Wiedza

Nieudane in vitro – co dalej?

Szacuje się, że co piąta para w Polsce zmaga się z problemami z płodnością. Nic dziwnego, że in vitro cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dla wielu osób jest to jedyna szansa na uzyskanie ciąży. Niestety, nie w każdym przypadku procedura zapłodnienia pozaustrojowego kończy się sukcesem. Właśnie dlatego postanowiliśmy poszukać odpowiedzi na pytanie: nieudane in vitro – co dalej?

Skuteczność in vitro – co warto wiedzieć? 

Istnieje wiele czynników, które wpływają na skuteczność in vitro. Duże znaczenie ma wiek kobiety i jej ogólna kondycja. Wpływ na powodzenie całej procedury mają także parametry nasienia mężczyzny. To jednak nie wszystko. Znaczenie ma przebieg stymulacji, rodzaj zastosowanych leków oraz to, jak będzie wyglądała hodowla zarodków. Jeśli uda się uzyskać trzy lub cztery zarodki, szansa na ciążę będzie naprawdę spora. 

Oczywiście duże znaczenie ma również to, co jest powodem braku ciąży u danej pary. Jeśli przyczyna problemów z płodnością jest zdiagnozowana i stosunkowo prosta do wyeliminowania, skuteczność in vitro z pewnością będzie wyższa. Oczywiście w przypadku par, u których mamy do czynienia z niepłodnością idiopatyczną - a jest ich naprawdę dużo - in vitro również daje bardzo duże szanse na ciążę. 

Jeśli chodzi o skuteczność in vitro, przyjmuje się, że szanse na powodzenie pierwszego transferu wynoszą około 40 proc. To naprawdę sporo. Nic dziwnego, że obecnie jest to najbardziej skuteczna metodą leczenia niepłodności. 

Nieudane in vitro – co dalej? 

Sytuacja, kiedy pierwsza procedura in vitro nie kończy się ciążą, jest bardzo trudna dla każdej pary. Osoby, które decydują się na skorzystanie z tej metody leczenia, mają wielkie nadzieje na to, że już niebawem uda się uzyskać ciążę. Nie oznacza to jednak, że należy się załamywać. Wręcz przeciwnie – szanse na powodzenie kolejnej procedury są naprawdę duże. 

W pierwszej kolejności warto skonsultować się z lekarzem i porozmawiać na temat tego, co mogło sprawić, że się nie udało. Znalezienie odpowiedzi na to pytanie nie zawsze jest możliwe – warto o tym pamiętać. Czasem nie udaje się uzyskać odpowiedniej ilości komórek jajowych, a czasem – prawidłowych zarodków. Z pewnością jednak lekarz wyjaśni, co mogło być przyczyną niepowodzenia i zaproponuje rozwiązania, które mogą wpłynąć na skuteczność kolejnej procedury. Warto pamiętać, że obecnie istnieje wiele procedur dodatkowych, które zwiększają szanse na ciążę, co jest udokumentowane medycznie. 

Kolejne in vitro może zakończyć się sukcesem!

Choć znalezienie odpowiedzi na pytanie: "nieudane in vitro – co dalej?" z pewnością nie jest proste, nie należy się poddawać. Być może kolejna procedura pozwoli na uzyskanie ciąży, i to już niebawem. Ważna jest wiara w sens leczenia, a także zaufanie do lekarza prowadzącego. Wielu parom udało się zajść w ciążę dopiero przy drugiej czy trzeciej procedurze – sytuacja taka jest naprawdę częsta.

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Czym jest poronienie zagrażające? Co robić i jakie są jego objawy?

13/12/2024
Co to jest poronienie zagrażające? Poronienie zagrażające to stan, w którym występują objawy sugerujące możliwość utraty ciąży, ale ciąża nadal trwa, a rozwój płodu może przebiegać prawidłowo. Diagnozuje się go najczęściej w pierwszym trymestrze ciąży, gdy ryzyko poronienia jest największe.  W przypadku poronienia zagrażającego, w odróżnieniu od poronienia w toku, szyjka macicy pozostaje zamknięta, co […]
Zarządzaj plikami cookies