Wiedza

Ciąża po 40-stce – czy warto się na nią zdecydować?

Jakiś czas temu skończyłaś 40 lat, jednak nadal marzysz o zajściu w ciążę? Obawiasz się jednak, że ciąża w tym wieku może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem? Dowiedz się wszystkiego na temat ciąży po 40-stce.

Jakiś czas temu skończyłaś 40 lat, jednak nadal marzysz o zajściu w ciążę? Obawiasz się jednak, że ciąża w tym wieku może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem? Dowiedz się wszystkiego na temat ciąży po 40-stce. 

Kobiety zachodzą w ciążę w coraz późniejszym wieku

W dzisiejszych czasach nikogo nie dziwi już ciąża po 30-stce, choć kiedyś uważano, że taki wiek to ostatni moment na ciążę. Co więcej, coraz mniej zaskakuje ciąża po 40-stce. Szacuje się, że obecnie nawet co dziesiąte dziecko w Polsce urodzone jest przez kobietę, która przekroczyła już 40. rok życia. 

Nie ma wątpliwości co do tego, że kobiety zachodzą w ciążę w coraz późniejszym wieku. Jeszcze na początku lat 90-tych kobiety najczęściej rodziły pierwsze dziecko w wieku 20-24 lat. Dzisiaj jednak niewiele kobiet decyduje się na dziecko w tak młodym wieku. Kobietom coraz bardziej  zależy na wykształceniu oraz na bezpieczeństwie finansowym, a także na stworzeniu wartościowego związku. W efekcie zmienia się średni wiek, w jakim kobiety zachodzą w pierwszą ciążę. Obecnie w Polsce jest to 27 lat i 7 miesięcy. Widać zatem, że polskie kobiety coraz bardziej zbliżają się do średniej unijnej, która wynosi już 29,5 roku. 

Czy ciąża po 40-stce jest bezpieczna? 

To najważniejsze pytanie, jakie zadają sobie kobiety, które planują ciążę po 40. roku życia. Oczywiście wiele zależy tutaj od kondycji danej kobiety. Jeśli prowadzi ona zdrowy styl życia, stosuje zbilansowaną dietę, uprawia sport i jest w dobrej kondycji, to ciąża nie musi być dla jej organizmu dużym wyzwaniem. 

Wiele zależy również od stanu zdrowia kobiety. Przed rozpoczęciem starań o dziecko powinna udać się ona do ginekologa, który przeprowadzi niezbędne badania i oceni, czy nie istnieją przeciwwskazania do zajścia w ciążę. 

Niestety, należy mieć świadomość, że ciąża po 40-stce może wiązać się z nieco większym ryzykiem niż w przypadku młodszych kobiet. Mowa tu przede wszystkim o ryzyku wystąpienia wad genetycznych, które u kobiet po 40. roku życia jest nawet kilkanaście razy wyższe niż u kobiet w wieku 20 czy 25 lat. To samo może dotyczyć ryzyka poronień czy innych komplikacji podczas ciąży – choć oczywiście szanse na urodzenie zdrowego dziecka w wieku 40 lat nadal są wysokie. 

A co z szansami na zajście w ciążę? 

W wieku 40 lat wynoszą one około 7 proc. Oznacza to, że sam proces starań może trwać o wiele dłużej niż u kobiety 20-letniej, gdzie szanse na uzyskanie ciąży w cyklu sięgają nawet 25 proc. To jeden z powodów, dla których wiele kobiet po 40-stce korzysta z technik wspomaganego rozrodu. Jeśli niezbędne okaże się in vitro, warto rozważyć wykonanie badań genetycznych zarodka. Pozwoli to na ustalenie, czy dany zarodek nie jest obciążony wadami genetycznymi, co z kolei da kobiecie większy spokój w trakcie ciąży. 

Ciąża po 40-stce– nie musisz rezygnować z marzeń o dziecku

Obecnie nawet co piąta para w Polsce zmaga się z problemami z płodnością. Czasem w życiu kobiety zdarza się tak, że na upragnioną ciążę musi poczekać kilka lat – w tym czasie niektóre kobiety przekroczą już 40 rok życia. Zdarza się także, że kobieta po 40-stce zaczyna marzyć o dziecku. Ważna informacja jest taka, że urodzenie zdrowego malucha w tym wieku jest jak najbardziej możliwe. 

Warto wykonać niezbędne badania, a kiedy uda się zajść w ciążę, pozostać pod opieką doświadczonego, zaufanego lekarza. Zdrowa kobieta po 40-stce, która jest w dobrej kondycji, nie musi rezygnować z marzeń o dziecku. Co więcej, właśnie w tym wieku może cieszyć się dojrzałym, świadomym macierzyństwem.

Konsultacja merytoryczna:
Author photo

dr n. med. Jarosław Janeczko

specjalista ginekologii i położnictwa oraz specjalista endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości
Więcej artykułów

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Czym jest poronienie zagrażające? Co robić i jakie są jego objawy?

13/12/2024
Co to jest poronienie zagrażające? Poronienie zagrażające to stan, w którym występują objawy sugerujące możliwość utraty ciąży, ale ciąża nadal trwa, a rozwój płodu może przebiegać prawidłowo. Diagnozuje się go najczęściej w pierwszym trymestrze ciąży, gdy ryzyko poronienia jest największe.  W przypadku poronienia zagrażającego, w odróżnieniu od poronienia w toku, szyjka macicy pozostaje zamknięta, co […]

Jakie badania po poronieniu? To warto wiedzieć

09/12/2024
Dlaczego warto wykonać badania po poronieniu? Jedno poronienie, szczególnie w pierwszym trymestrze, może być wynikiem naturalnych procesów organizmu, takich jak nieprawidłowości genetyczne zarodka. W takich przypadkach szczegółowa diagnostyka może nie być jeszcze konieczna. Jednak jeśli poronienia się powtarzają, to wskazane jest przeprowadzenie badań w celu wykrycia potencjalnych przyczyn. Odpowiednia diagnostyka pomaga zrozumieć, dlaczego doszło do […]
Zarządzaj plikami cookies