Wiedza

Mrożenie nasienia u Pacjentów przed leczeniem onkologicznym

Liczba młodych mężczyzn w wieku reprodukcyjnym, którzy pomyślnie ukończyli terapię onkologiczną, w ciągu ostatnich lat znacząco wzrosła, przede wszystkim ze względu na poprawę warunków i metod leczenia oraz nowoczesne techniki diagnostyczne. Rozwój medycyny daje więc nadzieję na powrót do zdrowia, jednak nie wolno zapominać, że leczenie nowotworów (chemioterapia, radioterapia, leczenie chirurgiczne i hormonalne) może powodować poważne zaburzenia płodności mężczyzn. Według badań,* nawet 15-30% mężczyzn, u których nowotwór został w pełni wyleczony, wciąż pozostaje niepłodnych przez kilka miesięcy, a nawet lat po zakończeniu terapii. Mrożenie i deponowanie nasienia w bankach spermy jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem i umożliwia pacjentom posiadanie w przyszłości potomstwa.

W ośrodkach leczenia niepłodności, także w naszym Centrum Parens pojawia się wielu mężczyzn cierpiących na nowotwory. Mimo, iż ze względu na bardzo młody wiek, niejednokrotnie nie posiadają jeszcze partnerek, rozważają chęć założenia rodziny w przyszłości.  To właśnie z myślą o Pacjentach przed leczeniem onkologicznym, postanowiliśmy przybliżyć temat mrożenia nasienia: przygotowania do procedury, jej przebiegu, oraz możliwości wykorzystania nasienia po ukończeniu terapii. Zapraszamy do działu Aktualności, gdzie cyklicznie będą ukazywać się artykuły dotyczące tego tematu.

Centrum Leczenia Niepłodności Parens umożliwia mrożenie i przechowywanie nasienia u Pacjentów przed leczeniem onkologicznym. Konsultacji indywidualnych udzielają nasi lekarze, a zespół pracowników laboratorium andrologicznego jest gotowy udzielić Państwu fachowej pomocy oraz odpowiedzieć na wszelkie techniczne pytania.

 

autorzy:
dr n. med. Jarosław Janeczko

mgr Aneta Macur

 

Literatura:

* Schrader M, Muller M, Straub B, Miller K. The impact of chemotherapy of male fertility: a survey of the biologic basis and clinical aspects. Reprod Toxicol 2001; 15:611-7.

Konsultacja merytoryczna:
Author photo

dr n. med. Jarosław Janeczko

specjalista ginekologii i położnictwa oraz specjalista endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości
Więcej artykułów

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Czym jest poronienie zagrażające? Co robić i jakie są jego objawy?

13/12/2024
Co to jest poronienie zagrażające? Poronienie zagrażające to stan, w którym występują objawy sugerujące możliwość utraty ciąży, ale ciąża nadal trwa, a rozwój płodu może przebiegać prawidłowo. Diagnozuje się go najczęściej w pierwszym trymestrze ciąży, gdy ryzyko poronienia jest największe.  W przypadku poronienia zagrażającego, w odróżnieniu od poronienia w toku, szyjka macicy pozostaje zamknięta, co […]

Jakie badania po poronieniu? To warto wiedzieć

09/12/2024
Dlaczego warto wykonać badania po poronieniu? Jedno poronienie, szczególnie w pierwszym trymestrze, może być wynikiem naturalnych procesów organizmu, takich jak nieprawidłowości genetyczne zarodka. W takich przypadkach szczegółowa diagnostyka może nie być jeszcze konieczna. Jednak jeśli poronienia się powtarzają, to wskazane jest przeprowadzenie badań w celu wykrycia potencjalnych przyczyn. Odpowiednia diagnostyka pomaga zrozumieć, dlaczego doszło do […]
Zarządzaj plikami cookies