Wiedza

Jak poprawić jakość komórek jajowych? Ogólna profilaktyka i suplementy

Kobiety często pytają, czy istnieje naturalny lub „domowy” środek na poprawę jakości komórek jajowych i płodność. Największym czynnikiem wpływającym na jakość komórek jajowych jest wiek oraz choroby towarzyszące jak np. endometrioza. Są jednak pewne ulepszenia z codziennego życia, które możesz zastosować, by poprawić jakość komórek jajowych.

Suplementy

  • Istnieją opcje, które mogą pomóc w utrzymaniu zdrowej kondycji oocytów: koenzym Q10, melatonina, olej rybi i resweratrol. - CoQ10 może wzmocnić funkcje mitochondriów, a także zawiera przeciwutleniacze, poprawiając jakość oocytów (3x 200 mg dziennie) - melatonina może zwiększać ilość antyoksydantów, wspomagać funkcję jajników i pomagać w zasypianiu (3 mg każdego wieczoru); - olej rybi (EPA/DHA) może pomóc w uzyskiwaniu oocytów o wyższej jakości i wspomóc funkcje rozrodcze w zaawansowanym wieku matki (1200-1500 mg EPA + DHA dziennie, ale nie przekraczaj 3000 mg/dzień). - resweratrol jest jednym z najlepiej przebadanych naturalnych związków polifenolowych i występuje w ponad 70 rodzajach roślin oraz w czerwonym winie. Powszechne zainteresowanie tym polifenolem wynika z jego właściwości przeciwutleniających, przeciwzapalnych i przeciwstarzeniowych. Kilka badań wykazało, że resweratrol wpływa korzystnie zdrowie reprodukcyjne.

Zdrowe odżywianie

  • Zdrowa żywność poprawia ogólny stan zdrowia, w tym wpływa na jakość komórek jajowych, a także poprawia ogólną płodność. Warto jeść dużo zielonych warzyw liściastych, produktów pełnoziarnistych, chudego mięsa, orzechów, świeżych warzyw i owoców. Należy unikać  tłuszczów trans, rafinowanych węglowodanów, przetworzonej żywności oraz nadmiernej ilości soli i cukru.

Unikanie palenia tytoniu

  • Palenie przyspiesza utratę komórek w jajnikach. Substancje chemiczne zawarte w papierosach mutują DNA w kobiecych komórkach jajowych, przez co niektóre nie będą zdolne do zapłodnienia

Dbanie o redukowanie stresu

  • Stres może wytwarzać hormony, takie jak kortyzol i prolaktyna, które mogą zakłócać lub zatrzymać owulację.  Zajęcia redukujące stres, takie jak joga, medytacja, ćwiczenia lub ciepła kąpiel, mogą pomóc w zmniejszeniu stresu i frustracji.

Osiągnięcie normalnego BMI (wskaźnik masy ciała)

  • Otyłość powiązano ze zmniejszoną płodnością i obniżoną jakością komórek jajowych z powodu zmian funkcji mitochondriów i zwiększonego stresu oksydacyjnego. Nadwaga może również zmienić równowagę hormonalną, zaburzając owulację. Do uzyskania ciąży zalecany jest wskaźnik masy ciała (BMI) w zakresie 18,5-24,9.

Zwiększenie przepływu krwi

  • Prawidłowa funkcja komórek jajowych jest wspomagana przez bogaty w tlen przepływ krwi do jajników. Przepływ krwi w organizmie może szybko zmniejszyć się po odwodnieniu, więc należy wypijać 2,5litra wody każdego dnia. Joga to zdrowy i relaksujący sposób na poprawę przepływu krwi, a pozycje takie jak pozycja lotosu, pozycja dziecka, siedzący skłon do przodu zapewniają określone korzyści dla płodności.

Lek. Estera Kłosowicz, specjalista ginekologii i położnictwa, dietetyk

  • Pracuje w Oddziale Klinicznym Kliniki Endokrynologii Ginekologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
  • W Centrum Leczenia Niepłodności PARENS zajmuje się diagnostyką i leczeniem niepłodności.
  • Cechuje ją wyjątkowa dbałość i rzetelność przy wystawianiu diagnozy lekarskiej, w tym kompleksowe podejście do problemów medycznych.
     

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Zarządzaj plikami cookies