Wiedza

Spadek jakości nasienia z wiekiem? Czy za rok Twoje szanse na zostanie ojcem będą takie same jak teraz?

Niedawno opublikowane badania potwierdzają to, co zauważamy w naszej codziennej praktyce laboratoryjnej – parametry nasienia u niepłodnych mężczyzn spadają coraz bardziej z czasem.

Z naukowego punktu widzenia

Na podstawie badań, którymi w ciągu 15 lat, objęta została grupa mężczyzn z zaburzeniami spermatogenezy, zaobserwowano znaczący spadek koncentracji plemników, ich ruchliwości, a u 10% badanych – azoospermię. Obniżył się także poziom wolnego testosteronu, ze względu na pogorszenie funkcjonowania komórek Leydiga odpowiedzialnych za jego produkcję, zaś poziom LH z wiekiem wzrastał.

Co to oznacza w praktyce?

Od wielu lat podobną tendencję zauważamy w naszym laboratorium. Martwić powinni się głównie panowie z ciężką oligozoospermią (poniżej 5 mln plemników/ml). Mężczyźni, u których z różnych przyczyn, leczenie wydłuża się o ponad pół roku na przykład ze względu na infekcję, albo zabieg in vitro kończy się niepowodzeniem i do następnego należy odczekać kilka miesięcy. Także ci, którzy aktualnie korzystają z technik rozrodu wspomaganego, ale chcą mieć większą rodzinę w przyszłości. Nawet, jeśli leczenie się powiedzie, należy mieć na uwadze, że za rok, dwa, liczba plemników może być znacznie niższa. Kiedy rodzice wrócą do kliniki leczenia niepłodności po rodzeństwo dla swojego dziecka, może okazać się, że plemników nie ma już wcale. Najczęściej zarówno lekarze, jak i pacjenci, skupiają się na tym, co tu i teraz. To duży błąd, przed którym staramy się przestrzegać naszych pacjentów.

Rozwiązanie problemu

Wyjście z sytuacji jest dość proste – należy zabezpieczyć plemniki, dopóki ich liczba na to pozwala, poprzez zamrożenie w ciekłym azocie. Plemniki zamrożone w kilku porcjach, mogą zostać wykorzystane w dowolnym czasie w przyszłości. Leczenie niepłodności dostarcza wielu negatywnych emocji i stresu, a więc takie zabezpieczenie, może zapewnić komfort pacjentom. Nie muszą martwić się o spadek jakości nasienia z wiekiem. Zachęcamy do rozważenia i przedyskutowania tego tematu z lekarzem prowadzącym.

Autorka tekstu: Aneta Macur; Embriolog kliniczny

Źródło:
Olesen IA, Joensen UN, Pegtersen JH, et al. Decrease in semen quality and Leydig cell function in infertile men: a longitudinal study. Human Reprod, dy 283, https://doi.org/10.1093/humrep/dey283

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Zarządzaj plikami cookies