Wiedza

In vitro – jakie są szanse za pierwszym razem?

Podjęcie decyzji o przystąpieniu do procedury in vitro nigdy nie jest proste. Dla par, niejednokrotnie mających za sobą wiele lat nieudanych starań i posiadających obszerną historię leczenia, właśnie ta metoda może być szansą na upragnione potomstwo. Pojawia się jednak wiele pytań o in vitro – jakie są szanse za pierwszym razem? Co wpływa na skuteczność powodzenia całej procedury? Zapraszamy do lektury!

In vitro jako najskuteczniejsza metoda leczenia niepłodności 

Choć metoda in vitro stosowana jest zaledwie od kilkudziesięciu lat, dzisiaj uznaje się ją za najskuteczniejszy sposób leczenia niepłodności. Rozwiązanie to przeznaczone jest dla par, w przypadku którym inne metody leczenia zawiodły. Mowa tu między innymi o stymulacji owulacji czy o inseminacji. In vitro zalecane jest także osobom, w przypadku których wiadomo, że inne sposoby leczenia nie pozwolą na uzyskanie ciąży.

W związku z narastającym problemem niepłodności na całym świecie, in vitro jest metodą, która stosowana jest coraz częściej. Szacuje się, że dotychczas ponad 10 milionów dzieci przyszło na świat dzięki tej metodzie. 

Co wpływa na skuteczność leczenia? 

Czynników, które mają wpływ na skuteczność in vitro, jest wiele. Kluczowe znaczenie ma między innymi wiek kobiety, jej ogólna kondycja i BMI, a także to, w jaki sposób jej organizm zareaguje na stymulację hormonalną. Znaczenie ma tutaj rezerwa jajnikowa, choć nie sposób przewidzieć, ile komórek jajowych uda się uzyskać w ramach stymulacji. 

Ogromne znaczenie mają także parametry nasienia partnera. Bardzo ważne jest, aby zarówno kobieta, jak i mężczyzna, prowadzili zdrowy styl życia. Zbilansowana dieta, unikanie używek, odpowiednia ilość snu czy aktywność fizyczna – wszystko to ma wpływ na powodzenie całej procedury. 

Pary, którym zależy na jak najlepszych efektach leczenia, powinny zdecydować się na skorzystanie z usług kliniki, która spełnia najwyższe standardy. Wiedza i doświadczenie lekarzy i embriologów, możliwość skorzystania z zaawansowanych procedur embriologicznych oraz całe zaplecze medyczne – na wszystko to warto zwrócić uwagę, wybierając klinikę, w której przeprowadzona zostanie procedura. 

In vitro – jakie są szanse za pierwszym razem? 

Pary, które właśnie rozpoczynają procedurę zapłodnienia pozaustrojowego, często zadają sobie wiele pytań, związanych z in vitro. Jakie są szanse za pierwszym razem? Ile zarodków uda się uzyskać w pierwszej procedurze? Czy któryś z nich pozwoli na uzyskanie upragnionej ciąży?

Oczywiście wszelkie pytania warto zadać lekarzowi prowadzącemu. Z pewnością wyjaśni on, jakie są szanse na ciążę przy pierwszym in vitro. Być może podpowie również, jakie dodatkowe procedury mogą zwiększyć skuteczność leczenia w przypadku konkretnej pary. 

Szacuje się, że pierwszy transfer zarodka ma niemal 40 proc. szans na powodzenie. Oznacza to, że już po pierwszym transferze kobieta ma prawie 40 proc. szansy na zajście w ciążę i na urodzenie zdrowego dziecka. Trzeba przyznać, że to bardzo dużo!

Szanse na powodzenie pierwszej procedury są bardzo duże

Wiesz już, co wpływa na skuteczność in vitro i jakie są szanse za pierwszym razem. Choć dane pochodzące z różnych klinik mogą się różnić, skuteczność in vitro w Polsce nie odbiega od średniej europejskiej. Wynosi ona ok. 38-39 proc. Biorąc pod uwagę, że medycyna wspomaganego rozrodu jest nieustannie udoskonalana, prawdopodobnie w kolejnych latach skuteczność stosowanych metod wzrośnie jeszcze bardziej. To kolejna dobra wiadomość dla par, które cierpią z powodu niepłodności. 

Konsultacja merytoryczna:
Author photo

mgr inż. Joanna Patrylak

Kierownik laboratorium, Starszy embriolog kliniczny ESHRE
Więcej artykułów

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Badania hormonalne dla kobiet – kiedy warto je wykonać?

22/11/2024
Wskazania do wykonania badań hormonalnych u kobiet  Każda kobieta powinna regularnie wykonywać badania hormonalne, ponieważ to właśnie hormony mają istotny wpływ na wiele procesów zachodzących w organizmie. Z pewnością jednak badania takie należy wykonać w przypadku pojawienia się poniższych dolegliwości:  wahania i pogorszenie nastroju,  pogorszenie kondycji włosów, skóry i paznokci,  wahania apetytu i wagi,  problemy […]
Zarządzaj plikami cookies