Wiedza

Sprawdź, ile kosztuje in vitro

In vitro jest metodą leczenia niepłodności, która staje się coraz bardziej popularna w Polsce. Nie da się jednak ukryć, że skorzystanie z in vitro wiąże się z dużymi wydatkami. Sprawdź, ile kosztuje in vitro i dowiedz się, co dokładnie składa się na cenę leczenia. 

Ile kosztuje in vitro?

Przyjmuje się, że łączny koszt in vitro wynosi od 10 do około 15 tysięcy złotych. Wiele zależy tutaj od sytuacji danej pary, od tego, czy zdecyduje się na skorzystanie z dodatkowych procedur oraz czy ma możliwość skorzystania z dofinansowania. Znaczenie mają także dodatkowe leki, które przyjmuje para. 

W cenie in vitro zawarty jest, między innymi, koszt przeprowadzenia punkcji jajników oraz zapłodnienia pozaustrojowego wraz z hodowlą zarodków. W niektórych przypadkach w cenę wliczają się także wszystkie wizyty, odbywane podczas stymulacji, a także koszt badań krwi, w tym oznaczenia najważniejszych hormonów. 

Dodatkowe koszty przy in vitro

W zależności od oferty kliniki, w cenie IVF mogą być uwzględnione także: transfer zarodków, konsultacja z anestezjologiem, konsultacja psychologiczna czy znieczulenie stosowane w trakcie punkcji. Należy jednak mieć świadomość, że – oprócz podstawowej ceny zabiegu – być może trzeba będzie pokryć część dodatkowych kosztów. 

Możliwość skorzystania z dodatkowych procedur embriologicznych

Osoby, które decydują się na in vitro, mogą skorzystać z różnych procedur embriologicznych, których celem jest podniesienie skuteczności całego in vitro. Mowa tu, między innymi, o specjalnych metodach selekcji plemników przy zapłodnieniu komórek czy o dodatkowych mediach uzupełniających przy hodowli zarodków, jak na przykład BlastGen. 

Procedury pomocnicze na etapie transferu

Z dodatkowych procedur można skorzystać także na etapie samego transferu zarodka do jamy macicy. Wiele par decyduje się na skorzystanie z EmbryoGlue – jest to medium ułatwiające proces implantacji i pozwalające na zwiększenie szans na prawidłowe zagnieżdżenie zarodka.

Badanie genetyczne zarodków 

Oczywiście koszt in vitro może zostać znacząco podwyższony w sytuacji, gdy para zdecyduje się na przeprowadzenie badania genetycznego zarodków. Koszt badania jednego zarodka może wynieść kilka tysięcy złotych – a na ogół w jednej procedurze udaje się uzyskać kilka zarodków. Decyzję dotyczącą tego, czy warto decydować się na takie badanie, warto podjąć na podstawie konsultacji z lekarzem prowadzącym. 

Czy in vitro jest refundowane? 

Obecnie w Polsce leczenie in vitro nie jest dostępne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, co oznacza, że pary zmagające się z niepłodnością muszą samodzielnie pokryć koszty leczenia. Istnieje jednak możliwość skorzystania z dofinansowań oferowanych przez samorządy. Niektóre miasta wspierają pary starające się o dziecko przy wykorzystaniu metody in vitro. Takie dofinansowanie może pokrywać od 50 proc. do 80 proc. kosztów leczenia. 

Pary, które nie korzystają z dofinansowania, na przykład z uwagi na wysokie przychody, mogą skorzystać z refundacji kosztów leków w ramach procedury. W przypadku trzech pierwszych in vitro – pod warunkiem, że para spełnia pewne warunki – leki do stymulacji są refundowane. Pozwala to na zaoszczędzenie nawet kilku tysięcy złotych – leki te są bowiem bardzo kosztowne. Przy czwartej i kolejnej procedurze para samodzielnie pokrywa koszty wszystkich wykorzystanych leków. 

Podsumowanie

Wiesz już, ile kosztuje in vitro. Cena leczenia może sięgać piętnastu tysięcy złotych. W cenę wliczone są między innymi leki, wizyty, badania i zabieg pobrania komórek jajowych. Istnieje jednak możliwość skorzystania z dofinansowań oferowanych przez samorządy. Należy także pamiętać, że wszystkie koszty mogą rozkładać się na kilka miesięcy, co dla wielu par może być sporym ułatwieniem. 

Niektóre kliniki oferują także możliwość dokonania płatności w ratach. I choć koszty leczenia są dużym obciążeniem dla par zmagających się z niepłodnością, warto pamiętać o tym, że in vitro to najskuteczniejsza metoda na uzyskanie ciąży, nawet w przypadku poważnych problemów zdrowotnych.

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Czym jest poronienie zagrażające? Co robić i jakie są jego objawy?

13/12/2024
Co to jest poronienie zagrażające? Poronienie zagrażające to stan, w którym występują objawy sugerujące możliwość utraty ciąży, ale ciąża nadal trwa, a rozwój płodu może przebiegać prawidłowo. Diagnozuje się go najczęściej w pierwszym trymestrze ciąży, gdy ryzyko poronienia jest największe.  W przypadku poronienia zagrażającego, w odróżnieniu od poronienia w toku, szyjka macicy pozostaje zamknięta, co […]

Jakie badania po poronieniu? To warto wiedzieć

09/12/2024
Dlaczego warto wykonać badania po poronieniu? Jedno poronienie, szczególnie w pierwszym trymestrze, może być wynikiem naturalnych procesów organizmu, takich jak nieprawidłowości genetyczne zarodka. W takich przypadkach szczegółowa diagnostyka może nie być jeszcze konieczna. Jednak jeśli poronienia się powtarzają, to wskazane jest przeprowadzenie badań w celu wykrycia potencjalnych przyczyn. Odpowiednia diagnostyka pomaga zrozumieć, dlaczego doszło do […]
Zarządzaj plikami cookies