Wiedza

In vitro krok po kroku – jak przebiega cała procedura?

Zapłodnienie pozaustrojowe to metoda leczenia niepłodności, z której korzysta coraz więcej par. W każdym przypadku poszczególne etapy leczenia planowane są w oparciu o sytuację konkretnej pary. Warto jednak na samym początku dowiedzieć się, jak przebiega in vitro krok po kroku.

Dowiedz się, jak przebiega in vitro krok po kroku

Pary, które rozpoczynają swoje pierwsze in vitro, zastanawiają się nad tym, w jaki sposób będzie przebiegał proces leczenia. Nie da się ukryć, że cała procedura jest skomplikowana. Składa się ona z kilku etapów. 

Etap I: Przygotowania do rozpoczęcia procedury

Decyzję o tym, czy dana para kwalifikuje się do skorzystania z zapłodnienia pozaustrojowego, zawsze podejmuje lekarz prowadzący. Na samym początku niezbędne jest przeprowadzenie odpowiednich badań. Dotyczy to zarówno kobiety, jak i mężczyzny. 

Potrzebne jest również dopełnienie formalności, w tym podpisaniu zgód. Pary, które chcą skorzystać z Rządowego Programu Finansowania In Vitro, także muszą przygotować się na formalności, których trzeba dopełnić jeszcze przed rozpoczęciem procedury. 

Etap II: Stymulacja owulacji

Etapem rozpoczynającym in vitro jest stymulacja owulacji. W zależności od tego, czy u danej kobiety zostanie zastosowany długi, czy może krótki protokół, może ona być poprzedzona okresem przyjmowania leków antykoncepcyjnych. 

Kobieta na tym etapie przyjmuje leki zgodnie z zaleceniami lekarza. Są to przede wszystkim zastrzyki, które mają na celu uzyskanie jak największej liczby dojrzałych komórek jajowych. Co kilka dni kobieta udaje się do kliniki, aby wykonać badania krwi. Lekarz przeprowadza także badanie USG, w trakcie którego sprawdza, w jaki sposób jajniki reagują na leki. Etap ten trwa do momentu, gdy pęcherzyki osiągną odpowiedni rozmiar. Wtedy też planowana jest data punkcji. 

Etap III: Punkcja

Punkcja jest krótkim, trwającym kilkanaście minut zabiegiem, w trakcie którego lekarz pobiera pęcherzyki z jajników. Zabieg odbywa się w znieczuleniu, a kobieta w jego trakcie śpi – nie ma więc żadnych powodów do obaw. Cały proces odbywa się pod czujnym okiem personelu medycznego. 

Jeśli para korzysta ze świeżego nasienia, mężczyzna oddaje je w trakcie trwania punkcji. Istnieje też możliwość skorzystania z nasienia mrożonego lub z nasienia dawcy – w zależności od konkretnej sytuacji. 

Kiedy komórki zostaną pobrane, są one przekazywane do laboratorium embriologicznego. Po przeprowadzeniu selekcji komórki zostają zapłodnione. 

Etap IV: Hodowla zarodków

Hodowla zarodków jest bez wątpienia jednym z najważniejszych etapów. To także niezwykle stresujący czas dla pary, która z niecierpliwością czeka na informacje o tym, ile zarodków uda się uzyskać. 

Etap ten z reguły trwa pięć dni – do momentu, aż zarodki osiągną stadium blastocysty. W pewnych przypadkach embriolog może podjąć decyzję o przedłużeniu hodowli do szóstej lub siódmej doby. Po tym czasie wiadomo już, czy para uzyskała zarodki. 

Jeśli para zdecydowała się na przeprowadzenie diagnostyki preimplantacyjnej, z zarodków w stadium blastocysty pobiera się próbkę, która następnie przekazywana jest do badania. Czas oczekiwania na wyniki wynosi z reguły kilka tygodni. 

Etap V: Transfer zarodków do jamy macicy

Ostatnim etapem procedury in vitro jest transfer zarodka do macicy. Możliwy jest transfer zarówno zarodka świeżego, jak i takiego, który poddany był kriokonserwacji. Jeżeli para uzyskała więcej zarodków, są one mrożone i można wykorzystać je później. 

Sam transfer zarodka trwa zaledwie kilka minut. Z reguły wymaga się, aby kobieta miała wypełniony pęcherz – może to ułatwiać wprowadzenie zarodka do jamy macicy. Po samym transferze kobieta może udać się do domu. 

Najczęściej lekarz zaleca, aby po ok. dziesięciu dniach wykonać badanie betaHCG, które wykaże, czy zarodek zagnieździł się w macicy. Badanie betaHCG należy powtarzać co dwa dni, aby sprawdzać przyrosty wyniku. Jeżeli wynik rośnie, to dobry znak - zarodek prawdopodobnie rozwija się prawidłowo.

Jeśli badanie potwierdzi ciążę, wyznaczony zostanie termin wizyty. Jeżeli nie, lekarz zaproponuje dalsze działanie. Uzależnione będzie ono od tego, czy para posiada więcej zarodków, czy też niezbędna będzie kolejna stymulacja. 

O przebiegu procedury in vitro warto porozmawiać ze swoim lekarzem 

Wiesz już, jak przebiega in vitro krok po kroku. Nie ma wątpliwości co do tego, że czas ten jest bardzo trudny dla każdej pary – nie tylko z uwagi na obciążenie organizmu kobiety, ale też z powodu obaw o to, jakie będą efekty procedury. Trzeba jednak zaufać lekarzowi oraz pamiętać, że in vitro to obecnie najbardziej skuteczna metoda leczenia niepłodności. Być może okaże się, że już pierwszy transfer zakończy się ciążą i urodzeniem długo wyczekiwanego malucha. 

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Zarządzaj plikami cookies