Ile trwa procedura in vitro?
Zapłodnienie pozaustrojowe, czyli in vitro, to bez wątpienia najbardziej skuteczna metoda leczenia niepłodności. Dla wielu par jest to długo wyczekiwany etap, następujący po wielu miesiącach nieudanych starań o potomstwo. Co więcej, szanse na to, że taka forma leczenia pozwoli na realizację celu, jakim jest urodzenie dziecka, jest naprawdę bardzo duża! Właśnie dlatego warto dowiedzieć się, ile trwa procedura in vitro.
Przebieg procedury in vitro uzależniony jest od wielu czynników
Choć procedura in vitro składa się z kilku najważniejszych etapów, jej dokładny przebieg w każdym przypadku uzależniony jest od decyzji lekarza prowadzącego. Bierze on pod uwagę zarówno przeprowadzony wywiad medyczny, jak i historię leczenia konkretnej pary czy to, co dokładnie jest przeszkodą na drodze do posiadania upragnionego potomstwa. Znaczenie mają tutaj wyniki przeprowadzonych badań, a także zastosowane wcześniej formy leczenia.
Kluczowy wpływ na czas trwania procedury in vitro ma to, czy lekarz podejmie decyzję o zastosowaniu tzw. krótkiego protokołu, czy może zdecyduje się na tzw. długi protokół.
In vitro – różnice pomiędzy krótkim a długim protokołem
W przypadku protokołu krótkiego, cała procedura in vitro przeprowadzona jest podczas jednego cyklu miesiączkowego. Stymulacja jajników rozpoczyna się w 2. lub w 3. dniu cyklu i na ogół trwa ona około 8-10 dni. Po tym czasie odbywa się punkcja, podczas której następuje pobranie pęcherzyków z jajników. Uzyskane komórki jajowe poddawane są zapłodnieniu. Następnie ma miejsce hodowla zarodków – najczęściej do stadium blastocysty. Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, lekarz może podjąć decyzję o transferze zarodka jeszcze w tym samym cyklu, w którym odbyła się stymulacja.
Jeśli chodzi o protokół długi, trwa on zazwyczaj od pięciu do ośmiu tygodni, a nawet dłużej. Przyjmowanie leków w długim protokole rozpoczyna się już w cyklu poprzedzającym in vitro. Leki antykoncepcyjne mogą być przyjmowane nawet przez cztery tygodnie. Na ogół jednak antykoncepcja przyjmowana jest przez 14 dni, choć warto pamiętać, że lekarz może podjąć decyzję o wydłużeniu tego okresu na cały cykl miesiączkowy, czyli 28 dni. Dopiero po tym czasie rozpoczyna się etap stymulacji jajników. Jeśli chodzi o zastrzyki, z reguły są one podawane przez 10-12 dni, choć i w tym przypadku ostateczna decyzja podejmowana jest przez lekarza prowadzącego.
Ile trwa procedura in vitro?
A zatem odpowiedź na pytanie, ile trwa procedura in vitro, nie jest jednoznaczna. Cały proces może potrwać cztery lub pięć tygodni, jednak zdarzają się sytuacje, kiedy zajmuje on kilka miesięcy. Duże znaczenie ma to, czy lekarz zastosuje protokół krótki, czy wybierze protokół długi.
Istotny wpływ na czas trwania procedury ma również to, kiedy odbędzie się transfer. Może bowiem okazać się, że lekarz podejmie decyzję o zamrożeniu zarodka i podaniu go dopiero w kolejnym cyklu. W ten sposób kobieta zyska czas na wrócenie do formy po przeprowadzonej stymulacji.
Jeżeli para zdecyduje się na badanie genetyczne zarodka, cały proces może wydłużyć się o dodatkowe kilka tygodni. To samo dotyczy sytuacji, gdy kobieta – na skutek różnego typu wahań i problemów hormonalnych – nie będzie gotowa na przyjęcie zarodka. Najczęściej transfer jest odraczany z powodu ryzyka wystąpienia zespołu hiperstymulacji. W takiej sytuacji może on zostać przełożony na kolejny cykl.
Warto uzbroić się w cierpliwość!
Choć dla wielu par duże znaczenie ma to, ile trwa procedura in vitro, warto mieć świadomość, że nie to jest najważniejsze. Zapłodnienie pozaustrojowe jest niezwykle złożoną metodą leczenia, a każdy etap ma wpływ na ostateczny wynik. Warto więc zadbać zarówno o odpowiednie przygotowanie, jak i o pozytywne nastawienie – nawet jeśli na transfer zarodka trzeba będzie zaczekać nieco dłużej. Największe znaczenie ma tutaj zaufanie do lekarza prowadzącego i stosowanie się do jego zaleceń. W ten sposób szanse na to, że procedura in vitro zakończy się długo wyczekiwaną ciążą, będą o wiele większe.
Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły