Wiedza

Zdrowy styl życia jest męski. Czyli profilaktyka płodności we współczesnym świecie.

A czy Ty podejmiesz MĘSKĄ DECYZJĘ odnośnie swojego zdrowia?

Chroniczny stres, pośpiech, zmęczenie, nieprawidłowa higiena snu, brak lub nadmiar aktywności fizycznej czy niezdrowa dieta. To tylko kilka czynników, które determinują codzienność niejednego z nas. Dlaczego zatem tak ważna jest profilaktyka płodności męskiej?

To w jaki sposób żyjemy, ma istotny wpływ na kondycję naszego zdrowia oraz na naszą płodność.

ExtraUROfot. Giuseppe Milo

Nic przecież nie zatrzyma dynamicznych zmian, jakie zachodzą w otaczającym nas świecie. Globalizacja, użytkowanie nowych technologii czy intensyfikacja rolnictwa. W tym miejscu warto się jednak zastanowić, nie tylko jakie korzyści niesie za sobą rozwój cywilizacji, ale i jakie koszty podejmujemy względem tego. Niewłaściwy styl życia, który jest często pochodną specyfiki takiego funkcjonowania środowiska, wspierany przez postawę społeczną niesprzyjającą samokontroli i samoocenie zdrowotnej, stanowią zbiór negatywnych modeli zachowań, którym z tego miejsca stanowczo należy postawić kontrę.

Czas na: 

I. działania naprawcze,

II. odpowiednią edukację,

III. profilaktykę prozdrowotną.

To właśnie teraz jest najlepszy i jedyny moment na to, aby świadomie skorzystać z najnowszych zdobyczy nauki oraz przy wsparciu Specjalistów, zmienić swoją przyszłość i swoje życie - NA LEPSZE.

Skupiając się na chorobach układu moczowego i układu płciowego trzeba zaznaczyć, że mają one swoją tendencję do występowania razem. W takim przypadku do wspólnych zakażeń dochodzi najczęściej u kobiet. Jest to skutek budowy anatomicznej, czyli bliskości dolnych odcinków dróg rodnych oraz moczowych. U mężczyzn, jeśli dochodzi do infekcji, zwykle traktuje się ją jako powikłania, ponieważ cewka moczowa jest dłuższa, stąd prawdopodobieństwo zakażenia jest proporcjonalnie mniejsze.


  • Urologia - to specjalność zajmująca się schorzeniami obejmującymi układ moczowo-płciowy u mężczyzn, a także moczowy u kobiet.

Ze względu na charakter i umiejscowienie dolegliwości, wizyta u specjalisty u większości pacjentów przywodzi na myśl brak komfortu, czy po prostu wywołuje poczucie wstydu. Z tego też powodu konsultacje urologiczne są często przekładane na ostatnią chwilę i zamiast decydować o swojej przyszłości w zdrowiu już teraz, nosimy się z planem zapisania do lekarza w niedalekim "nigdy". 

Zapalenie przewodu pokarmowego, kamica nerkowa, niepłodność, infekcje intymne. Profilaktyka poprzez: naturalne sposoby leczenia chorób układu moczowo–płciowego oraz modyfikacja stylu życia z pewnością mogą zmniejszyć ryzyko występowania tych schorzeń. Należy jednak w szczególności pamiętać, że znaczna część chorób na tym polu odznacza się objawami, które nie są tak charakterystyczne, dlatego tym bardziej nie można ich bagatelizować.

Nieleczone choroby układu moczowo-płciowego mogą powodować wiele zdrowotnych powikłań, w tym niepłodność.

Szacuje się, że wskaźnik niepłodności wynosi odpowiednio:

  • Europa Zachodnia - ok. 15%,
  • Ameryka Północna - do 6%,
  • Ameryka Łacińska - ok. 9%,
  • Australia - 8%,
  • Polska - sięga ok. 20%.

W tym niestety trzeba zaznaczyć, że problem z jakim napotykają się Panowie - niepłodności męskiej, będzie się stale nasilał.


Dlatego zawsze najlepiej w przypadku występowania dolegliwości zdrowotnych zwrócić się z prośbą o poradę do lekarza, bo np. pozornie niewinne zakażenie układu moczowego może przekształcić się w zakażenie ogólnoustrojowe, które zagraża życiu. 

ExtraUROfot. Richard Due

Jako Zespół Specjalistów Parens możemy dodać do tego:

Decydujmy świadomie, jak żyjemy i jak chcemy, aby nasze życie wyglądało. Pamiętajmy, że różne elementy stylu życia i środowiska mogą być przyczyną stanu zapalnego i stresu oksydacyjnego, co leży u podstaw zaburzeń funkcjonowania męskiego układu rozrodczego.

Dbajmy o swoją rodzinę teraz oraz na przyszłość!

Więcej informacji w artykule MĘSKA SPRAWA - RAK PROSTATY 

Konsultacja merytoryczna:
Author photo

lek. Piotr Cwenar

Specjalista urolog, certyfikowany androlog kliniczny
Więcej artykułów

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Czym jest poronienie zagrażające? Co robić i jakie są jego objawy?

13/12/2024
Co to jest poronienie zagrażające? Poronienie zagrażające to stan, w którym występują objawy sugerujące możliwość utraty ciąży, ale ciąża nadal trwa, a rozwój płodu może przebiegać prawidłowo. Diagnozuje się go najczęściej w pierwszym trymestrze ciąży, gdy ryzyko poronienia jest największe.  W przypadku poronienia zagrażającego, w odróżnieniu od poronienia w toku, szyjka macicy pozostaje zamknięta, co […]

Jakie badania po poronieniu? To warto wiedzieć

09/12/2024
Dlaczego warto wykonać badania po poronieniu? Jedno poronienie, szczególnie w pierwszym trymestrze, może być wynikiem naturalnych procesów organizmu, takich jak nieprawidłowości genetyczne zarodka. W takich przypadkach szczegółowa diagnostyka może nie być jeszcze konieczna. Jednak jeśli poronienia się powtarzają, to wskazane jest przeprowadzenie badań w celu wykrycia potencjalnych przyczyn. Odpowiednia diagnostyka pomaga zrozumieć, dlaczego doszło do […]
Zarządzaj plikami cookies