Owulacja – co to jest? Jakie są jej objawy?
Owulacja to bez wątpienia jeden z najważniejszych momentów w całym cyklu miesiączkowym. To podczas owulacji uwalniana jest komórka jajowa, która następnie może zostać zapłodniona. Dowiedz się wszystkiego na temat owulacji – co to jest, kiedy występuje i jakie są jej objawy.
Owulacja – co to jest?
Kiedy zbliża się czas owulacji, w organizmie kobiety wzrasta poziom estrogenu. Powoduje on między innymi zagęszczenie śluzu endometrium, a także pozwala na wytworzenie środowiska, które sprzyja przetrwaniu plemników. Estrogen wpływa na wzrost libido kobiety i sprawia, że staje się ona bardziej atrakcyjna. Cera nabiera blasku, piersi stają się pełniejsze, a kobieta ma o wiele więcej energii.
Jednocześnie estrogen przyczynia się do nagłego wzrostu poziomu LH. Jest to hormon luteinizujący. Jego gwałtowny wzrost sprawia, że komórka jajowa zostaje uwolniona z pęcherzyka Graffa. To właśnie ten moment nazywany jest owulacją. Dojrzała komórka przedostaje się do jajowodu, gdzie rozpoczyna swoją podróż w kierunku macicy.
Kiedy występuje owulacja?
Pary, które starają się o dziecko, zastanawiają się nie tylko nad tym, co to jest owulacja, ale też nad momentem, w którym występuje. Należy bowiem wiedzieć, że to właśnie okres okołoowulacyjny sprzyja zajściu w ciążę. Choć parom zaleca się regularne współżycia przez cały cykl, to właśnie w dniu owulacji, a także kilka dni przed nią, szanse na zajście w ciążę są największe.
Przyjmuje się, że owulacja występuje mniej więcej w połowie cyklu miesiączkowego, jednak nie zawsze tak jest. Owszem, owulacja może wystąpić w 14. dni cyklu – pod warunkiem, że trwa on 28 dni. Zdarza się jednak, że cykle są dłuższe lub krótsze. W takim przypadku warto zdecydować się na monitoring owulacji, szczególnie jeśli starania trwają już od pewnego czasu. Dzięki badaniom USG lekarz będzie w stanie dokładnie monitorować tempo wzrostu pęcherzyka, a także określi, kiedy wystąpi owulacja.
Jakie są objawy owulacji?
Kobiety, które starają się o dziecko już od dłuższego czasu, często zaczynają bacznie obserwować swój cykl, aby lepiej określić moment owulacji. Wśród najważniejszych objawów owulacji wymienić należy zmianę śluzu na bardziej rozciągliwy, poprawę samopoczucia czy wzrost libido. U wielu kobiet pojawia się specyficzny ból brzucha. Występuje on po jednej lub po drugiej stronie – w zależności od tego, z którego jajnika uwolniona zostanie komórka.
Jedną z metod wyznaczania dni płodnych może być regularne mierzenie temperatury. Powinna ona wzrosnąć po owulacji – wynika to przede wszystkim z tego, że w organizmie zaczyna być produkowany progesteron. Jeśli temperatura wzrosła o minimum 0,2 stopnia i utrzymuje się na tym poziomie, kobieta prawdopodobnie jest już po owulacji.
Warto również sięgnąć po testy owulacyjne, które pozwolą na wychwycenie piku LH. Owulacja powinna wystąpić około 12-36 godzin po wzroście poziomu hormonu luteinizującego – a zatem po tym, gdy test owulacyjny będzie pozytywny.
Owulacja to najlepszy moment na zajście w ciążę!
Wszystkie pary starające się o potomstwo powinny dowiedzieć się nieco więcej na temat owulacji – co to jest i dlaczego ma tak duże znaczenie. Moment uwolnienia dojrzałej komórki jajowej to najlepszy czas na współżycie. To wtedy szansa na zajście w ciążę jest największa. Należy jednak uważać na popularny błąd, popełniany przez wiele par. Współżycie powinno odbywać się przez cały cykl – w ten sposób ważny moment owulacji nie zostanie przeoczony. Z pewnością jednak można zintensyfikować działania w tym najważniejszym momencie w cyklu.
Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły