. Z reguły jednak wykonanie kolejnego badania pozwala na rozwianie wszystkich wątpliwości. 

Konsultacja merytoryczna:
Author photo

dr n. med. Estera Kłosowicz

specjalista ginekologii i położnictwa, mgr dietetyki
Więcej artykułów

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Czym jest poronienie zagrażające? Co robić i jakie są jego objawy?

13/12/2024
Co to jest poronienie zagrażające? Poronienie zagrażające to stan, w którym występują objawy sugerujące możliwość utraty ciąży, ale ciąża nadal trwa, a rozwój płodu może przebiegać prawidłowo. Diagnozuje się go najczęściej w pierwszym trymestrze ciąży, gdy ryzyko poronienia jest największe.  W przypadku poronienia zagrażającego, w odróżnieniu od poronienia w toku, szyjka macicy pozostaje zamknięta, co […]

Jakie badania po poronieniu? To warto wiedzieć

09/12/2024
Dlaczego warto wykonać badania po poronieniu? Jedno poronienie, szczególnie w pierwszym trymestrze, może być wynikiem naturalnych procesów organizmu, takich jak nieprawidłowości genetyczne zarodka. W takich przypadkach szczegółowa diagnostyka może nie być jeszcze konieczna. Jednak jeśli poronienia się powtarzają, to wskazane jest przeprowadzenie badań w celu wykrycia potencjalnych przyczyn. Odpowiednia diagnostyka pomaga zrozumieć, dlaczego doszło do […]
Zarządzaj plikami cookies