Leczenie

Często zadawane pytania

Skąd wiem, że jestem niepłodna/niepłodny?

Niepłodność jest definiowana jako niemożność zajścia partnerki w ciążę po 1 roku regularnego współżycia bez stosowania antykoncepcji. Większość kobiet zachodzi w ciążę w przeciągu pierwszych 6 miesięcy. Po tym czasie sugerujemy pierwszą konsultację i wstępne badania diagnostyczne. U kobiet, które ukończyły już 37 rok życia, niepłodność jest definiowana, gdy ciąża nie pojawia się po 6 miesiącach starań.

Czy potrzebne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu, by umówić się na konsultację?

Odpowiedź brzmi nie, jakkolwiek wielu lekarzy, do których zwrócą się Państwo ze swoimi problemami, poleci nasze Centrum. Warto umówić się i spotkać z nami, nie tylko dla lekarskich konsultacji, ale dla szczerej, partnerskiej rozmowy, o pracy Centrum, stosowanych technikach diagnostycznych, dostępnych metodach leczenia i ich skuteczności. Zapraszamy, porozmawiajmy!

Jak przygotować się do oddania nasienia?

Przeważnie od 2 do 3 tygodni, czas ten zależy od indywidualnej podatności pacjentki na stymulację. U większości pacjentek stymulacja (podawanie hormonów) trwa od 11 do 12 dni.

Czy przygotowując się do zabiegu in vitro powinnam wprowadzić jakieś zmiany w stylu życia lub diecie?

Proszę myśleć o tym czasie jak o przygotowawczym okresie do ciąży. Zaleca się lekkie ćwiczenia ruchowe, zdrowe świeże posiłki, witaminy oraz odpoczynek. Najlepiej w tym czasie wstrzymać się od alkoholu, palenia i przebywania w zadymionych pomieszczeniach.

Czy możliwe jest mrożenie?

MROŻENIE OOCYTÓW

W naszej klinice możliwe jest zamrożenie i przechowywanie dojrzałych oocytów. Oocyty, które nie podlegają procesowi zapłodnienia pozaustrojowego mrożone są na życzenie pacjentek. Jedną z przyczyn wykonywania mrożenia oocytów jest nieobecność partnera w dniu zabiegu albo słabe parametry nasienia. W tym drugim przypadku można zapłodnieniu poddać kilka oocytów z całej pobranej puli, a pozostałą część zamrozić i przechowywać do momentu, kiedy będzie możliwe wykonanie zabiegu ICSI.

MROŻENIE ZARODKÓW

Transfer zarodków odbywa się zwykle w 5 dniu hodowli. Aby zapobiec wystąpieniu ciąż mnogich zazwyczaj podaje się 1 do 3 zarodków. Pozostałe zarodki wykazujące prawidłowy rozwój i morfologię ZAWSZE są zamrażane. Umożliwia to ich długoterminowe przechowywanie w ciekłym azocie. Zarodki, które zostały poddane procedurze mrożenia mogą zostać wykorzystane przez parę podczas kolejnego transferu (w przypadku niepowodzenia lub starania się o kolejne dziecko) – bez potrzeby powtórnego przechodzenia przez wszystkie etapy stymulacji i przygotowania do zabiegu IVF.

MROŻENIE NASIENIA

Centrum prowadzi bank nasienia, dzięki czemu możliwe jest mrożenie i długoterminowe przechowywanie nasienia. Mrożenie nasienia jest komfortowym wyjściem dla par przygotowujących się do zabiegów wspomaganego rozrodu, w sytuacji gdy partner nie może być obecny podczas leczenia lub wyniki badań nasienia charakteryzują się dużą zmiennością. Możliwość zdeponowania nasienia jest czasami jedyną szansą zachowania możliwości posiadania potomstwa dla mężczyzn (a nie rzadko młodych chłopców) rozpoczynających leczenie terapię przeciwnowotworową (radioterapia lub chemioterapia).

 

Wiedza

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Zarządzaj plikami cookies