Wiedza

Ile tygodni trwa ciąża?

Udało Ci się zajść w upragnioną ciążę i chcesz jak najlepiej przygotować się na ten wyjątkowy okres? Być może wiesz już, że od dłuższego czasu ciąży nie liczy się miesiącami, a tygodniami. Koniecznie sprawdź, ile tygodni trwa ciąża!

Czas trwania ciąży – co warto wiedzieć? 

Jeszcze jakiś czas temu przyjmowało się, że ciąża trwa dziewięć miesięcy. Obecnie jednak czas trwania ciąży liczy się tygodniami. Jest to o wiele bardziej miarodajne. Tym bardziej, że – jak się okazuje – istnieje wiele różnych systemów liczenia kolejnych miesięcy w ciąży. 

Według niektórych osób możesz być w szóstym miesiącu ciąży, a inni powiedzą, że to już siódmy miesiąc. Aby uniknąć takich nieścisłości, warto posługiwać się tygodniami. Tym bardziej, że to właśnie dla poszczególnych tygodni obliczany jest prawidłowy CRL lub waga dziecka. 

Nie każdy wie, że z medycznego punktu widzenia ciąża zaczyna się w momencie rozpoczęcia cyklu, w którym doszło do zapłodnienia. A zatem teoretycznie możesz być "w ciąży" już podczas pierwszych dni cyklu – pomimo tego, że nie doszło jeszcze do zapłodnienia. 

Taki sposób wyliczania ciąży został przyjęty głównie dlatego, że wiele kobiet ma nieregularne owulacje. Ciężko jest więc przewidzieć dokładny czas zapłodnienia. Uwzględnianie pierwszego dnia miesiączki wiele ułatwia. 

Ile tygodni trwa ciąża? 

Prawidłowa, donoszona ciąża trwa 280 dni, czyli 40 tygodni. A zatem kobieta jest w ciąży przez dziesięć, a nie dziewięć miesięcy! Oczywiście dotyczy to założenia, że miesiąc trwa przez cztery tygodnie – choć w każdym miesiącu są dodatkowe dwa lub trzy dni, co jeszcze bardziej komplikuje całą sprawę…

To kolejny powód, dla którego ciążę należy liczyć tygodniami. Tak naprawdę każdy lekarz zgodzi się z tym, że informacja od pacjentki "Jestem w trzecim miesiącu ciąży" nic nie wnosi. Może być ona zarówno w dziewiątym, jak i dwunastym tygodniu. Z medycznego punktu widzenia te kilka tygodni różnicy ma ogromne znaczenie, szczególnie jeśli chodzi o badania prawidłowego rozwoju ciąży. 

A zatem prawidłowa odpowiedź na pytanie: Ile tygodni trwa ciąża, brzmi – 40 tygodni. Jednocześnie jednak należy pamiętać, że za donoszoną uznaje się ciążę od 37. tygodnia. To ważny moment dla każdej przyszłej mamy – od tego tygodnia ciąży bowiem dziecko jest gotowe, aby pojawić się po drugiej stronie brzuszka. 

Jak liczyć dni i tygodnie ciąży?

Jak widzisz, kwestie związane z tym, ile tygodni trwa ciąża, budzą sporo wątpliwości. Wiele kobiet zastanawia się również nad tym, w jaki sposób liczyć poszczególne tygodnie ciąży. Otóż w tym celu należy uwzględniać każdy pełny tydzień, który minął od pierwszego dnia miesiączki. 

Jeśli Twoja miesiączka rozpoczęła się 1 lipca, to dni pomiędzy pierwszym a siódmym lipca to pierwszy tydzień ciąży. Dnia 8 lipca rozpoczyna się drugi tydzień ciąży. Kolejny – trzeci tydzień, zacznie się po następnym pełnych siedmiu dniach, czyli 15 lipca. Początkowo liczenie poszczególnych dni i tygodni ciąży może sprawić Ci problem, jednak z pewnością po pewnym czasie zorientujesz się, jak to robić. 

Być może zastanawiasz się, co oznaczają liczby "7+0" czy "8+3"? Otóż są to oznaczenia dnia i tygodnia ciąży. Oznaczenie "7+0 oznacza", że skończyłaś pełne siedem tygodni ciąży i właśnie zaczynasz ósmy tydzień. Z kolei "8+3" oznacza, że jesteś już w dziewiątym tygodniu – za Tobą pełne osiem tygodni i właśnie trwa trzeci dzień dziewiątego tygodnia. 

Wiesz już, ile tygodni trwa ciąża!

Jak widzisz, kwestie związane z tym, ile tygodni trwa ciąża, mogą budzić sporo wątpliwości. Najważniejsza informacja jest jednak taka, że ciąża trwa 40 tygodni. Z pewnością jednak przez całą ciążę będziesz spotykać się z pytaniami: "Który to miesiąc?". Możesz określić to orientacyjnie – dla Ciebie i dla lekarza i tak najważniejsza będzie informacja o tym, który to tydzień ciąży.

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Ruchliwość plemników – dlaczego jest tak ważna? Co na nią wpływa?

28/08/2024
Ruchliwość plemników ma kluczowe znaczenie podczas starań o dziecko Ruchliwość plemników odnosi się do ich zdolności do aktywnego poruszania się, co jest niezbędne, aby mogły pokonać dystans od szyjki macicy do jajowodów, gdzie dochodzi do zapłodnienia. Plemniki powinny poruszać się w sposób progresywny, czyli kierunkowo, aby efektywnie przemieszczać się w stronę komórki jajowej. To właśnie […]
Zarządzaj plikami cookies