Adopcja zarodka – na czym polega i jak przebiega? - Parens
Wiedza

Adopcja zarodka – na czym polega i jak przebiega?

Istnieje wiele metod leczenia niepłodności – od terapii hormonalnej, poprzez zabiegi operacyjne, aż po inseminację i in vitro. Niestety, nie każdej parze udaje się na uzyskanie ciąży na własnych gametach – nawet po kilku procedurach zapłodnienia pozaustrojowego. Rozwiązaniem dla takich par może okazać się adopcja zarodka.

Na czym polega program dawstwa zarodków?

Na początku procedury zapłodnienia pozaustrojowego każdej parze zależy na uzyskaniu jak największej liczby zdrowych zarodków. W niektórych przypadkach okazuje się, że już pierwszy z nich pozwala na uzyskanie ciąży. Po pewnym czasie para taka może wrócić do kliniki, chcąc postarać się o rodzeństwo. W tym celu wykorzystuje jeden z pozyskanych wcześniej zarodków. Pytanie jednak, co dzieje się w sytuacji, kiedy zarodków pozostaje kilka, a dana para nie chce mieć aż tyle dzieci?

W takim przypadku pacjenci mogą podjąć decyzję o przekazaniu swoich zarodków do banku. Dzięki dawstwie inna para może skorzystać z zarodka oddanego do adopcji. To szansa na posiadanie potomstwa dla tych par, u których nie jest możliwe wykorzystanie własnych gamet. Programy dawstwa zawsze wiążą się z licznymi emocjami, dlatego pary decydujące się na oddanie swoich zarodków, a także te, które skorzystają z opcji ich adopcji, powinny skorzystać z pomocy psychologicznej.

Należy pamiętać, że w każdym przypadku adopcja zarodków jest anonimowa. Oznacza to, że zarówno dawcy, jak i biorcy zarodka, nie mogą nawzajem poznać swojej tożsamości. Jest to bardzo ważna informacja dla każdej ze stron. Kwestia adopcji zarodków związana jest z wieloma obostrzeniami prawnymi, dlatego tak ważne jest dokładne zapoznanie się z całą procedurą. 

Adopcja zarodka – kiedy warto się na nią zdecydować?

Nie ma wątpliwości co do tego, że pary, które rozpoczynają leczenie niepłodności, nastawione są na wykorzystanie własnych komórek jajowych i nasienia. Niestety, takie leczenie nie zawsze przynosi rezultaty. Powodów może być wiele – od niskiej jakości materiału biologicznego, poprzez różnego typu zaburzenia genetyczne, aż po liczne, bezskuteczne próby zapłodnienia pozaustrojowego. 

Pary, które marzą o potomstwie, a które nie mogą skorzystać ze swoich komórek czy plemników, mogą rozważyć inne dostępne opcje. Oprócz adopcji zarodka, może to być również adopcja komórki jajowej lub skorzystanie z dawstwa nasienia. Wszystko zależy od sytuacji i preferencji danej pary. 

Jak przebiega proces adopcji zarodków?

Rodzice genetyczni zarodka, którzy zdecydują się na dawstwo, wypełniają specjalny kwestionariusz fenotypowy. Dotyczy on wyglądu zewnętrznego rodziców. Ma on bardzo duże znaczenie, ponieważ to na tej podstawie zostanie dobrany zarodek dla pary, która podejmie decyzję o adopcji zarodka. 

Po dopełnieniu formalności i doborze zarodka, para, która przystępuje do adopcji, przygotowuje się do transferu. Przebieg cyklu, w którym odbędzie się transfer, ustalany jest z lekarzem prowadzącym pary. 

Skąd biorą się zarodki dostępne w Banku Zarodków? 

Zarodki, które przeznaczone są do anonimowej adopcji, pochodzą z przeprowadzonych wcześniej procedur wspomaganego rozrodu, na które zdecydowały się inne pary. Z reguły są to pary, które korzystały z procedury in vitro w tej samej klinice i nie chcą mieć więcej dzieci, w związku z czym nie wykorzystają posiadanych zarodków. 

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy zarodki oddane do adopcji są przebadane. Owszem, zdarzają się zarodki, które zostały poddane diagnostyce preimplantacyjnej, jednak nie zawsze tak jest. W każdym przypadku jednak badaniom poddani są rodzice, którzy decydują się na in vitro. Wykonuje się u nich badania Anty-HIV-1,2, HBsAg, Anty-HBc, Anty-HCV-Ab oraz VDRL. Oprócz tego, w niektórych sytuacjach zlecane jest wykonanie dodatkowych badań, takich jak badanie na obecność przeciwciał HTLV-I, badania antygenów RhD oraz badania w kierunku malarii, wirusa CMV czy pierwotniaka T. cruzi.

Adopcja zarodka – szansa na spełnienie marzeń o posiadaniu potomstwa

Konieczność skorzystania z dawstwa komórki jajowej, nasienia czy z adopcji zarodka w każdym przypadku budzi wiele emocji. Pary, które mają za sobą wieloletnie leczenie, a ich szanse na ciążę z własnych gamet są niewielkie, nie powinny tracić nadziei. Adopcja zarodka jest bowiem rozwiązaniem, które staje się coraz bardziej popularne, a wiele par na całym świecie dzisiaj może cieszyć się długo wyczekiwanym rodzicielstwem. Właśnie dzięki decyzji o adoptowaniu zarodka, pochodzącego od innej pary. Z pewnością warto porozmawiać o tym z lekarzem, a także z psychologiem – szczególnie gdy wszystkie inne metody leczenia niepłodności okazały się nieskuteczne. 

Konsultacja merytoryczna:
Author photo

mgr Mateusz Wójcikowski

Embriolog kliniczny ESHRE
Więcej artykułów

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

In vitro z nasieniem dawcy – rozwiązanie dla par zmagających się z męską niepłodnością

22/04/2025
W jakich sytuacjach warto rozważyć skorzystanie z nasienia dawcy? Podjęcie decyzji o skorzystaniu z dawstwa nasienia zawsze jest trudne – nie tylko dla mężczyzny, który zmaga się z niepłodnością, ale też dla jego partnerki. Istnieje jednak wiele sytuacji, w przypadku których takie rozwiązanie może być jedynym sposobem na spełnienie marzeń o posiadaniu potomstwa.  Wśród sytuacji, […]
Zarządzaj plikami cookies